"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Tuor

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Putte
Viestit: 340
Liittynyt: Ke 18.02.2004 18:49
Paikkakunta: Rovaniemi

Tuor

Viesti Kirjoittaja Putte »

Tämäkin kuva on Silmarillion-sääntökirjaprojektiin...

Eli tässä siis Tuor, sen jälkeen kun on hakenut haarniskansa Vinyamarista.
Idea on tavallaan esitellä Tuor sellaisena kuin tämä omasta mielestäni on.

http://tinypic.com/view.html?pic=wr503

Pienennetty (50%) versio kuvasta...

http://tinypic.com/view.html?pic=x4xhy
Viimeksi muokannut Putte, To 16.12.2004 16:47. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Valtsu
Viestit: 1494
Liittynyt: Ma 19.01.2004 19:33
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Valtsu »

Todella hieno. Varsinkin kilpeen ihastuin. Tämähän tulee myös tuohon 1st and 2nd ageen? Todella hyvää työtä. Menikö kauan työstää? Ehkä jalat olivat vähän tylsät, mutta haarniska ja kilpi olivat mainiot!
Lalalaa
Avatar
Jänkäkoira
Viestit: 350
Liittynyt: La 20.12.2003 13:23
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Jänkäkoira »

Putte........
Tuo on liian hieno......
o.O
"That's when my people say oh,
we don't feel no contamination!"
Demension

Viesti Kirjoittaja Demension »

*noukkii silmät lattialta ja köyttää alaleuan kiinni muuhun päähän*

ZOMG! Siis tuohan on todella hieno. Olet saanut pienimmätkin yksityiskohdat esiin. GJ!
mae
Viestit: 256
Liittynyt: To 02.09.2004 20:12
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja mae »

Hienoa työtä, pysyy kynä kädessä.
Viitan yläosa on kunnioitettavaa työtä kaikkine laskoksineen, mutta alaosa oli jotenkin "eloton". Tämä on näitä mielipiteitäni, varmaan auttaisi jos näkisi kuvan pienempänä, että hahmo näkyisi kokonaan eikä joutuisi scrollaamaan koko ajan ylös alas.
Voisit hieman tummentaa piirtojälkeä sekä varjoja. Vain hieman.
Sait kunnioitukseni. Kiitos hienosta työstä.

-Mae
kääppämies
Viestit: 86
Liittynyt: La 21.08.2004 20:08
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja kääppämies »

siis TODELLA hieno...
Zarec
Viestit: 1224
Liittynyt: Ma 12.01.2004 17:50

Viesti Kirjoittaja Zarec »

hieno on.... tykkäsin erityisen paljon kilvestä ja myös haarniskan eri osat olivat hienosti tehtyjä....
Avatar
Illidan
Viestit: 704
Liittynyt: Pe 02.04.2004 12:42
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Illidan »

Kaunista työtä, pitää myöntää, vaikka olen itse aina kuvitellut Tuorin erilaisen näköiseksi... Lähettäisitkö tänne lisää töitä Silmarillionista, niinkuin esim. Morgothin, Turinin, Maeglinin ja Fëanorin..?
Seurataksesi polkua;
katso mestariin,
seuraa mestaria,
kulje mestarin rinnalla,
näe mestarin läpi,
ole mestari.
Avatar
Iceman
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe 31.05.2002 10:07
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Iceman »

Jälleen kerran ei voi kuin harmitella omaa olematonta piirustustaitoa. Osaisipa sitä piirtää tuollaista, mutta ei. Pari kohtaa kuitenkin pistää silmääni.

Onko suun alapuolella olevat aukot parrattomat kohdat? Pistävät silmään, vaikkakin ovat luonnolliset parrassa. En tiedä olisiko parempi jättää kokonaan pois vaiko suurentaa, jotta ne käyvät paremmin selväksi katsojalle, mitkä ovat kyseessä.

Toinen kohta, mikä hieman häiritsee on kilven joutsenen pää. Minulle tulee Aku Ankka siitä mieleen, eikä joutsen tms. Ehkä toisen silmän pois jättäminen, että pää olisi enemmän sivuprofiili muuttaisi tämän tilanteen, en tiedä?
"I reject your reality and substitute my own!"
Adam Savage
Madharia
Viestit: 184
Liittynyt: La 29.05.2004 13:55
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Madharia »

No kyllä on hieno. Varjot ja kaikki kunnossa. Ihan kaikki täydellistä, PAITSI jalkaterät ovat aika pienen oloiset. En kuitenkaan ole tästä varma, kun kuvaa pitää scrollata ympäriinsä; ei saa sellaista kokonaiskuvaa miltä työ näyttää.
Avatar
Putte
Viestit: 340
Liittynyt: Ke 18.02.2004 18:49
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Putte »

Kiitosta hyvästä palautteesta! :D

Jep, tämä on tuohon 1st and 2nd ageen. Ilta tässä meni.
Tähän pitäisi tosiaan palata pehmämpien kynien kanssa, tämä on nyt tehty vain yhdellä kynällä.
Silmarillionista koetan koko ajan saada lisää tehtyä, tänään sain aikaiseksi kuvan Glorfinelistä ja balrogista. Turinista ja Fëanorista olen tehnyt palon sketchiä, ja koetan näistä saada hyvän kuvan tehtyä. Kuvia laitan sitä mukaa kun saan skannattua (itsellä ei vielä ole skanneria, joten joudun käymään kirjastossa).
Parrattomiakohtia pitäisi olla.. :) Koetan niitä parannella, kunhan on aikaa. Joutsenella ei ole toista silmää, se on kyhmy, eli se on sivuprofiili.. Mutta tosiaan, nyt kun katson, se näyttää hirveästi silmältä :'( ..

