"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Beasts of Chaos w/ Khorne

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Seafarer
Viestit: 175
Liittynyt: Su 01.12.2002 16:33

Beasts of Chaos w/ Khorne

Viesti Kirjoittaja Seafarer »

Nytkun vihdoin alkoi kunnon inspiraatio iskeä, ajattelin tehdä petomiehistäni verijumalan palvelijoita. Kokemusta ei oikeastaan FB puolelta ole, ja siksi voisi magiaan passiivisesti suhtautuva armeija minulle sopia. Ajatuksena olisi aluksi väsätä hieman pienempi lista (500-750pts) ja hieman apua kokeneemmilta pelaajilta voisin tarvita :)

Armeijan "nyrkki" tulee olemaan Khorngor herdi + Wargor of Khorne great weaponilla. Bannereista en tiedä.
Yksi (tai kaksi) beast herdiä tulee myös mukaan, että Khorngoreja pääsee käyttämään.
Furieseista en tiedä, olen vähän kahden vaiheilla... Otanko furieseja vai centigoreja.

Mutta palaan asiaan, nyt tunnille.
shadowdancer
Viestit: 488
Liittynyt: Ke 08.10.2003 10:17
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja shadowdancer »

Itse kerään Beasteja ja kerään myös Khorne armeijan. Chaos Warrioreja mark of Khornella, myös Minotaureja(mark of Khorne) kannattaa ottaa great weaponeilla varustettuna ;)

Beasti armeija ei ole beasti armeija, jos ei ole Centigoreja :D eli ota niitä.
Liian kauan yritit pitää kiinni,
tiukempi ote saa minut vajoamaan
kauaksi pois.
Niihin varjoihin kaukaisiin
kaikkoavat kasvoni kalpeat .
tmz
Viestit: 68
Liittynyt: La 15.05.2004 21:18
Paikkakunta: tampere

Viesti Kirjoittaja tmz »

Ostat vaikka aluksi army bookin ja 1 tai 2 herdia bestmania,pari chariottia,10 ukon khorngor ryhmän ja wargorin niin noilla pitäis saada hyvä 500 alkuun siitä,sitten ostat niitä yksiköitä joista pidät.Centigoreja ota kuitekin (sopisivat beast teemaan) ja nämä ovat aika pelottavia rynnäköidessä.
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

Khornebeastia, tai Khornea yleensä, pelatessa täytyy muistaa muutama asia. Kyllä, tottakai ne lyövät kovempaa kuin mikään muu Warhammerin maailmassa, niillä on paljon attackeja ja ne karjuvat Khornen nimeä kovin ansioikkaasti, mutta näillä ei tee kovin paljoa jos klosettiin päästessään mörköjä ei ole puolikkaan nurglingin vertaa, ja puiden oraville on aika turha käydä ärhentelemään. ;) Kuten varmasti ymmärrät, puhumme nyt ampumisesta ja Khornen kaksiteräisestä miekasta, frenzystä.

Kevyesti panssaroidut beast armeijat ovat kovin heikkoja ampumista vastaan, jos jotain sattuisi pääsemään läpi. Tottakia täytyy varmistaa ettei yksikään kuula pääse ensimmäisestäkään screenistä läpi. Tämän takia täytyy varmistaa ettei minotaurejasi ja Khorngorejasi päästä näkemään ennenkuin pukit puuskuttavat sentin päässä vastusjasi yksiköistä. Kovin monet pitävät koiria parhaimpana screenausyksikkönä (varmastikin termi on sinulle tuttu edes 40k:n puolelta) mutta itse kallistun jopa kaamosritarien sriinaamisessa beastherdien puolelle. Maksiminopeus on tottakai nelisen tuumaa vajaa, mutta en voi kuvitellakaan liikuntakyvykkäämpää screeniyksikköä. Nämä estävät frenzyttämisen ja ampumisen halvalla, ja Foe-renderin kera osaavat syödä vihollisiakin. Sitten kun luulet olevasi tarpeeksi lähellä vastustajaa, pinkaiset vain syrjään beasteilla ja käyt vaikka Empiren detachmenttien, yksinäisten maagien, fast cavalaryn, vihollisen skirmaajien tai sotakoneiden kimppuun. Seuraavalla vuorolla joko sinun superyksikköösi hyökätään (You don't want to give a shit) tai, mikä parempaa, frenzytät kauniisti eteen ilmestyvään vihollisyksikköön. Siinä tulee pisut housuun kovin usealla yksiköllä. ;)

