"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

WARMACHINE/HORDES, kootut keskustelut.

Palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin.
Avatar
Aasimar
Viestit: 666
Liittynyt: Ma 13.10.2003 15:57
Paikkakunta: Malminiitty, Vantaa

Viesti Kirjoittaja Aasimar »

Katsotaanpa osaisinko valoittaa tilannetta yhtään sen paremmin.
The Captain kirjoitti:Joku tuossa Cygnar-blogissa puhui Berserkerin marshalloimisesta ja että se on maailmalla käytetty idea. Osaako joku viisaampi valistaa PP-nyyppää ja kertoa, miten tuo pitäisi tulkita?

- Berserker saa chargata käyttämättä focusta.
- Marshall mahdollistaa yhden boostauksen tai power attackin, chargen tai juoksun.

Saako Berserker sekä chargata että jonkun noista muista hyödyistä ollessaan marshalloituna? Ja jos saa, niin mihin tämä perustuu? Vilkuilemissani sääntökohdissa ei rinnasteta marshall-ominaisuutta focuksen jakamiseen, joten mielestäni bersun marshallointi on vähän redundanttia noilta osin (eli jos se chargaa, marshallin kyky menee siltä vuorolta siihen). Jos sen joutuu marshalloimaan chargaamaan, se ei voi boostata hyökkäyksiä, jolloin se ei MAT4:llä osu mihinkään kuin vahingossa - ja mitä olen katsellut, niin tätä peliä ei voiteta heittämällä noppaa ja toivomalla isoja lukuja. Chargaamatta se taas ei pääse kenenkään kimppuun neljän tuuman liikkeellään.
Kyllä näin saa ja juuri siihen osuma boostiin se Marshall antaa eräänlaista käskyä, sillä Berserkerin charge on oma kyky. Eli kone on fluhvin mukaan kieroutunut (jonka takia juuri vaurioitunut cortex) joka antaa sen päätä pahkaa chargata (SPD+3"+ilmainen damage boost) jota sitten Marshall voi käskyttää että osuneen paremmin. Cortexin pakollisuus asiassa on rinnastettu siihen, että se toimii samassa aivoina jotka pystyy ottamaan vastaan "simppeleitä" käskyjä (tai sitten ottamaan vastaan sitä focusta). Jack Marshall samassa kiertää sen unstable säännön Berserkillä.

Mikä 4" liikkeeseen vuorostaan tulee, poikkeuksia lukuun ottamatta, voisi universaalisesti rinnastaa raskaalle warjackille 4" liikkeen ja kevyelle 5" liikkeen.

Mikä vuorostaan tuohon MAT4 tulee, niin sehän nousee yhdellä ensimmäisestä onnistuneesta osumasta (Berserk sääntö, +1 attack & damage roll) joka on kumulatiivinen jokaisesta hyökkäyksestä mitä tekee. Muutenkin MAT4:llä vielä osuu esim. toisia raskaita vastaan ilman boostia (yleisesti DEF10) ja boostin avulla melko hyvät mahdollisuudet ketä vastaan tahansa.
The Captain kirjoitti:Muutenkin Berserker näyttää aika onnettomalta. Siis joo, heavy 'jack 84 pisteellä, mutta defencen puolesta istuva ankka, panssaroinnin puolesta cygnarilainen ja liikkumiskyvyn puolesta yhä Khadorin heavy. Keskimääräistä khadorilaistakin huonompi MAT, keskinkertainen vahinkopotentiaali (eli ei juurikaan satu menothilaisten raskaisiin tai toisiin khadorilaisiin) ja mätä cortex näyttäisivät minun kokemattomaan pelisilmääni tekevän tuosta aika paskan.

