"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Tappoareena II - ilmoittautuminen päättynyt

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Jurpo
Viestit: 984
Liittynyt: Ti 12.10.2004 15:30
Paikkakunta: Tornio

Tappoareena II - ilmoittautuminen päättynyt

Viesti Kirjoittaja Jurpo »

Laitetaanpa taas uusi ja sotkuinen areena tapahtumaan.

Kiellettyjä esineitä ja eräs yhdistelmä:
-Fellblade
-Tiettyjä vihollisia vastaan suunnatut esineet.
-Challenge esineet.
-Dark mace of Death
-Armour of Damnation+Gaze of the Gods
-Kurbog's Curmudgeonly Clobbera
Muita kieltoja:
-0+ tai parempi Armour save
-Re-rollattava 1+ Armour save
-Bound spellit
-Etherealit

Hahmoilta pyydettävät tiedot:
Nimi:
Rotu:
Fluffi:
Statit: WS (BS) S T W I A Ld
Special rules (erikoissäännöt):
Luonnolliset varusteet (mundane):
Taikavarusteet ja selostukset:
Pisteet:

Sääntömuutokset:
-Killing Blow: 2W ilman armouria tai regeneraatiota.
-Taistelut ovat lähinnä fluffisyistä challengeja.
-Kumpikin lasketaan rynnäköineeksi (silti I-order), ellei toisella ole ampuma-asetta, jolloin toivon, että hahmon YV:ssä ilmoitettaan, että hahmo ottaa aina Stand & Shoot reaktion, kunnes toisin ilmoitetaan. Tällöin myös BS merkitään hahmon tietoihin.
-Fear: Epäonnistuttaessa osuu vain 6+.
-Terror: Epäonnistuttaessa et voi lödä ollenkaan ja vastustaja saa +1 to hit heittoihinsa.
-Break testit otetaan, mutta epäonnistuttaessa et pakene, vaan vastustaja saa yhden automaattisen ja ylimääräisen osuman sinuun.
-Kertakäyttävarusteet aktivoi järjestäjä kerran taistelussa.
-Hahmot paranevat 1 W jokaisen taistelun, josta he selviävät hengissä jälkeen.
-Tomb King maksaa 20pts. vähemmän ja Prince 10pts. Ei Inkarnaatioita.
-Wardancereiden tanssit arvotaan vuoron alussa. Sama tanssi ei edelleenkään voi tulla 2 kertaa peräkkäin. Uskoakseni jotkut haluavat pois Woven Mistin, joten voin järjestää niin pyydettäessä. Samoin muita ei-toivottuja tanseja poistetaan, mutta minimimäärä on 2 tanssia.
-Peitsellä/keihäällä saa tehdä rynnäkön taika-aseesta huolimatta. Se on käytössä vain rynnäkkökierroksella (joka taistelussa).
-Kahdella kädellä käytettävät aseet (Great Weapon...) ovat käytettävissä vain jalan kulkevilla hahmoilla. Poikkeus tähän on Cavalry Hammer.
-Mahdolliset demonit kulkevat Daemonic Legion muutoksilla.
-Vampyyrit tai muut oliot, joilla on pohjana taikaleveleitä saavat 10 pts. hyvitystä (pois perushinnasta) jokaista taikaleveliään kohti.
-Hahmo voi kulkea vaunulla, mutta vaunun hinnan on mahduttava kokonaispisteiden sisälle. Vaunussa kulkeva hahmo lasketaan ratsastavaksi.
-Mahdolliset Impact Hitit ratkotaan ennen iskujen vaihtoa.
-Mahdollinen monster-ratsu tai vaunu ottaa Ld.-testin ratsastajan kuollessa. Heiton onnistuessa hirviö/vaunu jatkaa taistelua loppuun asti ja epäonnistuessa se pakenee. Jos hirviö/vaunu tappaa vastustajan, ottelu päättyy tasapeliin.

Kaikkien hahmojen, joiden oma alkuperäinen Unit Strenght on vähemmän kuin kolme, valittavissa on alla oleva ratsu. Täten ogret eivät voi ratsastaa näillä vaikuttavilla olennoilla.
Trained Warhorse:
Large, heavily trained warhorse is pride of many knights. It attacks ferociously and carries its rider swiftly in field of battle.

M 8
WS 4
BS 0
S 5
T 5
W 3
I 3
A 2
ld. 8

Sotahevosilla on panssari, joka antaa niille +5 suojan.
Hinta kaikille: 50 pts.
Osallistujia on taas se 16+2 ja pisterajana 285.

Osallistujia 16+2/16
Viimeksi muokannut Jurpo, Ti 11.07.2006 23:23. Yhteensä muokattu 4 kertaa.
Lintu, karhu, jänis ja kala.
Anna kestävä lemmenvala.
Avatar
Executioner
Viestit: 925
Liittynyt: Ma 13.06.2005 01:33
Paikkakunta: Alajärvi

Viesti Kirjoittaja Executioner »

Nimi: Eldrachýl Bloodmourn, the Chosen of Khaine

Rotu: Musta haltia

Ulkonäkö: Eldrachýlillä on yllään hopeinen verenpunainen haarniska, joka näyttää olevan osa hänen ihoaan. Hänellä on pitkät, mustat hiukset ja silmien tilalla on kaksi mustaa, pohjatonta peiliä, joista ei heijastu sielu eikä sääli tai armo. Vain verenhimo ja viha. Hänen kasvonsa ovat ylpeät, sirot ja kalpeat.