Eli lyhyesti, ota muutama yksikkö jotka raiskaavat vihollisen minkä tahansa yksikön (Khorngorit ja mintaurit toimivat luultavasti parhaiten) ja niiden eteen skriinejä. Koirat ovat ehdottomia, ja itse käyttäisin kolmea keskikokoista beastiyksikköä Renderillä ja musikantilla. Spawnit ovat kovin ihania vehkeitä. ;) Loput saat miettiä itse, varmasti pääset todella nopeasti alkuun.

edit\\
Kiitoksia Runa ja muut.
No tämä oli jo uutta... ;)
Viimeksi muokannut Rune, Ti 23.11.2004 19:31. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Ar-Senator
Viestit: 1049
Liittynyt: Ma 17.11.2003 16:00
Paikkakunta: Turku

Re: Beasts of Chaos w/ Khorne

Viesti Kirjoittaja Ar-Senator »

Urien Rakath kirjoitti:Furieseista en tiedä, olen vähän kahden vaiheilla... Otanko furieseja vai centigoreja.
Jos et laita kahta yksikköä ambushiin niin ottaisin furyjä. Yksi herdi ambushissa ei ole minusta tarpeeksi hoitelemaan vihollisen sotakoneita, koska foe-renderillä ja kenraalin hornillakin eksyvät miltei puolet ajasta (Ja yhden yksikön takia en ottaisi torvea ollenkaan). Mutta voithan ottaa molempia, centigorit ovat sen verran tyylikkäitä.
Me ei olla kotipoikia
Kysykää vaikka meidän äideiltä
Seafarer
Viestit: 175
Liittynyt: Su 01.12.2002 16:33

Viesti Kirjoittaja Seafarer »

Kiitoksia Runa ja muut.
Beast herdeillä skriinaaminen on ollut aijemminkin mielessä.

Tästä ei ole tarkoitus tehdä 100% beast armeijaa, mutta en kyllä ainakaan mortal unitteihin koske. Furiessit ja mahdollisesti spawnit tulevat olemaan ainoat non-beast figut.

Tässä ensimmäinen versio:


1 Wargor @ 103 Pts
Mark of Khorne; Frenzy; General; Great Weapon; Heavy Armour

--

9 Khorngors @ 177 Pts
Mark of Khorne; Frenzy; Great Weapon; Heavy Armour

1 Gouge-horn @ [12] Pts

--

7 Beast Herd (Gors) @ 81 Pts
2ndWeapon

8 Ungors @ [32] Pts
Spear

--

5 Beast Herd (Gors) @ 63 Pts
2ndWeapon

7 Ungors @ [28] Pts
Spear

--

5 Chaos Furies @ 75 Pts



Casting Pool: 2

Dispel Pool: 4

Models in Army: 43


Total Army Cost: 499


Toinen beast-ryhmä skriinaamaan wargoria + khorngoreja.
Jäljelle jäänyt beast-ryhmä kiertelee kaartelee vastustajan mukaan ja furiessit yrittää häiritä peliä/tehdä selvää mahd. ampujista.

Siinä nyt olis 500pts verran beasteja, mitä mieltä olette?
The Boss
Viestit: 493
Liittynyt: Ti 18.05.2004 08:00
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja The Boss »

Hyvältä näyttää, tuhannen pisteen matsiin kannattaa ottaa chaos warrioreja tai chaos knighteja. Siis jos haluat sitä "tehoa", mitä kyllä loytyy myös minotaureissa ynnä muissa.
"See, this is problem with terrorist, they never care about other peoples schedule."
-Arnold
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Da Boss kirjoitti:Hyvältä näyttää, tuhannen pisteen matsiin kannattaa ottaa chaos warrioreja tai chaos knighteja. Siis jos haluat sitä "tehoa", mitä kyllä loytyy myös minotaureissa ynnä muissa.
Ennemmin ritareita. Kuolevaisten jalkaväki ei ole läheskään yhtä kustannustehokasta kuin petojen. Ja muistaakseni kirjoittaja ei halunnut armeijaan mortaleita.

Listasta sen verran, että kannattaisi varmaan ottaa Furyt pois (et välttämättä tarvitse näin pienessä pelissä) ja nostaa sitten tuon Khorngor ryhmän kokoa vähän.
Seafarer
Viestit: 175
Liittynyt: Su 01.12.2002 16:33

Viesti Kirjoittaja Seafarer »

tosiaan, en oikein mortaleita kaipaa.
Furieita olis mukava käyttää, kun innostuin niitä goblineista konvertoimaan, mutta jos todellakin luulet, ettei niillä ole mitään tekemistä kentällä, voin harkita niiden tiputtamista.
En kyllä tiedä, mitä yksi rankki khorngoreja auttaa. Mielummin ottaisin nuo lenturit :)
shadowdancer
Viestit: 488
Liittynyt: Ke 08.10.2003 10:17
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja shadowdancer »