Eli mikä tämä Berserkerin marshalloimiskikka on?
Ja yleisesti muilla kevyet warjackit on sen 70-80+pts. ja niihin verrattaen tuo kestää _paljon_ enemmän runtua kuin normi kevyt. Iskee ihan tarpeeksi lujaa ja ilmainen charge kombotettuna edukkaaseen pistehintaansa on ihan hyvä antaa juoksemaan sen Jack Marshallin kanssa, joka onnistuu kiertämään sen unstable säännön. Sekään ei paljoa paina jos DEF on 9, sillä yleisesti se on 10 raskailla ja melkeinpä kaikilla raskailla on se ARM18, paitsi yleisesti Khadorilla, jolla taas on se 20. P+S16 kahteen otteeseen on myöskin melkoisen paljon kestettäväksi jos yleisin ARM muilla raskailla kuin Khadorilaisilla on se 18. Yleensä muutenkin raskailla warjackeilla on vaan yksi P+S17-20 kepukka, niinpä kaksi P+S16 kirvestä ei ole sen pahempi. Heikoin lenkki yleensä Jack Marshalleissa on itse Marshall, sillä jos se kuolee, niin kentällä on sen ruumiin rinnalla sitten täysin hyödytön warjack jota kukaan ei enää voi ottaa käyttöön.
The Captain kirjoitti:Toinen kysymys koskee Kodiakin pelitehoa. Osaa juosta ja suihkuttaa savua ja näyttää kivalta. Mutta. Erikoisominaisuudet käytännössä vaativat usean focus-pisteen käyttöä, jotta se saisi molemmat tassut osumaan ja pääsisi sen jälkeen vielä mutiloimaan maassa makaavaa vihollistaan. Tai tietysti vahvaa kombotusta, jolla joku muu ensin kaataa vihollisen (esim. marauder combo-slamillaan) ja päästää sitten nallekarhun hoitamaan loput. Mutta onko siis niin, että Kodiak ei toimi solistina vaan vaatii aina jonkun muun kaverikseen? Tiedän, että kombo-kikkailu on pelin perusidea, mutta lähes kaikki Khadorin 'mechit näyttävät niin kovin avuttomilta yksinään.
Unohtui tietty, että ei ole moksiskaan maastosta taikka esteistä, sillä pystyy ylittämään ne ongelmitta, siten pystyy myös juoksemaan/chargaamaan niiden läpi. Samoiten MAT5 vielä voi osua DEF12 hemmoihin ilman että boostaa sitä osumista ja sen ketju hyökkäyskin on melkoisen hyvä. P+S14 ei tietty ole kovimpia mitä on, mutta kyllä silläkin jo alkaa saamaan ikävää jälkeä jopa raskaisiin warjackeihin kun sen kaksi kertaa rusauttaa ensin normaalisti (ainenkin damage boostia suositellaan) ja sitten vielä onnistuu ketjureaktiossa joka jo mukavasti runnoo osia säpäleiksi (Spine Crusher). Mutta ilmainen juokseminen metsien läpi on aina hyvä asia ja siihen pari lisä jippoa tekee tuosta ihan varteen otettavan uhkan melkeinpä mille tahansa.

Toivottavasti nyt edes jonkin verran pystyin valoittamaan tilannetta ja eiköhän joku Khadorilais pelaaja osane paremmin noista kertoa käytännön kikkoja.
Siinä vaiheessa kun the Captain lopettaa asian puhumisen, tiedän lähteväni varhaiseläkkeelle.
Ironman
Viestit: 482
Liittynyt: To 05.09.2002 00:18
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ironman »

The Captain kirjoitti:Joku tuossa Cygnar-blogissa puhui Berserkerin marshalloimisesta ja että se on maailmalla käytetty idea. Osaako joku viisaampi valistaa PP-nyyppää ja kertoa, miten tuo pitäisi tulkita?

- Berserker saa chargata käyttämättä focusta.
- Marshall mahdollistaa yhden boostauksen tai power attackin, chargen tai juoksun.

Saako Berserker sekä chargata että jonkun noista muista hyödyistä ollessaan marshalloituna? Ja jos saa, niin mihin tämä perustuu? Vilkuilemissani sääntökohdissa ei rinnasteta marshall-ominaisuutta focuksen jakamiseen, joten mielestäni bersun marshallointi on vähän redundanttia noilta osin (eli jos se chargaa, marshallin kyky menee siltä vuorolta siihen). Jos sen joutuu marshalloimaan chargaamaan, se ei voi boostata hyökkäyksiä, jolloin se ei MAT4:llä osu mihinkään kuin vahingossa - ja mitä olen katsellut, niin tätä peliä ei voiteta heittämällä noppaa ja toivomalla isoja lukuja. Chargaamatta se taas ei pääse kenenkään kimppuun neljän tuuman liikkeellään.