Fluffi:

Eldrachýl syntyi Naggarondissa, ja jo nuorena hän liittyi armeijaan. Hän näki lukemattomia taisteluita, ja aina hän selvisi kuin ihmeen kaupalla tilanteista, joissa hän katsoi kuolemaa silmästä silmään. Eldrachýlistä kasvoi ylpeä, rohkea ja taitava soturi, joka luotti taistelussa oveluuteen ja kaikkiin mahdollisiin "epäreiluihin" keinoihin.

Eldrachýl taisteli niin monessa sodassa, ja sai päähänsä muutaman iskun liikaa, ja lopulta hän ajautui tilaan, josta ei ollut paluuta: haltia tuli hulluksi, julisti olevansa Khainen valittu ja lähti mitäänsanomatta pois Naggarondista. Hän kiersi ympäri maailmaa, ainoana motiivinaan taistella ja tappaa. Jossakin vaiheessa hän katosi sadaksi vuodeksi, mutta palatessaan hän oli entistä vaarallisempi. Hän jatkoi tappamista, ja liittyi Tappoareenoille mitä ilmeisimmästä syystä: taistellakseen.

Statit:

Koodi: Valitse kaikki

WS S T W I A Ld 
 8 5 5 3 8 5 9
Luonnolliset varusteet :

- Chaos Armour
- Hand Weapon

Taikavarusteet ja selostukset:

- Blade of Malice (Sword of Might; +1 Strenght)
- Shield of Khaine (Chaos Runeshield; Kilpi, neutraloi kaikki Base-kontaktissa olevien vastustajien taika-aseet. Aseet lasketaan oman tyyppinsä mundane-versioiksi, eli menettävät kaikki voimansa, jne.)

Pisteet:

- Lord of Chaos... 210 pts
- Chaos Armour... 0 pts
- Hand Weapon... 0 pts
- Chaos Runeshield... 50 pts
- Sword of Might... 20 pts

Total points cost: 280 pt

Total Armour Save: +3
Avatar
Terminator Sergeant
Viestit: 1976
Liittynyt: Ti 10.05.2005 15:39
Paikkakunta: Helsinki, henkisesti ikuinen savolainen

Viesti Kirjoittaja Terminator Sergeant »

Nimi: Morgitt Zkrieg
Rotu: Skaven
Fluffi: Morgitt oli jo syntyessään täysin musta. Tästä syystä hänestä koulutettiin heti eliittistormvermin. Tosin, hänessä oli jotain erikoista. Morgitt osoitti täysin erilaista ketteryyttä ja nopeutta kuin kaltaisensa. Eräänä yönä siis tulivat Eshinin Gutter Runnerit ja myrkyllä pökerryttivät hänet. Ajan myötä hän tottui Assasinin rooliin, ja vuosikymmenen pettämisen ja tappamisen jälkeen hänestä tuli klaanin suurimpia johtajia.

Statit: M WS S T W I A LD
7 8 4 4 3 10 4 8

Special Rules: Poisoned Attacks, Hidden ( piiloutuu joihinkin yksiköihin), Scout, Sensei ( voi olla kenraali)

Tavalliset varusteet: Adittional h. weapons, throwing stars, pelin superheppa

Taikavarusteet: Blade of Nurglitch: vihu menettää 1 T jokaisesta woundista jonka ottaa

Pojot: 215 Master assasin
50 heppa
20 taika-ase
Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.
- Carl Sagan
Avatar
Rautamaha
Viestit: 563
Liittynyt: To 29.09.2005 18:54
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rautamaha »

Jepulis.Piti ilmottautua tähänkin.Nyt kumpa saisin voitettua edes yhten ukkelin.
Fellows, there's a troll among us.
Avatar
Remington
Viestit: 1831
Liittynyt: Ti 21.03.2006 22:04

Viesti Kirjoittaja Remington »

Terminator Sergeant kirjoitti: Special Rules: Poisoned Attack.. Blade of Nurglitch: vihu menettää 1 T jokaisesta woundista jonka ottaa..
Muista että poisoned ättäkit vaikuttavat vain mundane aseiden hyökkäyksiin, ei siis taika-aseiden.
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Avatar
xxSEBBOxx
Viestit: 70
Liittynyt: Ti 23.11.2004 16:55
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja xxSEBBOxx »

Thorg Wallcrusher, Ogre Tyrant

Fluffi: Kerran ollessaan suuressa juhlassa Thorg nielaisi luun väärään kurkkuun ahneuksissaan ja oli tukehtumaisillaan. Pää teurastaja Urug Gut ripper alkoi hieman ihmetellä kun Thorg kakoi ja kakoi luuta kurkustaan, mutta eihän Urug nähnyt sitä että hän kakoi luuta kurkustaan vaan luuli että tekemänsä ruoka olisi pahaa ja totesi itsekseen että se oli pyhäinhäväistys Suurta kitaa kohtaan ja kuiskasi palvelija gnoblarilleen että valmistaisi joukot hyökkäykseen Thorgin pöytään jossa oli hänen heimonsa edustajat.

