"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

IG:lle vihdoinkin uusia doktriineja: Mutantit

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Seonnut
Viestit: 303
Liittynyt: Ma 09.08.2004 13:18
Paikkakunta: Humppila

Viesti Kirjoittaja Seonnut »

Planeetalle on muodostunut mutantteja, ja sitten joku lojalisti porukka menee sille planeetalle. Siellä sitten mutantit palvovat keisaria ja pyytävät anteeksiantoa. Miten paremmin sen voi saada, kuin kuolemalla hänen puolestaan... Hehe, ei menisi panoksia ja kunnon kaartilaisia sotimiseen.

Ja osahan noista "mutantti" doktriineista pystyy pistämään jonkun muun asian, erikoiskoulutuksen, välineistön yms. piikkiin.
Avatar
DJ_Silverpig
Viestit: 1350
Liittynyt: Ke 07.01.2004 15:36

Viesti Kirjoittaja DJ_Silverpig »

IG mutantit... Hmm... Tämä ei kuulosta oikein hyvältä ajatukselta... Olisivat vaikka laittaneet jotain eri tehtäviin erikoistuneita yksiköitä tai muuta... Mutantit tulevat ja "pilaavat" (ei näitä ole pakko käyttää, en ainakaan minä käytä... Luulisin! :D ) IG:n armeijan ajatuksen:
Tee lista, hanki jostain vihollisia, sinnittele hengissä mahdollisimman kauan jne. Valitsin joskus IG:n sen takia, että nämä ovat kuitenkin ajankohtaisimpia tyyppejä WH'kytkoossa... MUTANTIT!!! Pläöghk, on jollain siellä GeeWeen puolella ollut tylsää uusia ideoita keksiessä!
Possu
Avatar
rampale
Viestit: 507
Liittynyt: Su 11.05.2003 22:38
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja rampale »

Joo, en minäkään noista mutanteista innostu. Itsekin kerään IG:tä nimenomaan sen takia, että ne ovat tavallisia ihmisiä ja muistuttavat eniten omaa maailmaamme.
Mutta niin kauan kuin kukaan ei niitä pakota käyttämään, niin eivät nuo minua haittaa.
Spears shall be shaken, shields shall be splintered. It is a sword-day; a red day, ere the sun rises.
Snowtrooper
Viestit: 1290
Liittynyt: Pe 20.08.2004 11:22
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Snowtrooper »

rampale kirjoitti:Joo, en minäkään noista mutanteista innostu.
Grenade kirjoitti:Ja osahan noista "mutantti" doktriineista pystyy pistämään jonkun muun asian, erikoiskoulutuksen, välineistön yms. piikkiin.
Viimeinkin saadaan jotain muuta kuin n+1:s mariinilista, ja kansa rupeaa kapinaan. "Counts as" on muutenkin se fluffiarmeijoiden kultainen sääntö.

Imperiumihan on sitä paitsi kuuluisa siitä, että se tekee aivan muuta kuin mihin kansalaisiaan käskee. Suojelee noitia (sanktiopsyykerit, astropaatit) ja mutantteja (navigaattorit), veljeilee xenosten kanssa (tilapäiset liitot Eldarin kanssa kahden viimeisen Mustan Ristiretken aikoihin), armahtaa kerettiläisiä (Lamenters ym. Badabin kapinassa antautuneet mariinichapterit), jne. Mutta kuten Inkvisitio niin usein toteaa: Exitus acta probat.
Avatar
Dalamar
Viestit: 1409
Liittynyt: Ma 03.03.2003 16:02
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Dalamar »

rampale kirjoitti:Joo, en minäkään noista mutanteista innostu. Itsekin kerään IG:tä nimenomaan sen takia, että ne ovat tavallisia ihmisiä ja muistuttavat eniten omaa maailmaamme.
Mutta niin kauan kuin kukaan ei niitä pakota käyttämään, niin eivät nuo minua haittaa.
Mutta ei niitä tietenkään tarvi tehdä mutanteiksi. sanoo vain, että nämä on nyt niin kovia, että näillä on se ja se doctrine, vaikka eivät mutantteja olekkaan.
"Kasvatitte vihaani ja melkein tuhositte minut.
Mutta vahi teki minusta voimakkaamman!"

-Nöf loordi

Kynä-ääliöt.
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Ogrynithän ovat periaatteessa mutantteja, nehän eivät ole enää ihmisiä (homo sapiens). Silti niitä käytetyään ihan yleisesti jopa Inkvisaation ja Adeptus Mechanikuksen toimesta.