Muutenkin Berserker näyttää aika onnettomalta. Siis joo, heavy 'jack 84 pisteellä, mutta defencen puolesta istuva ankka, panssaroinnin puolesta cygnarilainen ja liikkumiskyvyn puolesta yhä Khadorin heavy. Keskimääräistä khadorilaistakin huonompi MAT, keskinkertainen vahinkopotentiaali (eli ei juurikaan satu menothilaisten raskaisiin tai toisiin khadorilaisiin) ja mätä cortex näyttäisivät minun kokemattomaan pelisilmääni tekevän tuosta aika paskan.

Eli mikä tämä Berserkerin marshalloimiskikka on?
Berserkerin marshalloimisen suuri idea on siinä, että silloin ei ole vaaraa pamauttaa siltä cortexia. Berserkeri saa chargeta ilmaiseksi, joten marshallia voi käyttää tarvittaessa vaikkapa berserkerin juoksuttamiseen (warcasterin controlloimana tähän tarvittaisiin yksi focuspiste ja sitten myös berserkeri räjähtäisi liikkeensä lopuksi jos heittää ykkösen d6:lla) tai damagen tai osuman boostaamiseen. Eli marshalloitu berserkeri siis saa aktivaationsa aikana esim chargeta ja boostata yhtä lähitaisteluheittoaan.

Berserkeriä on tosiaan hieman parjattukin yleisesti, eikä se välttämättä olekkaan paras mahdollinen valinta kovinkaan monen casterin battlegrouppiin. Berserkerin huonot puolet onnistuitkin hyvin tuomaan tuossa esille ja ne tosiaan pitävät täysin paikkansa. Hyvänä puolena ainostaan tuo 84p hinta ei ole päätä huimaava. On kuitenkin olemassa yksi warcaster, jonka battlegroupista Berserkereitä löytyy monesti jopa useita. Nimittäin Karchev, joka saa Berserkeristä tehoa irti aivan eri tavalla kuin mikään muu warcaster. Berserker sopii oikeastaan aivan täydellisesti Karcheville ja luulenkin, että Karchev on suunniteltu juuri Berserkerin muuten suhteellisen heikkoa pelitehoa nostamaan. Ensinnäkin +1 MAT berserkerille on Todella tärkeä. Lisäksi Karchev ei lähes koskaan jaa focusta perinteisesti suoraan jackeille, vaan käyttää Unearthly Ragea, joka antaa ilmaiset boostaukset osuma ja damageheittoihin. Näin ei ole myöskään vaaraa siitä, että berserkerin cortexi räjähtää. Ilmainen charge + 2 osuma ja damageboostattua pow 16 hyökkäystä + ilmainen headbutti chain attack brutalitystä on suhteellisen kova juttu 84p modelilta.
The Captain kirjoitti:
Toinen kysymys koskee Kodiakin pelitehoa. Osaa juosta ja suihkuttaa savua ja näyttää kivalta. Mutta. Erikoisominaisuudet käytännössä vaativat usean focus-pisteen käyttöä, jotta se saisi molemmat tassut osumaan ja pääsisi sen jälkeen vielä mutiloimaan maassa makaavaa vihollistaan. Tai tietysti vahvaa kombotusta, jolla joku muu ensin kaataa vihollisen (esim. marauder combo-slamillaan) ja päästää sitten nallekarhun hoitamaan loput. Mutta onko siis niin, että Kodiak ei toimi solistina vaan vaatii aina jonkun muun kaverikseen? Tiedän, että kombo-kikkailu on pelin perusidea, mutta lähes kaikki Khadorin 'mechit näyttävät niin kovin avuttomilta yksinään.

Minä siis en ole yhtäkään peliä pelannut, joten tässä Terärattaan demotuksia odotellessani yritän hahmottaa, millainen asennoituminen minun pitää tähän peliin ottaa. Liikaa 40K:ta pelanneena tuntuu turhan syvään juurtuneelta tuo "heitetään noppaa ja katsotaan, kuoleeko se" -asenne.

