"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Mikä pohjaväri Helf archereille?

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
An15
Viestit: 163
Liittynyt: Ke 29.10.2003 22:37
Paikkakunta: Turku

Mikä pohjaväri Helf archereille?

Viesti Kirjoittaja An15 »

Eli siis minkä pohjavärin valitsen Helf archereille (niinkuin otsikko sanoo).
Minulla on musta ja valkoinen pohjamaali spray. Väri teemani on sinistä ja vähän valkoista eli sininen + valkoinen. Olen pohtinut jo kauan tätä hommaa musta säästäisi vaivaa eikä välttämättä tarvitsisi maalata kaikkia mustaksi tulevia koloja rakoja ja ja viivoja pensselillä, mutta valkoista on kohtuullisen hankalaa ja saada mustan päälle niin että näyttäisi yhtä hyvältä kuin valkoisen päälle. Myös muut värit näyttävät mielestäni kirkkailta ja selkeiltä valkoisella pohjamaalilla. Eli siis kaipaan teidän vinkkejänne (kun paljon kokeneempia olette), minkä värin te valitsisitte, miksi, mitä hyviä ja huonoja puolia väreissä on. Kiitos jo paljon etukäteen! (Höh varmaan pisin koskaan kirjoittamani viesti :) )
"May eternal light of heaven shine upon your path!"
-Archangel Tyrael, Diablo II
Avatar
Mysterous
Viestit: 2228
Liittynyt: La 16.11.2002 18:24

Viesti Kirjoittaja Mysterous »

Ja voittaja on: Valkoinen. Tämä ihmeellisen hyvä väri takaa ettei figusta tule liian tummaa. Koska kyseessä on muutenkin vaaleat värit on valkoinen kuin kala veessä näiden kanssa. Annamme värille nyt kunniappokaalit paras pohjamaali Helffeille 2003 kilpailussa. Aploodit kaupan päälle.
Kaleth
Viestit: 134
Liittynyt: Pe 10.10.2003 16:22
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Kaleth »

makuasia ... metalli näyttää paremmalta mustan pohjamaalin kanssa...
VJ
Viestit: 1401
Liittynyt: Ma 08.07.2002 22:38
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja VJ »

Plääh.. Vai että valkoinen..
Itse lähtisin maalaamaan mitä hyvänsä värejä olivat ne sitten keltaista tai valkoista mustan pohjamaalin päälle (ainoa poikkeus on GW:n keltainen maali, joka ei ole peittävää. Muut GW:n maalit soveltuvat miltei yhtä hyvin molempien pohjien päälle, vallejosta puhumattakaan). Maalaaminen on erillaista, ei helpompaa tai vaikeampaa
Jos ajatellaan objektiivisesti, niin ei voi sanoa perustellusti yhden pohjamaalin olevan toista parempi.
raastin
Viestit: 623
Liittynyt: Ke 07.05.2003 17:24
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja raastin »

War-Leader kirjoitti:makuasia ... metalli näyttää paremmalta mustan pohjamaalin kanssa...

Maalaa metalliosat ensin mustalla sitten niillä metalleilla.
raastin raastaa ja ryystää
VJ
Viestit: 1401
Liittynyt: Ma 08.07.2002 22:38
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja VJ »

Harmaan sävyisissä metallimaaleissa (BG metal, Chainmail ja mithril silver) ei ole väliä onko alla valkoinen vai musta pohjamaali. Nämä maalit peittävät niin hyvin että pohjamaali ei pääse vaikuttamaan lopulliseen väriin mitenkään. En tiedä mistä ihmiset ovat saaneet tuon käsityksen, että metallia voi maalata vain ja ainoastaan mustan pohjan päälle. Ehkä toi johtuu vain liian dogmaattisesta white dwarffin maalausohjeiden noudattamisesta tai joitain :roll:
Avatar
Matti
Valvoja
Viestit: 3155
Liittynyt: Ke 21.08.2002 09:27
Paikkakunta: Espoo, Etelä-Leppävaara

Viesti Kirjoittaja Matti »

Kyl ne metalliosatkin onnistuu vaalealle pohjamaalille esim. mun täällä näkyneistä figuista kaikki BlackKnightin ratsastajaa, sekä joitakin kehityskaareni figuja, lukuunottamatta ovat valkealle pohjamaalille maalattuja. Kyl ne metalliosatkin oikeasti saa näyttää hyviltä vaalealla pohjamaalilla.

Pohjamaalin väri on minusta puhdas makukysymys, kannattaa tesmata kumpi sopii paremmin omalle tyylille ja miten pohjaväri vaikuttaa figujen lopputuloksiin. :)
“When you aim for perfection, you discover it’s a moving target.” – George Fischer
Avatar
Loope
Viestit: 401
Liittynyt: Pe 31.10.2003 09:19

Viesti Kirjoittaja Loope »

Juuh elikkä ota valkoinen
maalasin omanikin valkoisella ja hyvää tuli :D
wat
An15
Viestit: 163
Liittynyt: Ke 29.10.2003 22:37
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja An15 »

Noni, maalaan yhden mustan päälle ja toisen valkoselle ja katon kummasta tulee parempi ja maalaan sen mukaan :)
"May eternal light of heaven shine upon your path!"
-Archangel Tyrael, Diablo II
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

valkoista vaan ja panssarrin voit maalata mustalla ennen hopean laittoa :)
Perzzza
Viestit: 1245
Liittynyt: To 22.08.2002 12:06
Paikkakunta: Hämeenkyrö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Perzzza »

No koklaapa valkosta pohjamaalia ja sitten metallia ja pistä vaikka inkit päälle.
niih.
Kolmastoista
Peliporukkavalvoja
Viestit: 817
Liittynyt: To 15.05.2003 13:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kolmastoista »

Musta, haarniska helpommin valmiiksi!
Avatar
Machiavelli
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1212
Liittynyt: Ti 17.09.2002 14:07
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Machiavelli »

Tai kompromissi: Valkoinen pohjamaali jonka päälle runsaasti ohennettu musta ink. Olen pari kertaa testannut, ja yhdistää mustan ja valkoisen pohjamaalin parhaimmat ominaisuudet. Mutta mitään pelifiguja tälläi ei välttis jaksa pohjamaalata.
Sincerely yours, Machiavelli.

Warning: the above note may contain sarcasm, please read with care.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”