Mutantit IG-armeiajssa eivät tarkoita samoja lonkerohirviöitä kuin LatD:llä tai kaaoksella yleensä vaan ihmisiä jotka ovat mutatoituneet lievästi ja jollain tavalla hallitusti ( esim Ogrynit = kehittyneet olosuhteiden pakosta isoiksi ja kestäviksi, eivät kaaoksen tai muun ulkopuolisen voiman johdosta ).
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
HLLT
Viestit: 266
Liittynyt: Su 19.01.2003 11:17
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja HLLT »

Nämä IG mutantit ovat selvästi evoluution mutantteja...kun taas ne muut ovat mutatoituneet kaaoksen ansiosta.
Snowtrooper
Viestit: 1290
Liittynyt: Pe 20.08.2004 11:22
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Snowtrooper »

Njoo, 40K:n maailmassa mutaatio on hallitsematon, usein Kaamoksen aikaansaama epämuodostuma, ja "abhuman" stabiili, normaalista poikkeava ihmislaji/rotu. Eri asia sitten on, erottaako keskiverto Imperiumin kansalainen näiden eroa (tai halutaanko hänen edes erottavan).

Ja niin kuin miljoonaan kertaan on jo sanottu, ei niitä doktriineja ole pakko käyttää mutaatioihin, vaan fluffikkaisiin ominaisuuksiin. Onhan jo kodeksinkin pohjalta tehdyissä armeijoissa nähty moottoripyöriä hevosten tilalla jne.
Ukkosleka
Viestit: 829
Liittynyt: La 09.11.2002 13:16
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ukkosleka »

Tuoltahan nuo säännöt kolahtivat postiluukusta uuden WD:n muodossa. sieltä lukemaan ja jatketaan keskustelua sitten...
Cleanse and purify!
Avatar
dead flesh penalty
Viestit: 1453
Liittynyt: To 11.03.2004 11:46
Paikkakunta: Helsinki/Sonkajärvi, Iisalmen Gallia Cisalpina.

Viesti Kirjoittaja dead flesh penalty »

Tavallaanhan Lamenterit eivät olleet 'kerettiläisiä', vaan enemmänkin pieni angstaava vapaustaistelijoiden ryhmä joka ei käsittääkseni koskaan palvonut kaaosta, jota usein pidetään kerettiläisyyden mittana, toisin kuin astral clawit...
No. Tulkinta kysymys.

IG ja mutantit...hmmm tai oikeastaan taaskaan eivät kyllä mutantit vaan 'epäihmiset'.(olen nillitäjä pahimmasta päästä..)
Oikeastaan aika hyvä idea. Tosin nuo ogrynit ovat kyllä säälittävä markkinointikikka saada 40k pelaajat ostamaan uusia ogreja. Count as armeijoita väsäämään...
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Voisinpa avata sanaisen arkkuni näistä uusista joukoista:

Feral Ogryns: ensi silmmäyksellä vaikuttaa jumalan lahjalta IG:lle, troopeiksi saatavia ogryneitä. Tosiasiassa tämä doctriini on huonoin abhuman-doctriini. Maksat 5 pistettä enemmän ogrynistä joka vaihtaa 2 S6 hyökkäystä 3 S5 hyökkäykseen. Se että niitä saa troopeiksi ei paljoa lämmitä varsinkaan kun ryhmään ei saa boneheadia tai chimeraa. Lisäksi sanamuoto: "additional close combat weapon" saa sääntönillittäjät hyppimään narua. Mistä lähtien ogryneillä on ollut edes 1 ccw?

Nightsiders: ihan kiva periaatteessa. vielä kun joskus pääsisi taistelemaan tehtävää jossa olisi night fight päällä koko ajan, eikä vain 1 kierroksen ajan.

Slave Levies: ensi silmäyksellä vaikuttaa vain wannabe plague zombie viritykseltä IG:lle. Mutta miettikääpä kuinka ikävä on hankkiutua 3 lascannonin AT-squadista jotka heittelevät FNP-heittoja ja jotka istuvat muutenkin koko tasitelun ajan paikallaan. Plague Zombiet sentään yrittävät liikkua. Ilkeä Doctriini, varmasti nähdään turnauksissa.

Afriel Strain: IGn vastaisku kirjastotädin FoDille. Eivät pakene kuten normaali kaarti ja viholliset joilla on WS4 eivät Preferred enemystä välitä. Ainoa haittapuoli on se, että jopa Fire warriorit psitävät näille kavereille turpaan. Noh, kaikkea ei voi saada.

