"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Kolme Selviytyjää - II, Salaperäiset Soturit

Onko kynä (tai näppäimistö) miekkaa mahtavampi? Tule ja todista, että näin on - muuten emme usko.
Kolem
Viestit: 9
Liittynyt: To 15.07.2004 14:21

Kolme Selviytyjää - II, Salaperäiset Soturit

Viesti Kirjoittaja Kolem »

tällästä tällä kertaa ;)

_----------------------------------------------------------------------------------_
Kolme Selviytyjää – II
Salaperäiset soturit


He olivat odottaneet talon raunioiden takana kymmenen minuuttia siitä, kuin viimeinen luuranko oli kadonnut mäen taakse.
He kävelivät hiljalleen talon seinustalle, missä heitä odottivat kaksi todella pelokkaan näköistä hevosta sidottuna puun runkoon. Richard nousi oman näyttävän valkoisen sotaratsunsa selkään, samaan aikaan kuin Alex ja Alfredson kapusivat ruman, lihavan ja ruskean hevosensa selkään.


He saapuivat suurelle aavalle ruohoniitylle. Suoraa edessä näkyi epäkuolleiden suuri armeija ja niiden vieressä taasen näkyi suuri joukko maahisia ja hiisiä, jotka yrittivät iskeä epäkuolleiden sivustaan. Luurangot olivat juuri huomanneet hiidet, ja kääntyivät puolustamaan. Suurimat osat hiisistä ampuivat jousilla samaan aikaan kuin maahiset rynnäköivät epäkuolleita kohti. Luurankojen onneksi hiidet olivat surkeita ampumaan, ja kaatoivat vain muutamia luurankoja. Molempien joukkueiden eturintama eteni hitaasti. Maahisten oli selvästi tarkoitus vain pidätellä suurempaa ja vahvempaa luurankojen armeijaa.
Hiisien moukarinheittäjä alkoi pyöriä kovaa vauhtia, ja yritti päästää moukarista irti, mutta hänen kätensä jäivät kiinni hihnan koukkuun lingoten hänet hiljaista vauhtia vieressä seisovaan jousirykmenttiin, tappaen kymmenen hiittä ja itsensä. Hiisillä alkoi olla nuolet lopussa ja he latasivat viimeiset nuolensa ja ampuivat. Tällä kertaa kuoli viisi luurankoa. Tämän jälkeen Hiidet lähtivät rynnäkköön vaunuja kohti, maahisten pidätellessä luurankoja sivulla. Vaunujen kuljettaja huomasi tämän ja käänsi vaunut sivuttain hiisiä kohti ja niiden ovi avautui.

Sisältä käveli hitaasti seitsemän pitkää pelottavan näköistä soturia. Heillä oli mustat haarniskat joissa luki P'htomoh ja punaiset kypärät. Rynnäköivät hiidet olivat nyt vain muutaman metrin päässä heistä. Kaikki soturit tarttuivat punaisen hehkuiseen miekkaansa samaan aikaan ja nostivat sen ilmaan ensimmäistä lyöntiä varten. Hiidet syöksyivät sotureiden päälle ja löivät pitkillä keihäillään sotureiden panssareita ilman mitään tulosta. Kaikki soturit löivät kierre lyönnin aivan samaan aikaan pilkkoen jokainen kolme hiittä. Loput hiisistä huomasivat, ettei heillä ollut mitään mahdollisuuksia edes vahingoittaa sotureita ja lähtivät karkuun. Maahiset katsoivat ihmeissään kun seitsemän soturia pelästytti kaikki hiidet pakosalle ja lähtivät hekin pakoon. Vaunujen kuljettaja taikoi vielä kaksi menninkäistä kuolemaan heidän paetessaan. Soturit kävelivät hitaasti ja arvokkaasti takaisin vaunuun samaan aikaan kun luurangot kävelivät takaisin riviin vaunun taakse ja he jatkoivat matkaa.


Richard oli vaikuttunut luurankojen taistelutaidoista, Mutta halusi vieläkin kostoa poikansa puolesta. Kun viimeinenkin luuranko oli kadonnut mäen taakse, Kolmikko ratsasti katselemaan taistelun jälkiä. Richard hyppäsi pois valkoisen ratsunsa selästä. Kuolleita hiisiä oli joka puolella, kuin luurankoja taasen oli vain kaksi kymmentä. Salaperäiset soturit olivat tehneet todella hyvää jälkeä, hiisien rykmentistä. Alex kuuli takaansa ääniä ja käänsi päänsä. Siellä hän näki kuolemaisillaan olevan pienen hiiden. Richardkin huomasi hiiden ja juoksi sen luo, ja kysyi.
- Miksi te yrititte pysäyttää heitä? Hehän menevät kohti keisarikuntaa.
Hiisi vastasi
- Meizin pomo zanoi ettäz ne koettaa tappaa enzin kaikki ihmizet, ja zitten örkit pois maailmazt…
Hiisi näytti olevan lähellä kuolemaa.
- Voinko yrittää parantaa sen?
Alfredson kysyi Richardilta toiveikkaasti.