Noin 20 Urugin ogrea alkoi löntystää kohti hänen pöytäänsä. Thorg sai vihdoinkin luun kurkustaan ja huomasi Urugin ogret kävelevän heidän pöytäänsä kohti ja ymmärsi heti mistä oli kyse veti aseensa esiin ja niin tekivät myös hänen henkivartiansa.

Taistelu oli verinen ja nopea. Thorgin joukot saivat muutaman Urugin ogren surmattua mutta, heidän oli pakko perääntyä ylivoiman edessä.

Nyt Thorgin heimo piileskelee Mournin vuorilla pysyen piilossa muilta heimoilta. jotka heitä jahtaavat. Heidän tilanteensa on heikko, ja Thorg tietää, että asialle on tehtävä jotain.

Thorg on kuullut hiljattain Tappaoareenasta jossa hän voisi saada heimonsa kunnian takaisin tai kuolla yrittäessään saada sitä takaisin.


Statsit:

WS S T W I A Ld
6 5 5 5 4 5 9


Special Rules:Cause Fear, Bull Charge, Dogs of War.


Mundane Kamat: Heavy armour, Ogre Club, Sword Gnoblar x 2 (1 A per gnoblar tyrantin WS ja Gnoblarin strenalla 2), Cathyan Long Sword(+1ws , +1 i ja armour piercing) Big name Wallcrusher(1 additional impact hitti kun chargettaa ja vihollinen ei saa coveria )


Magic Kamat:

SprangleShard(Jos heittää isomman luvun kuin vihollinen woundaamisessä niin ingrottee woundin Esim. jos herra X heittää w3 wounaamis noppaa vaikka 3 , 5 , 2 ja tarvitsee woundaamiseen 2 sia nii herra Y jolla on sprangle Shard heittää 3 noppaa ja heittää 4, 5, 3.
herra Y kumoaa 4:sella 3:sen ja 3:sella 2:sen).

Pisteet:

Tyrant: 200
Heavy Armour: 6
Sworgnoblar 2x : 10
Cathyan LongSword : 10
WallCrusher : 15
Sprangle Shard : 30

YHT:271

Total Armour Save : 5+

(oon Landella ja oon tehnyt tän muistin pohjalta nii sanokaa vaan jos joku on pielessä)
Viimeksi muokannut xxSEBBOxx, Ke 12.07.2006 07:52. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Avatar
Rautamaha
Viestit: 563
Liittynyt: To 29.09.2005 18:54
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rautamaha »

Tyrantilla raskas haarniska maksaa 6 pojoo.Ja Cathayan Longsword on 10 pojoo.
Ja tyrantin statsit kaipaavat vähän korjausta.
Fellows, there's a troll among us.
Rotten sound
Viestit: 1074
Liittynyt: Ke 15.06.2005 19:07

Viesti Kirjoittaja Rotten sound »

Nimi: Leidi Kurash jr
rotu:Savage orc(Black warbossin säänöillä)
Fluffi:leidi kurashin sisko.
Statit: M3 WS7 BS3 S5 T5 W3 I3 A4 LD9
Luonnolliset varusteet :GW,Heavy armour ja Heavy warhorse
Taikavarusteet ja selostukset Ironskin shield ja duffa clup(
Pisteet: 135+40+30+6+50+11=273pts
duffa clup kolme str5 iskua heti.Iron skin shieldin avusta 4+ward.AS1
AgnituS
Viestit: 79
Liittynyt: Pe 03.03.2006 22:52
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja AgnituS »

Nimi:Dharos

Rotu: Chaoksen ökkömönkiäinen

Fluffi: Dharos on tunnettu siitä että hän aina leikkaa pään irti joltain merkittävältä viholliselta jonka on juuri surmannut. Tämä pinttynyt tapa lähti liikkeelle siitä kun hän kerran taistelussa Empireä vastaan voitti elector Countin kaksintaistelussa. Hän leikkasi tältä pään irti, ottaakseen sen muistoksi taistelusta ja latasi siihen kaikki Nurglen Kuvottavimmat taiat ja sairaudet aina Tuli-rokosta syöpään asti. Dharos huomasi että pää oli erinomainen ase taistelussa ja siitälähtien hän on aina pitänyt päätä mukanaan kaikenvaralta. Dharoksen syy liittyä tappoareenaan ei ole kummoinen. Hän vain haluaa lahdata lisää porukkaa. täältä hän siis tulee kuvottava pää mukanaan...

