"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Laiskan miehen luurangot

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
Sachse
Viestit: 343
Liittynyt: Ke 29.12.2004 13:48

Laiskan miehen luurangot

Viesti Kirjoittaja Sachse »

Miten tehdä mahdollisimman nopeasti mahdollisimman paljon luurankoja. Ensiksi kävi mielessä tälläinen skull white spray -> dippaus -> korostuksia sun muuta viilausta (metallit yms)

Luuletteko että tuollaisella saisi aikaan kohtuullisia pelipöytä luurankoja?
"You can be king or a streetsweaper but everyone will dance with the grim reaper"
Frostyb
Viestit: 127
Liittynyt: Ti 30.08.2005 23:00
Paikkakunta: Halikko

Viesti Kirjoittaja Frostyb »

Kannattanee tehdä ne metallit ja muut ennen sitä dippausta koska saavat sen vanhentumisen siinä samassa ja dipin päälle voi olla huono maalata. Muuten voisi toimiakkin.
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Viesti Kirjoittaja Karu »

Jos dipata haluat, homma on helppoa. Valkoinen spray, aseet metallilla ja dippi. Valmis.

Itse maalaan näin (aloitin VC-urakan ennen dippausmuotia, joten homma vedetään loppuun asti näin ;) , lisäksi ei ollut valkoista pohjamaalia), musta pohjamaali, bestial brown basecoat, bubonic brown drybrush, bleached bone drybrush. Metallit boltgun metallia brown ink-pesulla. Pelikenttäkelvollista.
Avatar
Sachse
Viestit: 343
Liittynyt: Ke 29.12.2004 13:48

Viesti Kirjoittaja Sachse »

Hmm. Ei käynyt mielessä. Tällä menetelmällä kumminkin luulisi saavan yhden lurkin / 30min aikaiseksi joka on minulle ainakin mahtava nopeus. Puolituntiakin voisi toki alittua jos tekisi aivan liukuhihnalla.
"You can be king or a streetsweaper but everyone will dance with the grim reaper"
Thrag
Viestit: 327
Liittynyt: Su 01.02.2004 20:25
Paikkakunta: Tampere/Lukonmäki

Viesti Kirjoittaja Thrag »

Itse maalaan näin (aloitin VC-urakan ennen dippausmuotia, joten homma vedetään loppuun asti näin Vinkkaus , lisäksi ei ollut valkoista pohjamaalia), musta pohjamaali, bestial brown basecoat, bubonic brown drybrush, bleached bone drybrush. Metallit boltgun metallia brown ink-pesulla. Pelikenttäkelvollista.
Itse uskoisin tuon oikeinkin kelvollinen tyyli; tuon etuna on myös se, että soveltuu hyvin liukuhihnatyöksi. Eli ensin kaikkiin figuihin pohjamaali (käytä sitten tosiaan mustaa eikä valkoista), kaikkiin basecoat jnejne. Sillä tavalla saa hommaan paljon paremman tuntuman kun on suuri määrä figuja.

Aikaa per figu kuluu tuolla tavalla luultavasti korkeintaan 20min, vähemmänkin jos on rutinoitunut maalari. Perus-haltiasoturin (joita itse olen maalannut paljon) muutamalla highlightilla maalaa pelikenttäkelvolliseks n. 20-25 minuutissa; luuranko ottaa luultavasti vielä hieman jonkin verran vähemmän. Ja laatu on taatusti parempi kuin dipatuissa, ihan kenen vain maalaamana.
Jos asut Hervannan kulmilla tai Mouhijärvi-Hämeenkyrö-akselilla (tai lähiseudulla) ja pelaat fabaa/40k:ta/harrastat muuta oheistoimintaa tai roolipelejä, ota yhteyttä jos olet peliseuran tarpeessa.
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Viesti Kirjoittaja Karu »

Varsínkin skelluja on todella helppo maalata ns. liukuhihnatekniikalla, sillä suurin osa figusta on luuta. Homman voi hoitaa siis enimmiltä osin isolla pensselillä. Itse maalaan & beissaan viisi skellua alle 30 minuutin.
TheBerzerker

Viesti Kirjoittaja TheBerzerker »

Karu kirjoitti: Itse maalaan näin (aloitin VC-urakan ennen dippausmuotia, joten homma vedetään loppuun asti näin ;) , lisäksi ei ollut valkoista pohjamaalia), musta pohjamaali, bestial brown basecoat, bubonic brown drybrush, bleached bone drybrush. Metallit boltgun metallia brown ink-pesulla. Pelikenttäkelvollista.
Sama tekniikka minulla :D tosin Bestial on Scorched ja metallit kultaa koska minulla on khemrejä...(niistäkin vois postata kuvat joskus :P)
Avatar
Antrax
Viestit: 1341
Liittynyt: Pe 11.04.2003 18:21
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Antrax »

Itse käytin Khemreissäni sellaista, että valkoinen pohjamaali, nahka bestialilla ja kulta shining goldilla. koko figu brown inkillä, ja luu sitten drybrushattiin bleachedilla... sitä voi sitten lähteä vielä parantamaan jos haluaa, esim. luuhun vähän skull whitea, kultaan mithril silveriä ja/tai nahkaan snakebitea.

Toki jos skellut on VC:n, jolloin niissä ei ole kaikkia niitä Khemrin lisähärpäkkeitä, niin homma nopeutuu huomattaasti, eikä noista kulta/nahka osien parantamisesta edes tarvitse välittää.
"Cover my lovejunk in catnip and teabag a horny lion"
Spoonyone
Avatar
Chrono
Viestit: 1022
Liittynyt: To 13.06.2002 00:34
Paikkakunta: Stadi

Viesti Kirjoittaja Chrono »

En tiedä kannattaako edes ruveta säätämään dipin kanssa.

Valkonen pohja.
metalliset aseet.
Sit vaan chaosblack + bestial brown washia kehiin.

Moi
Hope is a serum that never heals
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”