Richard katsoi murhaavasti Alfredsonia ja vastasi
- Voit… Ei sillä mitään muutakaan mahdollisuutta ole…
Alfredson mutisi taas taikasanoja ja hänen sauvastaan lensi hailea sininen juova hiiden likaisiin silmiin. Hiisi rupesi yskimään vihreää verta, mutta tällä kertaa Alfredsonin taika onnistui ja hiisi nousi istumaan.


Hiisi oli yksi jousimiehistä, joka oli lähtenyt rynnäkköön sotureita vastaan. Hiisi oli selvästikin pienempi kuin normaalit hiidet ja näytti jotenkin erityisen tyhmältä. Se avasi suunsa puhuakseen, mutta ei saanut muuta aikaan kuin pienen hymyn pienelle rumille kasvoilleen. Hän oli selvästikin vielä pienessä shokissa, siitä että ihminen oli pelastanut hänet. Alex onnitteli Alfredsonia, joka oli edelleenkin ihmeissään että taika oli toiminut. Richard nosti pienen hymyilevän hiiden hevosensa selkään ja lähti ratsastamaan mäkeä kohti.

_--------------------------------------------------------------------------------_
Yritin olla mahdollisimman tarkka kirjoitusvirheistä :)
Kommentteja?
Viimeksi muokannut Kolem, La 17.07.2004 12:21. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Battousai
Viestit: 800
Liittynyt: La 10.07.2004 20:59
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Battousai »

Keitäs nuo menninkäiset on??? Kun lukee hiiden puhetta, se kuulostaa ihan noidalta (muumeista). Se puhuu ihan samalla tavalla :D Muutamaa kirjoitusvirhettä lukuun ottamatta, ihan kelpo tarina.
Minkäsnäköinen eläin tuo lateksi muuten on? -TietoPredator
Zeldafan_
Viestit: 8
Liittynyt: Ti 13.07.2004 15:41

Viesti Kirjoittaja Zeldafan_ »

Ihan kohtalainen tarina, Mutta pari kohtaa kirjoitettu aika huonosti. Tuli sellanen tunnelma että oli vähän lyhyt mutta ei se mitään.

ps. Plaguelle. ''Kun lukee hiiden puhetta, se kuulostaa ihan noidalta''; Uskon et se puhe oli sellanen koska hiisi oli puolikuollut, eikä pystynyt puhumaan kunnolla. mutta kyllä se noita samanlailla puhuu :)
:-{By the Steel Will Flesh Devide}-:
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

Muumien noita? No eikä puhu noin. :D Mutta tarina parani nyt, kun tapahtumissa oli jotain mieltäkin. Vähän lyhyt oli kyllä, varsinkin tapahtumiensa perusteella. Kannattaisi ehkä kirjoittaa pidempi pätkä kerralla. Mutta kyllä tämä oli parempi kuin edellinen. ;)
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Höpsönassukka
Viestit: 212
Liittynyt: To 15.04.2004 18:27

Viesti Kirjoittaja Höpsönassukka »

Ihan hyvä ,mutta mitä hittoja ovat nuo maahiset? KUn ne kuvaillaan niin erilailla aina niin minkäslaisia noi on?
Persikka ei ole väri, se on hedelmä.
Kolem
Viestit: 9
Liittynyt: To 15.07.2004 14:21

Viesti Kirjoittaja Kolem »

okei .. siis olin laittanut aluksi maahiset ja sitten kolme kertaa menninkäiset.. korjattu on..
Siis maahiset on englanniksi mielestäni Snotlingejä. Eli noin metrin pituisia örkkiarmeijaan kuuluvia sotilaita..
BlacKnight
Viestit: 14
Liittynyt: La 12.06.2004 16:53
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja BlacKnight »

Jo heti ensimmäisessä lauseessa kirjoitusvirhe. Tämähän on jopa virhepitoisempaa kuin omat kirjoitukseni. Hämmästyttävää...

Muuten ihan hyvä tarina.
Khorne dormiens nunquam titillandus
Avatar
Warp
Viestit: 113
Liittynyt: To 15.04.2004 19:27
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Warp »

Snotling on räkäläinen petskules! :) Mutta ihan hyvä tarina. Vaikkakin lyhyt. Kirjoitusvirheitä oli aika reippaasti, koita kiinnittää huomiota ensi tarinassa.
So shut your face and take a seat, 'cause after all you're just talking meat.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tarinat ja novellit”