"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Rykmentti

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
rampale
Viestit: 507
Liittynyt: Su 11.05.2003 22:38
Paikkakunta: Espoo

Rykmentti

Viesti Kirjoittaja rampale »

Rykmenttihän ei nykykielessä tarkoita mitään parinkymmenen hengen joukkoa.
Silti lähes kaikki kääntävät regimentin rykmentiksi.

Mikä olisi parempi käännös? Miksi tuollaisia osastoja oikeasti aikoinaan kutsuttiin? Toisaalta, noin pieniä osastoja ei ole varmaan koskaan käytetty.
Spears shall be shaken, shields shall be splintered. It is a sword-day; a red day, ere the sun rises.
raven
Viestit: 394
Liittynyt: Su 28.12.2003 20:56

Re: Rykmentti

Viesti Kirjoittaja raven »

rampale kirjoitti: Miksi tuollaisia osastoja oikeasti aikoinaan kutsuttiin? Toisaalta, noin pieniä osastoja ei ole varmaan koskaan käytetty.
Eipä käytetty, ei. Mutta aika velho saat olla jos saisit raahattua todellisen kokoisen armeijan (parista sadasta tuhansiin miehiin) kentälle... Osastot vaan kuvastavat joukkoja. Ei olisi mitään järkeä jo käytännön syistä ruveta tekemään aidon kokoisia armeijoita. Kuitenkin loppupeleissä kymmenen ihmistä tekee suhteessa samanlaista jälkeä kymmenelle goblonoidille kuin sata ihmistä sadalle gobolle. Sama juttu ampumisessa: Jos esim. jouset kantaisivat fikujen kokoon nähden yhtä pitkälle kuin IRL, jouduttaisiin pelitkin pelaamaan ulkona.

Kaikkihan on vain suhteellista, eikö vain? :)
Avatar
rampale
Viestit: 507
Liittynyt: Su 11.05.2003 22:38
Paikkakunta: Espoo

Re: Rykmentti

Viesti Kirjoittaja rampale »

raven kirjoitti:
rampale kirjoitti: Osastot vaan kuvastavat joukkoja. Ei olisi mitään järkeä jo käytännön syistä ruveta tekemään aidon kokoisia armeijoita.
Tässä ei ollut pointtini. Vaikka nuo osastot olisivat pelissä vaikkapa 100 tai 1000 miehen vahvuisia, niin eihän silloinkaan rykmentti olisi oikea termi niille. Vai olisiko?

Nuo termit eivät ole hirveän tuttuja minulle, mutta kun olin armeijassa, niin kuuluin tykistörykmenttiin, joka koostui muutamasta (kolme vai viisikö niitä oli) komppaniasta. Eli rykmenttiin kuului erilaisia osastoja. Huoltoa, tulenjohtoa ja kenttätykistöä.
Spears shall be shaken, shields shall be splintered. It is a sword-day; a red day, ere the sun rises.
Zymeth Salkir Dkhan
Viestit: 1750
Liittynyt: Pe 05.07.2002 00:12
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan »

Armeijan terminologia on vaihtunut aina ajan ja paikn mukaan. Monet meille tutut termit ovat tarkoittaneet eri kokoa kuin nykyään. WH:n tyyppisessä fantasiamaailmassa joka on sekoitus eri aikakausia se on vielä vaikempaa määrittää oikeita termejä.
We will march, until whole world is in his colours, his glory and his madness.
Avatar
Lord_Fudginton
Viestit: 456
Liittynyt: Su 04.04.2004 01:08

Viesti Kirjoittaja Lord_Fudginton »

"regiment
I s
rykmentti
II tr
pitää kovassa kurissa"

tällaista tekstiä wsoy:n sanakirjassa, eri asia on tietenkin että onko englantilainen sanavalinta oikea
SirKaarlo
Viestit: 790
Liittynyt: To 08.04.2004 20:22

Viesti Kirjoittaja SirKaarlo »

Voidaanhan puhua blokista. Keihäsmies-blokki on esimerkiksi se 5x4 keihäsmiehien porukka. Olenko ymmärtänyt päin puuta?
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Eihän armeijakirjatkaan viljele termiä 'regiment', vaan yleensä käytetään termiä 'unit', jonka ainakin minä suomennan yksiköksi (esim kaksi yksikköä keihäsmiehiä kirjoittaessa, vrt. kaks uniittii spearmänei puhekielessä). Regimenttiä ei juurikaan käytetä muuta kuin rykmenttilootissa - lieköhän tässä joku ovela taka-ajatus että saadaan laatikon sisältö kuulostamaan suuremmalta ? Äh, tiedä häntä. Itse aion jokatapauksessa käyttää sitä mikä kuulostaa hyvältä.

Pienemmistä yksiköistä käytän joskus nimitystä ryhmä (kaks ryhmää darg ridereita).
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Avatar
Kraztog
Viestit: 364
Liittynyt: La 27.11.2004 10:41
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Kraztog »

Käytän yleensä termiä rykmentti,varsinkin empiren kohdalla,toinen vaihtoehto olisi sitten komppania,mutta rykmentti kuulostaa paremmalta.Jeps,minäkin palvelin tykistö rykmentissä,rykmentti tarkkoittaa isompaa kokonaisuutta johon kuuluu useita eri yksiköitä.Warhammerin maailmassa voisi kuvitella olevan omanlainen terminologia yksiköille :) en milloinkaan ajattele että tuossa menee 20 keihäsmiestä,vaan mielikuvitukseni loihtii ne sadoiksi tai tuhansiksi miehiksi :)
Avatar
yrska
Peliporukkavalvoja
Viestit: 651
Liittynyt: Ti 25.11.2003 15:01
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja yrska »

Ja kun vielä muistetaan se, että jokaisessa maassa on hiukan erillaiset käsitykset kunkin nimisen joukkoyksikön koosta, niin johan tästä soppa syntyy. Ja myös aselajilla on oma pieni vaikutuksensa käsiteltävän porukan kokoon...

Yrska
Taitojaan ei saa hukata => Silloin kun inspiraatio iskee, niin muu maailma saa odottaa.
flinkkuman
Viestit: 173
Liittynyt: Ke 15.10.2003 18:12
Paikkakunta: Vihti

Viesti Kirjoittaja flinkkuman »

http://efe.scape.net/index.php pistäpä tuohon regiment niin ainut vastaus minkä sesinulle antaa on rykmentti ja unit sanalla:
asema, joukko-osasto, yhde, yksikkö
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”