Statsit: WS:7 BS:3 S:5 T:4 W:2(3) I:7 A:4 LD:8

Special rules: Mark of Nurgle(Cause fear, +1 wound)

Mundane kamat: Halbert, chaos armour(4+ save)

Magig kamat: Deaths Head( heittoase Range 12 tuumaa, jos osuu viholline ottaa D6 hittejä ja jokaisest hitistä toughness testi, jos epäonnistuu menettää D3 woundeja ilman armour saveja. Jos ottaa woundia joutuu ottaa paniikki testin) talisman of protection(6+ ward)

pisteet: 100pts Exalted champion
-40pts mark of nurgle
-4pts Halberd
-45pts taikakamat
-50pts heppa
-0pts Chaosarmour

yhteensä: 239

(jos Dharokseen rynnäköidään,nii reaktio on aina stand and shoot)
Viimeksi muokannut AgnituS, Ke 12.07.2006 12:59. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

Nimi: Yhorg Hungry Maw & 2 Pussycats from Freezing Hell
Rotu: Ogre (hunter) + sabretusks x2
Fluffi: Jo oli yksinäinen metsästäjä kissojensa kera eksynyt lumimyrskyn takia kauas tutuilta metsästysmailtaan. Nälkä oli iskenyt metsänkävijään ja oli hän siten jo syönyt kaikki urheat gnoblarit, jotka häntä useasti seurasivat... Nälkäinen urho rupesi jo kuola valuen katsomaan kissojaan kun näki kyltin: Areena - 10 peninkulmaa. Ruma partainen suu kääntyi ilkeään ja irstaisen himokkaaseen irveeseen ja tuli syttyi arpisten kulmien alla palaen kuin demonien tuli Seitsemennessä Helvetissä. Mutisten rujoilla huulillaan kiitoksen ahnaalla jumalalleen lähti Nälkäisen Kidan Yhorg helvetin kissoineen kohti Arenaa...
Statit:
WS (BS) S T W I A Ld
5 4 5 5 4 3 4 9
4 0 4 4 2 4 3 4
(Alempi on kissojen stattti, joita siis on 2 )
Special rules: Bullcharge, Cause Fear, Sick 'em Lads, Loner
Luonnolliset varusteet (mundane): Light armour, Ogre Club, Harboon Crossbow ( Str 5 bolt thrower, if large target is wounded take str test or lose another wound. Hunter can stand and shoot with Harboon Crossbow ) Maw seeker Big Name. ( +1 T, Stupidity )
Taikavarusteet ja selostukset: Siegebreaker (Great weapon with +3 Str, uses opponents Iniative instead WS )
Pisteet:

Hunter 145
Saber tusk 40
Maw Seeker 10
siegebreaker 30
Total: 225 pts

Aina stand and shoot.

Pistin nuo katit mukaan kun niitä ei kielletty missään..
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Avatar
Jurpo
Viestit: 984
Liittynyt: Ti 12.10.2004 15:30
Paikkakunta: Tornio

Osallistujat

Viesti Kirjoittaja Jurpo »

Tässä viestissä on sitten kaikki ensimmäisen kierroksen ottelut. Lyhyt luonnehdinta taistelijoista on teaserina.

1. Ottelu.

Gromtus da Mad ´Un - Leth Dhai'dhar

Tappoareena hiljenee samalla kun vastustajat tervehtivät Areenan sääntöjen mukaisesti järjestäjiä - Akobon klaaninen kaaoskääpiöitä, joiden saastuttavista pajoista tupruava savu peittää taivaan.

Raskaiden rautalevyjen ja tuhahtelevan villisian selässä istuva Gromtus hengittää raskaasti ja potkaisee kannuksillaan ratsuaan. Sorkat kantavat kuparisilla syöksyhampailla varustettua sikaa uskomattomalla nopeudella. Leth Dhai'dhar vastaa avoimeen haasteeseen ja kannustaa punertavan hevosensa laukkaan. Areenan huolellisesti haravoitu hiekka pöllyää kun taistelijat ohittavat toisensa. Kirveet heiluvat ja örkin karkeatekoinen kirves naarmuttaa kaaoslaisen ihonmyötäistä haarniskaa. Hienosti taottu ja juuri ja juuri hallinnassa pysyvää verenjanoa tihkuva kirves iskee ilman halki ja örkin paksu laskimoveri roiskuu hiekkaan.

Ottelijat hillitsevät ratsujensa vauhtia ja alkavat takoa toisiaan. Örkki kiroaa raivokkaasti kyljessään olevaa haavaa joka murskasi useita paksuja kylkiluita. Valitettavasti örkit eivät ole tunnettuja hienovaraisesta ajattelustaan ja hän jatkaa raivokasta pieksämistään. Terävä kirves leikkaa kaaoslaisen kilven kahtia, mutta onnistumisen riemu katkeaa kaaoslaisen kirveen leikatessa Gromtuksen kallon irti. Irronnut pää kierii hiekassa ennen pysähtymistään.
Leth Dhai'dhar paranee täysille.

2. Ottelu
Bartsag - Agul Ironfang
Raivokkaiden karjumaisten olentojen kiskoma kärry jytistelee areenalle ja petolordi Bartsag käyttää tilaisuuden ylpeilläkseen aseillaan, joiden laatu ylittää kirkkaasti petomiesten yleisen resupekkamaisen olemuksen. Hänen vastustajansa ei ylpeile varusteillaan, vaan katsoo silmäpuolta petomiestä halveksien.

"Kimppuun! " käskee Bartsag ajuriaan joka piiskaa karjut kiukkuiseen ryntäykseen.