Laitan tästä pienemmän kuvan, tosiaan hankala katsoa, mutta tänään en ehdi... Huomenissa siis.
Avatar
Putte
Viestit: 340
Liittynyt: Ke 18.02.2004 18:49
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Putte »

No niin, nyt on pienempi versio kuvasta, jotta on helpompi katsoa... ;)
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Viesti Kirjoittaja Karu »

Loistavaa työtä! Kasvot ovat vain hieman omituiset, varmaankin juuri noiden "parrattomien kohtien" takia. Itse olen sitäpaitsi kuvitellut Tuorin aina parrattomaksi (niin, en muista mainittiinko asiasta kirjassa).
Avatar
yrska
Peliporukkavalvoja
Viestit: 651
Liittynyt: Ti 25.11.2003 15:01
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja yrska »

Woah!
Iski kun junaradan sähkölinjoilla hyppiminen, mutta tuo parta voisi olla hiukan tuuheampi kaytta pidempi. Ja tuon miekanterän ei varmaankaan olisi tarkoitus olla kiero? Sillä ainakin minusta näyttää, että kahva on hiukan oluspäin kallellaan ja terä taas todella paljon sisäänpäin.

Ja meikän mielestä ne jalka terät eivät ole liianpienet kun ottaa huomioon sen, että sillä on panssarit jaloissakin.

Nyt on pakko kysyä kun ei simarillionia ole käsillä (jäi porukoiden luokse pikkuveljen luettavaksi), niin on pakko kysyä olikos tuo tuor ihminen vai haltia. Jos ensimmäinen (nain muistelisin) niin hartiat ovat hiukan kaposat ja jos taas toinen niin parta?

Yrska
Taitojaan ei saa hukata => Silloin kun inspiraatio iskee, niin muu maailma saa odottaa.
Ar-Senator
Viestit: 1049
Liittynyt: Ma 17.11.2003 16:00
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Ar-Senator »

Hyvää työtä, mutta pari kohtaa pisti silmään. Miekkakäden hartia näyttää pienemmältä kuin kilpikäden, ja parta ei erotu tarpeeksi ihosta, sitä voisi mahdollisesti vähän tummentaa. Jalat tosiaan ovat hiukan liian kapeat näyttääkseen realistisilta, ja kilpi on hiukan oudossa asennossa käteen nähden. Nyt ne kiinnikkeet olisivat liian ylhäällä. Mutta ei siinä mitään, detaljit ovat paikoittain älyttömän tarkkoja ja asento on mukavan dynaaminen.

Jatka samaan (tai parempaan) malliin!
Me ei olla kotipoikia
Kysykää vaikka meidän äideiltä
Avatar
Putte
Viestit: 340
Liittynyt: Ke 18.02.2004 18:49
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Putte »

Ajattelin, että Tuorille olisi kasvanut partaa tämän vaellellessa siellä sun täällä vailla partaveistä... :)
Miekassa on kyllä virhe. :(
Tuor oli ihminen, mutta kuolessaan tämä luettiin haltioihin rakkautensa tähden jota tämä tunsi näitä kohtaan.
Wolffer
Viestit: 267
Liittynyt: La 26.07.2003 19:42

Viesti Kirjoittaja Wolffer »

Luin tossa just vähän aikaa sitten Silmarillionin koulutehtävänä täytyy vain sanoa, että olet saanut tohon sellasen "Tolkien fiiliksen" koska se on mahtipontinen kuten Tuor olikin hakiessaan haarniskan vinyamarista ja lähtiessään gondoliiniin päin. Mutta sitten itse piirrustuksesta, jälki on hienoa ja yksityiskohtia on paljon, mutta tausta on jotenkin... sekava koska taustaa vasten itse Tuor näyttää titaanilta. Ei siinä muuta vikaa ole haluaisin nähdä millaiseksi kuvittelet Turgonin tai itse Melkorin.
Neukku
Viestit: 330
Liittynyt: Ke 03.03.2004 10:44
Paikkakunta: Rovaniemen mlk
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Neukku »

(Kateudesta vihree)Mikäs on osoittees että voin lähettää sinne paketillisen Perna ruttoa :D ?
All Orks is equal, but some Orks are more equal dan others.

-Goff Warboss Bugrat Skumdreg
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”