"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

c,tan äänne (ignore first posts).

Jos et tiedä, mitä C'tanit ovat tai kuka on Cypher ja ketkä olivat Primarkit, tieto löytyy tältä palstalta.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

vompovompatti kirjoitti:Entäs jos se olisikin kii-tän. Olisi ajateltu kaikkia meitä suomalaisia :)
Tuo ei kyllä englannin ääntämyssääntöjen mukaan ole millään lailla mahdollinen. [Sii-tän] olisi mahdollinen.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Huru-ukko
Viestit: 2542
Liittynyt: Su 12.06.2005 13:16
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Huru-ukko »

Vanhaa vihtahousuahan tuolla nimellä koitetaan hakea, sehän nyt on ihan selvää. Saadaan vähäsen mukaraamatullista sävyä taustatarinaan.
Luumumehu on soturien juomaa
Avatar
Tybraal
Viestit: 1467
Liittynyt: Pe 20.12.2002 21:12
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Tybraal »

Huru-ukko kirjoitti:Vanhaa vihtahousuahan tuolla nimellä koitetaan hakea, sehän nyt on ihan selvää. Saadaan vähäsen mukaraamatullista sävyä taustatarinaan.
Ja varmaankin ensimmäisen kerran. Keisari ja opetuslaps... eikun primarkit.
That is not dead which can eternal lie.
And with strange aeons even death may die.
Avatar
Dalamar
Viestit: 1409
Liittynyt: Ma 03.03.2003 16:02
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Dalamar »

SirKaarlo kirjoitti:Rehellisesti, ei tullut mieleenkään ennen kuin luin tämän. Onhan niissä tiettyjä yhteneväisyyksiä, mutta itse olen aina ajatellut sanan C'tan Cthulhumaisesti koolla.

Pystytkö esittämään jotain konkreettista, että minä olen väärässä? Ja nimenomaan saakuli-teoria oikeassa?
Eipä sitä ole sinullakaan, mutta todennäköisesti kummatkin ovat oikeassa ja geewee on lainannut ne useammasta lähteestä. Aikaisemmin tässä ketjussa todettiin, että selviä piirteitä on Lovecraftilaisuudesta ja saakuli.

Näin ollen, molemmat ovat oikeassa.
"Kasvatitte vihaani ja melkein tuhositte minut.
Mutta vahi teki minusta voimakkaamman!"

-Nöf loordi

Kynä-ääliöt.
SirKaarlo
Viestit: 790
Liittynyt: To 08.04.2004 20:22

Viesti Kirjoittaja SirKaarlo »

Jotain tuollaista ajoinkin takaa. ;) Ei minullakaan ole täysin pitäviä todisteita kantaani, joten tämä jää sinänsä perustelemattomaksi.

Paitsi jos laitetaan mailia GWn sälleille ja kysytään? Ja pilataan hyvä mutuilu ja peelojen uskonto- ja kirjallisuushistorian opetus? :)
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

SirKaarlo kirjoitti: Paitsi jos laitetaan mailia GWn sälleille ja kysytään? Ja pilataan hyvä mutuilu ja peelojen uskonto- ja kirjallisuushistorian opetus? :)
Miten meidän mutuilumme eroaa GW:n mutuilusta? Tämän ketjun lukemalla huomaa GW:n edustajien antaneen jo useamman mutu-vastauksen.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
SirKaarlo
Viestit: 790
Liittynyt: To 08.04.2004 20:22

Viesti Kirjoittaja SirKaarlo »

Meidän mutuilussa ja GWn sällien mutuilussa on se ero, että me mutuilemme GWn mutuilusta, ei toisinpäin. Eli GW saa mutuilla mitä tykkää, mutta siihen ei parane mutuilla takaisin tai saa mututuomion.

Kohta §293898.12 suuresta kirjasta: ällös f-sanaa tule muuttaman omin päin, tai sinut mörökölli vie.

Tai jotain.
Avatar
Combine
Viestit: 151
Liittynyt: Ti 02.08.2005 08:07
Paikkakunta: Kuopio, Terra

Viesti Kirjoittaja Combine »

Ite ainakin sanon että See tan. Sillä omasta mielestäni satan tai siitän kuulostavat hiukan epäilyttäviltä ;) Ja kaveritkin alkavat käkättämään siitä kun yritän selittää 40k periaatetta...
Emperor show mercy to the fool that stands against me, for I shall not.
FreakyM
Viestit: 22
Liittynyt: Ke 24.11.2004 11:05
Paikkakunta: Kortepohja, Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja FreakyM »

JEA kirjoitti:LAINAUS:
Nightbringer=Azathoth, jonka "nimeä kukaan ei uskalla mainita". Suurin kaikista Cthulhu Mythoksen olennoista, Idioottijumala, joka hallitsee maailmaa. Nightbringer ja Azathoth herättävät molemmat samanlaista kauhua, ja ainoastaan hullut palvoisivat heitä.

Ja samaan hengenvetoon on lisättävä, että tämän lisäksi Cthulhu Mythoksessa ja Necroneissa on sama "fiilis"; muinainen, ihmistä vanhempi pahuus, vanhoja raunioita ja muinaisia sotia mahtavien rotujen välillä.

Engaging pilkunnussinta mode:
Itseasiassa Azathoth EI ole "He who is not to be named", se on Hastur.
Azathoth on lähempänä Outsideria, joka on ikäänkuin yhdistelmä Yog-Sothothia ja Azathothia.

Ja "K-tan" on muoto jota itse käytän C'tanista, ja "Khtulu" taas Cthulhusta. Olen pitkällisen pohdinnan jälkeen päätynyt ratkaisuun, että C'tan-nimi on todenäköisesti viittaus molempiin ehdotettuihin esikuviin.

Fluffin puolesta GW on ammentanut Howard-sedän satukirstusta oikein isolla kauhalla. Lukekaa muutama Lovecraftin tarina ja asian pitäisi olla selvä.

Nyt sitten toivomaan Necroneille Shoggotheja =D, Tekeli-li!

All hail the C'tan![/u]
LP LP -> LK HP
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Historia”