"Tehkää kuten käskin. " Agul mylväisee käskyn kantajilleen. Juuri ennen kuin vaunu törmää häneen kilvenkantajat heittävät hänet ilmaan. Kääpiöltä ei voi odottaa ketteryyttä, mutta Agul liikkuu hämmästyttävällä ketteryydellä. Hän laskeutuu Bartsagin viereen ja vaunu alkaa heittelehtiä taistelusta. Tilaa ei ole taistella tehokkaasta ja osapuolet juuttuvat raivokkaaseen painiin. Petolordi puree kääpiötä kurkusta ja Agul tarttuu huomattavasti pidemmän vastustajansa nilkasta kiinni. Bartsag kaatuu selälleen samalla kun Agul loikkaa hänen päälleen iskeäkseen petolordin silmäpuolen pään areenan villisti viistävään hiekkaan.

"Kiveen. " mylväisee Bartsag käskyn samalla kun kääpiön panssaroitu nyrkki iskee hänen huonoon silmään. Ungor tekee työtä käskettynä ja vaunu pomppaa ilmassa jäykän rattaan kimmotessa kivestä. Viekas petolordi käyttää puujalkaansa ja heittää kääpiön ylitseen ja ulos kärrystä. Raskaasti haarniskoitu kääpiö iskeytyy hiekkaan huumaavan rysähdyksen säestyksellä. Hän pysähtyy raajat luonnottomiin asentoihin vääntyneinä ja Bartsagin ajuri kuljettaa voittoisan petolordin kääpiön vierelle.

Silmäpuoli ja rampa petolordi katsoo voittamaansa vastustajaa mietteliäänä. Hänen itseluottamuksensa tuntuu vahvistuvan - ehkä hän yhä kykeni johtamaan joukkoaan esimerkin ja kuntoisuuden voimalla.
Petolordi Bartsag paranee kahteen haavaan.

3. Ottelu

Grunch Luunmusertaja - Marcus Harts

Areenalle ratsastava Marcus saa vain hiljaiset aplodit ja hänen vastustajansa, Grunch saa vielä hiljaisemman vastaanoton. Jätin ilme on selkeästi kärsinyt ja vaivautunut. Kookasta vasaraa heiluttava Marcus kannustaa orinsa rynnäkköön ja mahavaivainen jätti röyhtäisee ja juoksee kohti lähes yhtä nopeasti. Hänen valtava lihanuijansa ei myöskään näytä kauniilta. Marcus on pienemmästä ulottuvuudesta huolimatta nopeampi ja heittää vasaransa taidokkaaseen lyöntiin. Isku osuu jätin hampaisiin ja murskaa niistä useita.

Tuskasta ulvova jätti heilauttaa valtavaa nuijaansa ja Marcus nostaa kilpensä refleksimäiseen torjuntaan. Isku lyö kilven lommolle ja Marcuksen olkapää ulvahtaa tuskasta, mutta torjunta kestää.

Nopea vastahyökkäys osuu jättiä uudelleen kasvoihin ja iskee leukaluun hajalle. Paksu veri valuu jätin suuhun ja tämä heilauttaa nuijaansa taidokkaasti. Marcuksen yritys väistää ei onnistu ja nuija lyö hänen kilpikätensä poikki tuskaa tuottaen. Jätti astuu muutamia askeleita taaksepäin ja kaksi ruhjottua vastustajaa katsovat toisiaan uteliaina.

Marcus kannustaa hevosensa vielä yhteen laukkaan ja heilauttaa vasaraa suurella kaarella. Grunch matkii vastustajaansa ja yrittää torjuntaa, mutta lihanuijaa ei suunniteltu puolustautumiseen. Varsi taittuu narahtaen ja Marcuksen vasara iskeytyy kolmannen kerran ogren päähän - tällä kertaa nenään. Isku murskaa ogren kasvot lopullisesti ja areenalla kaikuu tuskainen huuto. Grunch Luunmusertaja hoippuu taaksepäin, kierähtää ympäri ja sylkäisee verta suustaan ennen kuin kaatuu kokoonsa nähden hämmästyttävän hiljaisesti areenan hiekalle. Sitkeä ogre on yhä elossa, mutta täysin vastustajansa armoilla.

Kaaoskääpiöt saapuvat hakemaan nujerretun ogren pois ja Marcus neuvotaan sairastuvalle hakemaan hoitoa.
Marcus Harts paranee kahteen haavaan.

4. Ottelu

Zachariaz The Damned - Arghag Murshkhate

Areena hiljenee kunnioituksesta kun kaksi hampaisiin asti aseistettua hahmoa pysähyvät mittailemaan toisiaan. Hurjasti karjaisten Arghag syöksyy kohti vihollistaan ja hänen punertava hevosensa korskuu raivosta. Tyynesti hymähtäen Zachariaz Kirottu kannustaa hevosensa laukkaan ja taidokkaasti ohjaa peitsensä Arghagin kypärään. Puinen peitsi pirstoutuu ja Arghag syöksyy maahan karjaisten tuskasta samalla kun hänen kypäränsä pirstoutuu iskun voimasta. Hän raahautuu maata pitkin ennen kuin irtoaa jalustimesta ja jää makaamaan hengettömänä - peitsi on lävistänyt hänen kallonsa.
Zachariaz ei ottanut yhtään haavaa.