Homo Sapiens Variatus: todellista mutanttivoimaa. Halpaa lähitaisteluvoimaa joka on uhrattavissa :-). Tämä yhdistettynä Close Order Drillin ja Subsien kanssa luo todella hyvän yhdistelmän.

Subs: grotteja IG:lle. Eivät peräänny ja tarjoavat suojaa. Kerrassaan ihanaa.

Gland Warriors: lähitasitelu-ig armeijan pakollinen ostos, Fleettaus kyky. Ainoa haitta on "OVerdose", eli jos pojat juoksevat 6 tuumaa, yksi putoaa matkasta.

kaikenkaikkiaan erittäin hyviä lisiä IG:lle.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

daider kirjoitti: Mutta miettikääpä kuinka ikävä on hankkiutua 3 lascannonin AT-squadista
Slave leviet melkein saa otettua anti-tank squadeille.
daider kirjoitti: jotka heittelevät FNP-heittoja ja jotka istuvat muutenkin koko tasitelun ajan paikallaan.
Ahaa, olet puristi? "Koskaan ei ole kaarti liikkunut, eikä liiku". Minä kyllä ajattelin ihan hyödyntää tuota slow & purposefulin tuomaa liiku & ammu sääntöä.
daider kirjoitti: Afriel Strain: IGn vastaisku kirjastotädin FoDille.
Ei oikeastaan, sillä eivät ne kaartilaiset edelleenkään pysty kokoamaan itseään jos podi tai squadi on kuuden tuuman päässä. Mutta kohtis doktriini silti, jos on ylimääräisiä pisteitä. Varsinkin raskaille aseille.
daider kirjoitti: Homo Sapiens Variatus: todellista mutanttivoimaa. Halpaa lähitaisteluvoimaa joka on uhrattavissa :-). Tämä yhdistettynä Close Order Drillin ja Subsien kanssa luo todella hyvän yhdistelmän.

Subs: grotteja IG:lle. Eivät peräänny ja tarjoavat suojaa. Kerrassaan ihanaa.
Nämä vievät kaikki doktriinit paikat, ei kovin siistiä.

Jännää, jos subien tuottama invu save onnistuu, ei tarvitse poistaa ketään. Minne se ammus menee? Subit irvistävät sille pahasti ja se lentääkin ohi? Ja subit muuten antavat cover saven.

Subs + cameleoline = Gay

Harmi ettei slave levyille saa cameleolinea. 4+ rerollattava save kaikille. Sadan miehen seer council olisi saattanut aiheuttaa jonkunasteista yskimistä ja kulmakarvojen kohottelua... no, täytyy tyytyä 4+ Feel No Painiin ja 5+ invuun.

Katsotaan, katsotaan. Pitää testata...
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Amazing Slug kirjoitti:
daider kirjoitti: Mutta miettikääpä kuinka ikävä on hankkiutua 3 lascannonin AT-squadista
Slave leviet melkein saa otettua anti-tank squadeille.
tosiaan, melkein. Hiton sanamuoto kikkailut IGllä ( Guard infintary infintary squad jne... )
Amazing Slug kirjoitti:
daider kirjoitti: jotka heittelevät FNP-heittoja ja jotka istuvat muutenkin koko tasitelun ajan paikallaan.
Ahaa, olet puristi? "Koskaan ei ole kaarti liikkunut, eikä liiku". Minä kyllä ajattelin ihan hyödyntää tuota slow & purposefulin tuomaa liiku & ammu sääntöä.
oikeasti, olen loukattu. sen verta monta kertaa olen lähis-ig listoilla sotua kiusannut ja joku kehtaa ehdottaa että olisin puritanisti-kaartilainen.
Amazing Slug kirjoitti:
daider kirjoitti: Afriel Strain: IGn vastaisku kirjastotädin FoDille.
Ei oikeastaan, sillä eivät ne kaartilaiset edelleenkään pysty kokoamaan itseään jos podi tai squadi on kuuden tuuman päässä. Mutta kohtis doktriini silti, jos on ylimääräisiä pisteitä. Varsinkin raskaille aseille.
hyvällä tuurilla kaartilaise tjuoksevat juuri sopivan kauas ja tekevät sitten vastaiskun Imperiumin parhaita vastaan. Ja saavatpahan ainakin ryhmittyä vaikka ottaisivatkin hieman tappioita, eli raskas-ase ryhmät ja komentoporukat pysyvät kentällä kauemmin.
Amazing Slug kirjoitti:
daider kirjoitti: Homo Sapiens Variatus: todellista mutanttivoimaa. Halpaa lähitaisteluvoimaa joka on uhrattavissa :-). Tämä yhdistettynä Close Order Drillin ja Subsien kanssa luo todella hyvän yhdistelmän.