Rune kirjoitti:
Kevyesti panssaroidut beast armeijat ovat kovin heikkoja ampumista vastaan, jos jotain sattuisi pääsemään läpi.
T 3 nuolilla ei hirveästi tehdä tuhoja ;) Wood Elfit tulevat olemaan paha vastus Beasteille.
Liian kauan yritit pitää kiinni,
tiukempi ote saa minut vajoamaan
kauaksi pois.
Niihin varjoihin kaukaisiin
kaikkoavat kasvoni kalpeat .
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

shadowdancer kirjoitti:
Rune kirjoitti:
Kevyesti panssaroidut beast armeijat ovat kovin heikkoja ampumista vastaan, jos jotain sattuisi pääsemään läpi.
T 3 nuolilla ei hirveästi tehdä tuhoja ;) Wood Elfit tulevat olemaan paha vastus Beasteille.
Puhuinkin lähinnä crossboweista ja handguneista, joita tuppaa kyllä ainakin Empire- ja knärpiöarmeijoista löytymään. ;) Jopa yksi kymmenen porukka bretonnian jousimiehiä riittää tekemään hallaa t4 save 5+ joukkoja vastaan, joita on noin vähän. Pelissä ei tarvitse tappaa kuin kaksi, ja rankit katoavat kuin savuna ilmaan. Crossbowit viimeistelevät yksikön muutamaan mieheen kovin nopeasti. Repeater pulttereista puhumattakaan. ;) Mutta lista on kovin kiva, en itse varmasti tekisi kovin paljon erilaista. Musikantit toisaalta beastiryhmiin olisi aika pop.
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
shadowdancer
Viestit: 488
Liittynyt: Ke 08.10.2003 10:17
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja shadowdancer »

ok...mutta onko tuo skriinaus tarpeelista? sehän ei vaikuta yhtään beastimäiseltä ;) vai mitä olette mieltä? Mielestäni beast herd ei näytä roskakori ryhmältä ja sotakoirat eivät ole kinkkuja ;)
Liian kauan yritit pitää kiinni,
tiukempi ote saa minut vajoamaan
kauaksi pois.
Niihin varjoihin kaukaisiin
kaikkoavat kasvoni kalpeat .
Seafarer
Viestit: 175
Liittynyt: Su 01.12.2002 16:33

Viesti Kirjoittaja Seafarer »

Sry Runa :)
Onkos näin, että skriinin läpi et voi ampua jouskareilla?
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

shadowdancer kirjoitti:ok...mutta onko tuo skriinaus tarpeelista?
Lyhyesti: on. Petoyksiköt ovat yllättävän hauraita pistehintaansa nähden ja mm. Bestit ja minot kuolevat helposti Handgun/crossbow-tulitukseen, jopa ne S3 nuoletkin saattavat poistaa sen yhden rivin tai sonnin. Kuolevaisiin verrattuna pedot on paperista tehty.
Ar-Senator
Viestit: 1049
Liittynyt: Ma 17.11.2003 16:00
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Ar-Senator »

Urien Rakath kirjoitti:Sry Runa :)
Onkos näin, että skriinin läpi et voi ampua jouskareilla?
Sääntökirjan s. 59, line of sight. Eli ei voi.
Me ei olla kotipoikia
Kysykää vaikka meidän äideiltä
Avatar
Väkipyörä
Viestit: 781
Liittynyt: Pe 24.01.2003 13:20
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Väkipyörä »

Urien Rakath kirjoitti:Furieita olis mukava käyttää, kun innostuin niitä goblineista konvertoimaan, mutta jos todellakin luulet, ettei niillä ole mitään tekemistä kentällä, voin harkita niiden tiputtamista.
En kyllä tiedä, mitä yksi rankki khorngoreja auttaa. Mielummin ottaisin nuo lenturit :)
Ota ota ota. Siis ne lentävät. Ainakin heti kun armeijan koko kasvaa tuosta 750 pisteestä. Siinä on sitten sotakoneet ja muut heikot yksiköt ihmeissään kun ensin tulee kierroksella 2 furyt ja kierroksella 3 ambush-joukot pääsevät chargeamaan. Älä anna viholliselle hetken rauhaa vaan ahdista häntä herkeämättä! (-Musashi)

Khorngoreilla ei ole niin rank bonuksesta kiinni mitä tapahtuu kun noita pääsee edes eturivi+hero viholliseen kiinni. Furyt toimivat myös paremman puutteessa screeninä, niitä ei ainakaan paniikki häiritse.
Mikä ei tapa, ärsyttää!
shadowdancer
Viestit: 488
Liittynyt: Ke 08.10.2003 10:17
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja shadowdancer »