5. Ottelu

Morgitt Zkrieg - Dharos

Rottaogre Böö kantaa rodulleen ominaisen petollista Morgitt Zkriegiä, joka tervehtii yleisöä viiksikarvat väristen. Vaikka skaven on tottunut löykään, vastaan ratsastava Dharos on vastenmielinen näky. Jopa tämän hevonen tihkuu mätää ja tuijottaa skavenia vihamielisesti tuijottaen. Morgitt Zkrieg heittää heittotähden ja yllyttää rottaogren rynnäkköön. Ihmispää lennähtää hänen ylitseen samalla kun hän huitaisee visvaa tihkuvalla sapelilla. Dharos heittää nuijansa torjuntaan ja iskee takaisin voimiensa takaa. Skavenin veri roiskuaa tämän mustalle turkille ja hän vinkaisee kiukkuisesti. Hän erittää pelon ja kiukun hajua samalla kun pistää taidokkaasti vastaiskun, joka repäisee mädäntyneen soturin lihaa. Dharos mylväisee tuskasta ja tarttuu Morgitt Zkriegin asekädestä kiinni. Hän nykäisee terävästi ja skaven putoaa maahan rottaogren selästä. Armoa tuntematta Dharos kiipeää mädäntyneen hevosenruhon päältä ja tallaa skavenin pään murskaksi.
Dharos paranee täysille

6. Ottelu

Borgut Assface - Prinssi Mikael Turmantuoja

Tappoareenalla kohtaa taas kaksi alkuvoimaisen tunteen ajamaa oliota. Umpinaista kypärää käyttävä Mikael Turmantuoja tarttuu kaksikätiseen lihakirveeseen ja naurahtaa ajatellessaan mielikuvaa - syömiseen perustuva olento kuolee syömisvälineellä. Borgut Aasinaama nuolaisee rohtuneita huuliaan ja hyllyy eteenpäin iskeäkseen vastustajansa kappaleiksi. Hänen valtava koivuhalkonsa on hyytyneen veren peittämä kalikka, joka on tainnuttanut lukemattomia päitä karjaa.

Mikael heilauttaa kirvestään ja viiltää jätin rasvaista ruumista. Veri roiskuu ja jätti horjahtaa tasapainosta. Hänen halkonsa heilahtaa ja osuu Mikaelia suoraan kypärän päälle. Isku upottaa tämän reisiä myöten areenan hiekkaan ja hänen päänsä uppoaa silmiä myöten rintakehän sisään. Maaginen haarniska on säilynyt ehjänä, mutta menettänyt muotonsa ja sen sisällä oleva ruumis on myös muodotonta massaa.

Borgut raapii kaljua päätään uteliaana ja tuntee housujensa valuvan niihin valuneen veren painosta. Jätti poistuu areenalta hakeakseen jotain syömiskelpoista - prinssi Mikaelin ruumis on yhä rikkoutumattoman panssarikuoren sisuksissa. Kukaan ei vain halua ottaa selville kuinka rikkonainen hänen ruumiinsa on.
Borgut paranee kahteen haavaan.

7. Ottelu

Loqcues de Fremont - Leidi Kurash jr

Prinssi Mikaelin ruumista kiskotaan ylös maasta väkipyörän avulla. Valitettavasti väistämätön huoltotyö keskeytyy kun areenalle syöksähtää kookas ja rintava örkkiolento, jonka kehosta puolet on maalattu oranssilla ja toinen puoli on vain vihreän harmahtavan ruskea. Bretonnialainen ritari laskeutuu hevosensa selästä ja rauhoittelee eläintä ennen kuin polvistuu rukoilemaan apua Järven Neidolta. Ritarin usko palkitaan ja hän vetää selkähuotrassaan olleen isomiekan esille.

Leidi Kurash mylvii ja iskeytyy bretonnilaisen kanssa yhteen. Tämän jättimäinen sotasika röhkii paheksuntaansa ja huitoo syöksyhampaitaan kiukkuisesti. Terävillä kivillä vahvistettu nuija iskee uskomattomalla nopeudella ja stoalaisen tyynesti ritari torjuu iskut ennen kuin paiskaa oman vastahyökkäyksen. Kurashin kilpi syöksyy torjuntaan kuin oman tahdon ohjaamana ja jättimäinen ja paksujen takkuharjasten peittämä sotasika survaisee syöksyhampaansa Locquesin vatsaan. Rengashaarniska repeytyy ja ritarin veri valuu maahan.

Vammastaan piittaamatta Locques hyökkää ja sivallus paiskaa Kurashin kilven sivulle. Nopea viilto viiltää Kurashin haarniskaa ja katsojille valkenee yksi asia - örkeissä on myös naisia! Locques hämääntyy sekunniksi ja se on kaikki mitä Kurash tarvitsee. Hän iskee nuijallaan ja osuu Locquesin olkaan. Tuskasta karjaiseva ritari heilauttaa miekkaansa yhdellä kädellä ja murskaa Kurashin käsivarren. Jälleen kerran sotasika osoittaa kiukkuisen luonteensa ja töytäisee Locquesin maahan. Ahnas peto syöksähtää heti perään ja terävät hampaat löytävät ritarin kurkun. Talttamaiset hampaat repäisevät valtimon halki ja sotasika aloittaa ateriansa. Murash katselee tyytyväisenä sikansa ateriointia ja miettii saisiko bretonnialaisen hevosesta hyvää ruokaa.
Leidi Kurash paranee kahteen haavaan.

