"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Space Marine

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
El Capitan
Peliporukkavalvoja
Viestit: 5676
Liittynyt: Pe 17.12.2004 20:55
Paikkakunta: Tuuliklaani / Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja El Capitan »

Tybraal kirjoitti:
Druchii master kirjoitti:
El Capitan kirjoitti:On omasta mielestäni hyvin rohkeaa olla tekemättä mitään muuta sille baselle kuin maalata se vain. Hyvät ihmiset, on tarkoitus saada hieno figu eikä hienoa basea,
siinäpä hyvin sanottu asia joka muuten on mielestäni totta.
Itse ajattelin näin ensimmäiset pari vuotta harrastusajastani... Kunnes sen ensimmäisen kerran maalasin Rangereille kunnollisen alustan ruohoineen päivineen. Alustan tehoa ei voi yliarvioida ja siihen pistetty aika maksaa itsensä aina takaisin. IMHO, tietenkin.
Onhan tuokin totta, mutta kun sanotaanko kuulun vielä mini-sarjaa, jossa yritetään matkia toinen toistaan ja näin olemme oman-mielen-omistamattomia-henkilöitä niin silloin me pelkäämme, että meille nauretaan, jos emme tee homma-x:sää. Toki itsekkin varmaan joskus harmaassa tulevaisuudessa teen 360+ örkkini baselle jotain.
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Avatar
AndreasH
Viestit: 125
Liittynyt: To 03.07.2003 19:43
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja AndreasH »

Aika rohkea teko olisi jättää koko figu maalaamatta ;) Mutta ai niin...niinhän monet tekevät - eikä se välttämättä ole rohkeudesta kiinni.

Ei vaan...pointti oli nyt vaan se että kun squadia kasataan/maalataan tuntikaupalla, niin onhan se hieman turhaa jättää se kymmenen minuutin basetuksen tekemättä? Kymmenen kaksikymmentä aktiivista minuuttia se squadilta (poislukien hienoukset) jos et harrasta kuivuvan maalin tai liiman tuijotusta! Onnea jatkoon!

-Andreas
Mun Oblit on Mossadin agentteja.
Avatar
El Capitan
Peliporukkavalvoja
Viestit: 5676
Liittynyt: Pe 17.12.2004 20:55
Paikkakunta: Tuuliklaani / Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja El Capitan »

Basen tekoa voi haittaa se asia (ainakin minua), että ei osaa tehdä sitä kun figu on jo liimattu baseen. Olen itse kuullut semmoisia tapoja, että laita liimaa baseen ja tökkäse se hiekkaan ja ota pois ja siinä on. Toimii erittäin hyvin kun figu on basessa kiinni :D
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Avatar
AndreasH
Viestit: 125
Liittynyt: To 03.07.2003 19:43
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja AndreasH »

No siinähän on sekin hommeli että figua ei tarvitse liimata kiinni ennekuin on tehnyt basen. Henk.koht työstän figuja sillä tavalla ja olen aina työstänyt. Baseista saa monipulisempia ja figujen asennoista dynaamisempia.
Mun Oblit on Mossadin agentteja.
Avatar
Master Arturion
Viestit: 168
Liittynyt: Ti 19.04.2005 17:06
Paikkakunta: Pori

Hieno.

Viesti Kirjoittaja Master Arturion »

Ei ihan huipulle yllä, mutta kuka minä olen osoittelemaan sormea? Itse teen vielä kauheempaa jälkeä ^^.

PS: Kappas perkule, suomenpoikahan siinä. Maalaa sille vielä Väinämöisen lakki niin täydellistä...
We march the grim march, with a grin...why? Because we have dark sense of humor....
Avatar
Ogre_dude
Sotavasaran Maalaajakisälli 2008
Viestit: 862
Liittynyt: To 10.03.2005 17:12
Paikkakunta: lohja

Viesti Kirjoittaja Ogre_dude »

kyllä no ihan peli figuiks käy paitsi tekisit tolle beissille jotain niin niistä tulisi ihan eri näkösii mutta kyllä niillä pelata kehtaa ettei mitään alottelia maalauksii (mutta parantaakkin voi, ei siis millään pahalla)
vanhat "plogit"
Soulhungerin & O_D:n Tale of Two Gamers (kaartit ja treitöreitä)
O_D 40k blogi
seko blogi
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”