"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Magic aseet ja taikaitemeiden tuhoajat.

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Weedy_rat
Viestit: 527
Liittynyt: Ti 19.04.2005 20:17
Paikkakunta: Kuopio

Magic aseet ja taikaitemeiden tuhoajat.

Viesti Kirjoittaja Weedy_rat »

Eli tällainen kysymys heräsi mielessäni: Jos minulla on tomb king joka heiluttelee destroyer of eternitiesiä (counts as great weapon) ja siihen heitetään esim: ring of corinia, joka poistaa magian siitä, niin onko se yhä great weapon, vai hutkiiko kingi enään Hand weaponilla sen jälkeen?
Weedy rat osui oikeaan. - Omenapoika
Fire Warrior Ashue'ol
Viestit: 258
Liittynyt: Pe 01.04.2005 15:36
Paikkakunta: Eastern Fringe of the Galaxy

Viesti Kirjoittaja Fire Warrior Ashue'ol »

minun mielestäni se kyllä pysyy gretuna, maagiset voimat kyllä lähtevät. Sehän on echantettu gretu, luullakseni.
"Life sucks and the you fucking die."

Ozzy Osbourne
Avatar
Lighthammer
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1460
Liittynyt: Ti 05.04.2005 20:19
Paikkakunta: Eurajoki

Viesti Kirjoittaja Lighthammer »

Riippuu pitkälti loitsun tai itemin kuvauksesta. Esim Vaul's Unmaking ja Talisman of Saphery vievät esineeltä sen maagiset ominaisuudet, kun taas esim. Malekithin miekka (Destroyerko se oli?) tuhoaa koko esineen, jolloin on siirryttävä hand weaponin käyttöön.
Set fire to the family tree.
Ropetus
Valvoja
Viestit: 2848
Liittynyt: To 10.04.2003 18:53
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ropetus »

Lighthammer kirjoitti:Riippuu pitkälti loitsun tai itemin kuvauksesta. Esim Vaul's Unmaking ja Talisman of Saphery vievät esineeltä sen maagiset ominaisuudet, kun taas esim. Malekithin miekka (Destroyerko se oli?) tuhoaa koko esineen, jolloin on siirryttävä hand weaponin käyttöön.
Magiaesineellä ei ole mundaaneja ominaisuuksia, vaan koko esineen efekti johtuu sen maagisuudesta, toteaa sääntökirjan sivu 152. Näinollen esineen nullifointi tuhoaa koko esineen ominaisuudet, eli esim. tuo Destroyeria käyttävä kunkku joutuu suosiolla siirtymään käsiaseen käyttöön (ellei hänelle sitten ole ostettu myös mundaania great weaponia).
Ranger Jack
Viestit: 40
Liittynyt: To 01.07.2004 20:35
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Ranger Jack »

Eli siis jos mun welf loordilta nulifoidaan sen bow of loren vaikka Vaul's unmakingilla niin sillä ei ole enää edes normaalia longbowia koska bow of loren korvaa normaalin longbown ja se ei voi ottaa toista normaalia longbowia. Näinkö tämä asia tulee tulkita?
Ei sitä koskaan tiedä
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Ranger Jack kirjoitti:Eli siis jos mun welf loordilta nulifoidaan sen bow of loren vaikka Vaul's unmakingilla niin sillä ei ole enää edes normaalia longbowia koska bow of loren korvaa normaalin longbown ja se ei voi ottaa toista normaalia longbowia. Näinkö tämä asia tulee tulkita?
Kyllä.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”