Servo Arm ja Monolith being skimmer

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Black scars
Viestit: 1548
Liittynyt: Ke 29.05.2002 12:55

Viesti Kirjoittaja Black scars »

Dredillä on WS-arvo, joten sen kanssa voi olla meleessä, osuminen määräytyy sääntökirjan taulukon perusteella. Samoin osuu aina 2+/3+/4+ hyökkäykset toimivat sitä vastaan. Kun kohteella ei ole WS arvoa ei ole meleetäkään, ja silloin käytetään assaulting vehicles sääntöjä.
*Hu*
Black scars
Viestit: 1548
Liittynyt: Ke 29.05.2002 12:55

Viesti Kirjoittaja Black scars »

Vectistä ei muistaakseni ole sanottu mitään.
Vectissä muistaakseni sanotaan että se ei koskaan ota fall backia close combatista, eli se ei voi olla skimmersäännöillä. Skimmerit eivät myöskään voi suorittaa assaultia, toisin kuin Vecti, joka tosiaan tappelee WS:n pohjalta. Vecti on `skimmertöpö´.
*Hu*
Nimbus
Peliporukkavalvoja
Viestit: 203
Liittynyt: To 18.07.2002 15:41
Paikkakunta: Muurame

Viesti Kirjoittaja Nimbus »

The Captain kirjoitti:Talosista oli maininta FAQ:ssa: sen "Skimmer"-sääntö koskee VAIN liikkumista, eli siihen lyödään WS vs. WS. Vectistä ei muistaakseni ole sanottu mitään.
Niinpähän siellä sanotaan, mutta kun ei ikinä ole kodeksia näitä kirjoitellessa käsissään...
Those who advance blind find trouble
Victory allways lurks in corners
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”