LordDemon kirjoitti:
Annetaan esim. tämä Pelätty Drop-pod helvetin kone kahdella Librarianilla ja pimeyden pelolla. Miten kyseinen armeija pärjäisi, jos pelattava scenu olisikin selainen jossa ei sallita droppodeja (esim. "luola syvällä maan alla")
Niin, lista on heikko eikä kykene sopeutumaan kun se on täysin kielletty turnauksen säännöissä. En puhuisi tuossa yhteydessä mistään sopeutumattomuudesta.
Btw, sivuhuomiona Fod-Pod ei ole edes kovin hurja konsepti muutenkaan. Se, että voitat kaartin, taun, joskus necronit ja jotku lojalistit ei ole vielä kovin merkittävä saavutus.
LordDemon kirjoitti:Tarkoitatko että turnauksista ei saa etukäteen tietoa siitä millaisia scenuja pelataan?
Kyllä. Boyzien turnauksessa ei saanut (joten piruako linkkaat niiden sivuille??), eikä mustassa sudessakaan saa. Fanatikissa sai. Joissain saa, joissain ei, mutta trendi on näköjään menossa siihen suuntaan että ei kerrota. Kai se kaarti sitten on niin ylivoimainen että sitä täytyy vähän potkia

...
LordDemon kirjoitti:
Tästä ei pysty varmasti antamaan vahvistusta, kysyisin vaan kaikilta niiltä jotka sotavasaran armeijalistat osioon kirjoittavat armeijalistoja turnauksiin. Onko listojen suunnittelussa huomioitu pelattavia scenuja?
Tätä minäkin kysyn. Veikkaan kuitenkin, että todennäköisesti ihmiset katsovat skenuja, muuttavat 1-2 valintaa listassaan jos sitäkään. Jotku yksiköt kun ovat kuraa tilanteessa kuin tilanteessa ja toiset aika ok tilanteessa kuin tilanteessa.
En minä tiiä mitkä, mutta pariahit on kuulemma kakkaa ja plasma gun on aika pop.