Subs: grotteja IG:lle. Eivät peräänny ja tarjoavat suojaa. Kerrassaan ihanaa.
Nämä vievät kaikki doktriinit paikat, ei kovin siistiä.
elämä on täynnä pieniä pettymyksiä.
Amazing Slug kirjoitti: Harmi ettei slave levyille saa cameleolinea. 4+ rerollattava save kaikille. Sadan miehen seer council olisi saattanut aiheuttaa jonkunasteista yskimistä ja kulmakarvojen kohottelua... no, täytyy tyytyä 4+ Feel No Painiin ja 5+ invuun.
oikeasti, mistä sinä tuon rerollin keksit? tai invun?
Brightstar
Viestit: 1246
Liittynyt: Su 15.12.2002 16:21
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Brightstar »

daider kirjoitti:
Amazing Slug kirjoitti: Harmi ettei slave levyille saa cameleolinea. 4+ rerollattava save kaikille. Sadan miehen seer council olisi saattanut aiheuttaa jonkunasteista yskimistä ja kulmakarvojen kohottelua... no, täytyy tyytyä 4+ Feel No Painiin ja 5+ invuun.
oikeasti, mistä sinä tuon rerollin keksit? tai invun?
Kaksi 4+ savea on aikapitkälti sama kuin rerollittava 4+ save. Ja kun coverista puhutaan niin todella harva ase sitä ignoraa pitkältä matkalta.
GW:n kotisivut ovat kuin diablo: joka kerta kuin aloitat uuden seikkailun niin sinulle on luotu uusi sattumanvaraisesti tehty labyrintti missä vielä suurinosa poluista ei edes johda mihinkään...
Avatar
Teräratas
Valvoja
Viestit: 3713
Liittynyt: La 03.08.2002 13:48
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Teräratas »

DJ_Silverpig kirjoitti: Tee lista, hanki jostain vihollisia, sinnittele hengissä mahdollisimman kauan jne. Valitsin joskus IG:n sen takia, että nämä ovat kuitenkin ajankohtaisimpia tyyppejä WH'kytkoossa... MUTANTIT!!! Pläöghk, on jollain siellä GeeWeen puolella ollut tylsää uusia ideoita keksiessä!
Idea ei ole erityisen uusi, vakaat mutaatiot kuten squatit ja beastmanit esiteltiin jo rogue traderissa.

Ja idea ei edes ole erityisen huono. Kaarti saa lisää joustavuutta peliteknisesti, konversio mahdollisuudet kasvavat. Kaikki voittavat. Jopa A. Slug. ;)

Power armour + bolter doctriini olisi varmaan ollut mieluisampi kaikille..?
M.S.

Viesti Kirjoittaja M.S. »

Teräratas kirjoitti:Power armour + bolter doctriini olisi varmaan ollut mieluisampi kaikille..?
Ehdottomasti. Siihen vielä yhdistettynä mariinien statit. ;)
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Teräratas kirjoitti:
Ja idea ei edes ole erityisen huono. Kaarti saa lisää joustavuutta peliteknisesti,
Riippuu miten ajattelee. Nyt on enemmän vaihtoehtoja, mutta jos noita käyttää, niin armeija rajautuu aika kovasti, kun nuo vievät doktriinit.

Jos noita konvaa, niin täytyy kuitenkin tehdä niistä kaaosmutanttien näköisiä, jotta voi pelata sillä kaaos codexiakin rikkinäisemmällä LatD listalla.
Teräratas kirjoitti: konversio mahdollisuudet kasvavat. Kaikki voittavat. Jopa A. Slug. ;)
Saas nähdä, hävisin toissa päivänä massacrella emperor's childrenien kahden rhinon rushille... Toiseen rhinoon saatiin sentään immo.
Avatar
Agamemnon2
Viestit: 429
Liittynyt: To 23.12.2004 17:45
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Agamemnon2 »

No jaa, ainakin itseä yhdistelmä Abhumans + Feral Ogryns + Ogryns + whatever viehättää sen verran että voisihan sen pohjalta jotain väsätä. Voittamaan niillä tuskin pystyy, mutta siitä viis. Lauma isoja kaljuja miehiä nuijien kanssa sotii niin vahvasti IG:n perusolemusta vastaan että hupiahan siitä syntyy. Sitäpaitsi upouudet Fantasyn muoviogret "sattumalta" eivät edes conversioita juurikaan tarvitse. Viivakoodit niskaan, sarjanumero otsaan ja baanalle.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”