8. Ottelu

Lifi Filisson - Eldrachýl Bloodmourn

Edellisellä Tappoareenalla läsnä ja hävinneellä puolella ollut Lifi Filisson tuijottaa vastustajaansa ainoa silmä vihaa uhkuen. Se oli pitkäkorva sellaisena se saattaisi kelvata. Kolme rosoista arpea vääristi kääpiön piirteet kammottavan epäsymmetrisiksi ja hänen oranssiksi värjätty harjansa ei myöskään tehnyt hyvää vaikutelmaa.

Eldrachýlin mustat silmät kiilsivät halveksivasti. Kääpiön harja ulottui vain puoliväliin hänen rintakehäänsä ja tämän pitelemät kirves ei voinut olla mikään pelottava ase. Halveksivasti tuhahtaen hän astuu kohti kääpiötä ja vetää sapelinsa esille.

Sotahuutia mylvien Lifi juoksee kohti vastustajaansa ja irvistää kun haltian heiluttama sapeli viiltää hänen vasenta olkaansa. Haavasta piittaamatta Tappaja huitoo ja saa hurjan iskun haltian sapeliin. Isku painaa tiensä puolustuksen lävitse ja vaikka kirves ei puhkaise haarniskaa panssarilevy vääntyy ja sen alla oleva keho myös.

Eldrachýlin ilme muuttuu synkeämmäksi - kääpiö oli pirullinen ja kävi päälle kuin raivotautinen ahma. Nopeat pistot ja sivallukset leikkaavat kääpiön oikeaa olkaa. Veri valuu areenalle kun kaksi ottelijaa kiertelevät toisiaan. Toinen yrittää loikata kiinni ja toinen hakee tilaa antaakseen tappoiskun.

Lifi Filisson hypähtää eteenpäin ja iskeytyy Eldrachýlin jalkoihin. Raivokas ja kaikkea hienovaraisuutta loukkaava liike kaataa heidät nurin ja raivosta karjuva kääpiö tarttuu jalasta kiinni astuen samalla toisen jalan päälle. Kääpiö alkaa nostaa jalkaa ylöspäin ja Eldrachýl tekee parhaansa estääkseen. Selällään maaten on vaikea lyödä sapelilla. Hänen lonkkaluunsa rusahtaa hajalle ja Lifi vääntää hänen jalkansa niskan taakse.

Tappaja on epäonnistunut - hän ei ole kokenut sankarin kuolemaa.
Viimeksi muokannut Jurpo, Ke 19.07.2006 00:49. Yhteensä muokattu 5 kertaa.
Lintu, karhu, jänis ja kala.
Anna kestävä lemmenvala.
Avatar
Rautamaha
Viestit: 563
Liittynyt: To 29.09.2005 18:54
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rautamaha »

Sain sitten vastaani ihmisen..Toivottavasti Tenderiser teurastaa sen :)
Fellows, there's a troll among us.
Avatar
Remington
Viestit: 1831
Liittynyt: Ti 21.03.2006 22:04

DW

Viesti Kirjoittaja Remington »

"Jätti.. Minun tuuriani.. Huoh.. Noh.. Jumalat ovat puolellani ja julistan tuota hyllyvää ja paksukalloista humanoidiulostetta vastaan henkilökohtaisen uskonsodan..!" Mikael ajattelee ja hymisee itsekseen. "Surmaan sinut vääräuskoinen"! Mikael huutaa mielessään ja vihan liekit silmissään. Hän ristii kätensä ja jää odottamaan pääsyä jumalien luokse tai jätin lähettämistä helvetin liekkeihin. "Todellakin.. Haistan palavan ihran käryn.." Mikael alkaa hymyilemään. " Mahtaako olla enne.." Prinssi jatkaa virnistystään.
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Avatar
Stormdaemon
Viestit: 1001
Liittynyt: Ke 26.01.2005 16:16
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Stormdaemon »

Hmmm... Musta örkki, millainenkohan lie. Sääli kyllä, että Morhgoz on ilmeisesti vain varalla, jos sitäkään... Luultavasti tulen häviämään, kun otin Amulet of Chaoksen paremman osteltavan puutteessa...
Miten sydämesi kutsuu,
niin liki rintaa pimeys on,
miten kuuma veren laulu
kaulallasi on.
Avatar
Executioner
Viestit: 925
Liittynyt: Ma 13.06.2005 01:33
Paikkakunta: Alajärvi

Viesti Kirjoittaja Executioner »

Eldrachýl arvioi vastustajaansa. Vaikka haltia oli ylpeä, ei hän ollut typerä, ja siksi hän ei aliarvioinut vastustajaansa. Eldrachýl veti vyöltään tikarin asetti sen ranteelleen ja vuodatti vertaan maahan. "Khaine, olen sinun, ja johdata minua, kuten olet johdattanut tähänkin asti. Anna minun voittaa viholliseni, jotta voisin vuodattaa lisää verta sinun nimeesi!"