Runefang kirjoitti:
shadowdancer kirjoitti:ok...mutta onko tuo skriinaus tarpeelista?
Lyhyesti: on. Petoyksiköt ovat yllättävän hauraita pistehintaansa nähden ja mm. Bestit ja minot kuolevat helposti Handgun/crossbow-tulitukseen, jopa ne S3 nuoletkin saattavat poistaa sen yhden rivin tai sonnin. Kuolevaisiin verrattuna pedot on paperista tehty.
Paitsi jos vihollisen ampujat ovat kukkulalla niin silloin niistä koirista ei ole apua ;) eli siitä vaan.........
Liian kauan yritit pitää kiinni,
tiukempi ote saa minut vajoamaan
kauaksi pois.
Niihin varjoihin kaukaisiin
kaikkoavat kasvoni kalpeat .
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

shadowdancer kirjoitti:
Runefang kirjoitti:
shadowdancer kirjoitti:ok...mutta onko tuo skriinaus tarpeelista?
Lyhyesti: on. Petoyksiköt ovat yllättävän hauraita pistehintaansa nähden ja mm. Bestit ja minot kuolevat helposti Handgun/crossbow-tulitukseen, jopa ne S3 nuoletkin saattavat poistaa sen yhden rivin tai sonnin. Kuolevaisiin verrattuna pedot on paperista tehty.
Paitsi jos vihollisen ampujat ovat kukkulalla niin silloin niistä koirista ei ole apua ;) eli siitä vaan.........
Jos lähtökohdaksi ottaa tuon, niin voi saman tien kysyä: Onko skriinaamisessa mitään järkeä?

Yhdelle keskivertokukkulalle pitäisi mahtua kork. yksi ryhmä ampujia ja 1-2 sotakonetta. Nuo nyt eivät vielä saa liian pahoja reikiä aikaan petojen rivistöihin, kun ottaa huomioon sen, että vuorolla kaksi kimppuun käyvät lentävät demonit ja vuorolla kolme Ambushaajat. Eikä se vastustaja välttämättä edes saa kukkulaa omalle zonelleen.

Jos vastustajana on Skryreä, Empiren tykkijuna, käpsiä tai haltioiden bolttereita, niin ne herdit niiden ismpien petojen edessä on ihan hyvä ajatus...
Seafarer
Viestit: 175
Liittynyt: Su 01.12.2002 16:33

Viesti Kirjoittaja Seafarer »

Kiitoksia kaikille taas kerran, tästä on ollut ihan mukavasti apua. Enää puuttuu figut :)
shadowdancer
Viestit: 488
Liittynyt: Ke 08.10.2003 10:17
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja shadowdancer »

Runefang kirjoitti:
shadowdancer kirjoitti:
Runefang kirjoitti:
shadowdancer kirjoitti:ok...mutta onko tuo skriinaus tarpeelista?
Lyhyesti: on. Petoyksiköt ovat yllättävän hauraita pistehintaansa nähden ja mm. Bestit ja minot kuolevat helposti Handgun/crossbow-tulitukseen, jopa ne S3 nuoletkin saattavat poistaa sen yhden rivin tai sonnin. Kuolevaisiin verrattuna pedot on paperista tehty.
Paitsi jos vihollisen ampujat ovat kukkulalla niin silloin niistä koirista ei ole apua ;) eli siitä vaan.........
Jos lähtökohdaksi ottaa tuon, niin voi saman tien kysyä: Onko skriinaamisessa mitään järkeä?

Yhdelle keskivertokukkulalle pitäisi mahtua kork. yksi ryhmä ampujia ja 1-2 sotakonetta. Nuo nyt eivät vielä saa liian pahoja reikiä aikaan petojen rivistöihin, kun ottaa huomioon sen, että vuorolla kaksi kimppuun käyvät lentävät demonit ja vuorolla kolme Ambushaajat. Eikä se vastustaja välttämättä edes saa kukkulaa omalle zonelleen.

Jos vastustajana on Skryreä, Empiren tykkijuna, käpsiä tai haltioiden bolttereita, niin ne herdit niiden ismpien petojen edessä on ihan hyvä ajatus...
Entäs jos herdi lähtee juoksemaan karkuun, kun niitä ammutaan ja esim. minotaurit ovat siinä lähellä,niin minotkin lähtee karkuun......vai?
Liian kauan yritit pitää kiinni,
tiukempi ote saa minut vajoamaan
kauaksi pois.
Niihin varjoihin kaukaisiin
kaikkoavat kasvoni kalpeat .
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijat ja yksiköt”