"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

swarmit

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Turjake
Viestit: 102
Liittynyt: Ma 16.02.2004 12:42

swarmit

Viesti Kirjoittaja Turjake »

ovatko kaikki swarmit skirmishereitä vai ainoastaan bat swarmit (tai ne jotka lentää----> 'Flying unit')?
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Eivät ole. Mm. Spirit hostit eivät ole skirmishereitä. Skirmish muodostahan swarmit hyötyvät, kun saavat 360 asteen losin, vihollisen chargattua saavat tuoda omia modeleita perus kontaktiin jne.
Deetwo
Viestit: 2145
Liittynyt: To 23.10.2003 08:37
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Deetwo »

Swarmit ovat skirmishereitä jos säännöissä mainitaan näin.
Ainakin esim. bat, rat ja tombswarmit.. jungleista, snotlingeista ja nurglingeista en nyt jaksa muistaa tosin :)

Spirithostien yksi suurista vahvuuksista onkin juuri se että eivät ole skirmishereitä, eli se tyypillinen kolme iskettynä vihollisen flankkiin tekee ikävää jälkeä (US12) :D Eikä tietysti sovi unohtaa ethereal-statusta ;)
"Minun hautaani vartioi tuulenhenkäys kevyt
minun hautaani vartioi pisara aamukastetta.
Minun hautaani vartioi satatuhatta tappajasatelliittia,
minun hautaani vartioi teratonni antimateriaa"
Avatar
Pahvi
Viestit: 368
Liittynyt: Pe 22.11.2002 21:11
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Pahvi »

Nurglingit on erratoitu, en muista kummin päin.

Muut löytyy kirjoista.

: P
Turjake
Viestit: 102
Liittynyt: Ma 16.02.2004 12:42

Viesti Kirjoittaja Turjake »

jeps. jotakuinkin noin arvelinkin.
Myydään 40k örkkejä ja IG:tä
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Deetwo kirjoitti:Spirithostien yksi suurista vahvuuksista onkin juuri se että eivät ole skirmishereitä, eli se tyypillinen kolme iskettynä vihollisen flankkiin tekee ikävää jälkeä (US12) :D Eikä tietysti sovi unohtaa ethereal-statusta ;)
Unit Strength 9. Kaikilla swarmeilla Bat Swarmeja lukuunottamatta on US3.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Deetwo
Viestit: 2145
Liittynyt: To 23.10.2003 08:37
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Deetwo »

Pieni sekaannus woundien ja USn kanssa. Hups.

Joo, no yhdeksän ajaa kyllä saman asian :)
"Minun hautaani vartioi tuulenhenkäys kevyt
minun hautaani vartioi pisara aamukastetta.
Minun hautaani vartioi satatuhatta tappajasatelliittia,
minun hautaani vartioi teratonni antimateriaa"
kippe-gerbiili
Viestit: 60
Liittynyt: Ti 01.07.2003 23:16
Paikkakunta: Ikaalinen

Viesti Kirjoittaja kippe-gerbiili »

Deetwo kirjoitti: Spirithostien yksi suurista vahvuuksista onkin juuri se että eivät ole skirmishereitä, eli se tyypillinen kolme iskettynä vihollisen flankkiin tekee ikävää jälkeä (US12) :D Eikä tietysti sovi unohtaa ethereal-statusta ;)
Totta, Tämä on niiden hauskin puoli... Oon pääsy pari kertaa kokeilemaan ja oli aika kohtis hauskaa. Sainpa kerran pheonix kaartin trappiin. Lurkit edestä Spirit hostit flankkiin. Vihulaisella on hemmetin huonot oltavat ku ei voi lyödä muuta kuin eteen päin... Overrun ja täystuho...
On olemassa kolmenlaisia ihmisiä. On niitä jotka osaavat laskea ja niitä jotka eivät.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”