Musta haltia laittoi tikarin takaisin tuppeen ja kohotti nyrkkinsä ilmaan. "Valmistaudu kuolemaan!"



(Hieman pelottaa tuo kääpiö. Ties mitä riimuja sillä on irokeesissaan piilossa.)
AgnituS
Viestit: 79
Liittynyt: Pe 03.03.2006 22:52
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja AgnituS »

Dharos oli mielissään vihollisesta jonka tulisi saamaan vastaansa. "Loistavaa! Juuri Skavenin pää minulta enää puuttuikin kokoelmastani". Dharos ajatteli mädäntyneillä aivoillaan. "Pian saan ripustaa sen seinälle muiden voitonmerkkien joukkoon". "Parasta kumminkin tarkistaa varusteet ennen koitoksen alkua". Hän ajatteli ja meni sivelemään vastikään surmaamansa kääpiön päätä kiehuvankuumalla verellä, jotta se toimisi mahdollisimman hyvin seuraavassa taistelussa.
Avatar
Terminator Sergeant
Viestit: 1976
Liittynyt: Ti 10.05.2005 15:39
Paikkakunta: Helsinki, henkisesti ikuinen savolainen

Viesti Kirjoittaja Terminator Sergeant »

Morgittilla on tosiaan neljä iskua magia-aseella ja yksi tavallisella poisoned attackilla. HUOMAA!
Assasineilla on add. hw jo aluksi, joten sille jää se ylimääräinen ei magiaisku.

''Morgitt juoksenteli ympäriinsä etsien vessaa. Edellisen tehtävänsä jälkeen hän ei ollut käynyt kahteen kuun kiertoon vessassa. Ja areenan järjestäjät olivat pistäneet kuolemanrangaistuksen lattialle pissimisestä. Lopulta Hotelli Helpotus löytyi. Lorotellessaan Morgitt mietti taistelua. Kaaoksen palvelija ei olisi helppoa lihaa. Ja tuon pellen lanteilla heiluvat, limaa ja kaasuja valuvat irtopäät eivät näyttäneet terveellisiltä. Morgitthan oli täysvegetaristi. Ja tämä vihollinen oli sen verran mätä ettei sitä nyt muutenkaan söisi.
Morgitt vetäisi vetoketjunsa kiinni ja avasi oven. Hänen uskollinen hevosensa Jolly Dumber odotteli ulkopuolella. - No niin poika! Nyt me ratsastamme kunniaan! Morgitt huusi ja lähti laukkaamaan ympäriinsä. Todettuaan isäntänsä idiootiksi Jolly dumppasi hänet maahan ja lähti syömään kauraa. Morgitt lähti pornolehtien hakuun ottelua odotellessa.
''
Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.
- Carl Sagan
Avatar
Remington
Viestit: 1831
Liittynyt: Ti 21.03.2006 22:04

DW

Viesti Kirjoittaja Remington »

Mites tasapelit ratkotaan? Mjahas.. Huomasin että vaunutkin ovat sallittuja.. Turpiin tulee jos vaunulla pääsee päälle.. Noh.. Kuhan kokeilen tota esine yhdistelmää. Ens kerralla juuri sitä toista, parempaa mahdollisesti.
Viimeksi muokannut Remington, Ma 17.07.2006 00:53. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Avatar
Terminator Sergeant
Viestit: 1976
Liittynyt: Ti 10.05.2005 15:39
Paikkakunta: Helsinki, henkisesti ikuinen savolainen

Viesti Kirjoittaja Terminator Sergeant »

Mutta eikös peli mene challengessa, joten chariotista ei ole hirveästi hyötyä? Vai onko tuo lasketaan chargenneeksi semmoinen, että Impact Hitit tulevat? Tämä on perseestä...
Think of the rivers of blood spilled by all those generals and emperors so that, in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction of a dot.
- Carl Sagan
Avatar
Remington
Viestit: 1831
Liittynyt: Ti 21.03.2006 22:04

Viesti Kirjoittaja Remington »

Terminator Sergeant kirjoitti:Morgittilla on tosiaan neljä iskua magia-aseella ja yksi tavallisella poisoned attackilla. HUOMAA!
Assasineilla on add. hw jo aluksi, joten sille jää se ylimääräinen ei magiaisku.
Hahmo saa kantaa vain joko taika-asetta tai mundane aseita. Ei molempia yhtäaikaa. Seuraava on suora lainaus WH-sääntökirjasta sivulta 152.

"MAGIG WEAPONS

By which we mean most commonly swords but also in some cases, axes, maces, spears, bows, crossbows,etc.

A character who has a magic close combat weapon cannot use other close combat weapons - he cannot have a magic weapon in one hand and an ordinary sword in the other, for example. You can carry shield with a magical weapon. No character can carry more than one magic weapon. Magic weapons always ignores any special rules that apply to an ordinary weapon of the same type. All rules that apply are covered in the description of the weapon."

Eli suosittelen että discarttaat Nurglitchin terän ja otat warpstone starrit tai muuta vastaavaa.
"You're right. The Devil has come. Look
at me. I am the Devil." -Charles Remington-
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”