Khador-armeijaa tässä siis olen pikkuhiljaa kasaamassa periaatteella "hyvän näköinen nappi, otetaan noita muutama".
Monet ovat sitä mieltä, että Kodiak on Khadorin paras jacki ja olen itse melko samoilla linjoilla. Kodiakin chain attackin onnistumista edesauttavat esimerkiksi Sorchan featti, Vladin Signs and Portents tai Karchevin Uneartly Rage sekä +1 MAT boonus. Kodiakin valttina on ennenkaikkea monipuolisuus. Ilmainen juoksu sekä all terrain ovat yllättävän kovia juttuja. Lisäksi mahdollisuus infantryn kaasutukseen on paikkapaikoin erittäinkin käytännöllinen ominaisuus, koska muilla khadorin heavyillä infantryn tuhoaminen on suhteellisen hankalaa infantryn korkean deffin takia.
Avatar
Teräratas
Valvoja
Viestit: 3713
Liittynyt: La 03.08.2002 13:48
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Teräratas »

Aika perusteellisestihan nuo tuli tuossa läpi käydyksi tosiaan. Khadorilla se M4 on melko helppo kiertää, loitsuja jotka joko hyydyttävät vastustajaa tai boostaavat omien vauhtia löytyy ihan hyvin. Samaten esim. Vladin Feat kiertää hitausrajoitteita ihan hyvin.

Berserkien käyttö tosiaan on hieman kyseenalaista, jo niiden fluffi sanoo, ettei niitä läheskään aina tervejärkinen warcaster huoli mukaansa.

Aika iso ilo kumminkin on se, että se antaa edes mahdollisuuden Khadorille ottaa matkaan light jackin hintainen vehje, eli mahdollistaa monipuolisemmat listat. Ja harvlla vastustajalla on vara jättää heavy warjack huomioimatta, oli se sitten cortexinsa osalta viallinen tai ei.

Kodiak tosiaan saa suurimman etunsa siitä, että se osaa rynnistellä vaikean maaston läpi, mikä käytännössä takaa sen, että sillä tehdään charge normaalioloissa ensin. Kaksi boostattua attackia + charge maksaa sen kolme focusta, mikä tosiaan on paljon, mutta toisaalta noiden osumien ja spine crusherin jälkeen on vastustajakin melkoisella varmuudella päreinä. Maahan pieksämistä on sitten parasta sovitella lähinnä jo jollain muulla keinolla tontitettuun vastustajaan, eli Kodiak pari, joista toinen kaataa ja toinen hakaa, tai vaikka se berserker slammilla tai heitolla tiputtamaan tuo uhri alas.

Khadorin jaskoista puhuttaessa on hyvä mainita, että vanha ja nöyrä destroyer on aika kova juttu edelleen. Se kun on aina kykenevä tekemään runtua, oli sitten lähellä tai ei. Ja sopivasti boostattuna se pow 14 tykki vielä osuukin varsin usein.
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Itse olen henkeen ja vereen Destroyerien kannattaja mitä tulee Khadorin jackkeihin. Tykki on pelin parhaimmistoa ehdottomasti. Lätty niittää jalkaväkeä ja osittainenkin osuma tekee boostattuna ikävää jälkeä. Suurin ilo onkin se, ettei minun tarvitse juoksuttaa jackeja pää kolmantena jalkana epäedulliseen taisteluun vaan voin pommittaa jackeja niin, että ne rampautuvat ennen lähitappelua. Lähitappelussakin se kirves iskee tarpeeksi kipeästi.

Yksi Khadorin parhaista puolista on sen kyky scoutata. Jalkaväkeä saa paljon heitettyä taistelukentän puoleen väliin, monet yksiköt osaavat rymytä metsässä ja tällöin huono deffi saa tarvitsemaansa boostausta. Lisäksi Boundless charge loitsut mahdollistavat äkkilähdöt pöpeliköstä. Parhaimmillaanhan nuo rynnivät päälle jotain 13" välittämättä maastosta tai esteistä, kun Vlad aktivoi SPD:n tuplaavan feattinsa ja loitsii boundles chargen. Turha siinä on haukkua hitaaksi.

Mitä tulee kevyisiin jaakkoihin, niin Man-O-Warit hoitavat näiden roolin mielestäni paremmin kuin hyvin. Säästävät focusta varsin tehokkaasti, mutta voivat tulla boostatuksi Vladin Signs and Portentsilla. Lisäksi yksikön useammat hyökkäykset kompensoivat osumaboostin puutosta. Lyömätehoa puolestaan löytyy purkutiimiltä sen verran, että isompien jaskojen pitäisi olla helisemässä, toisella hyökkäysoptiolla taas niitetään kevyempiä kohteita. Shokkijoukot taas ovat todella kovaa purtavaa.


Mielestäni machinessa erityisen hyvää on juuri se kiva yhdistelmä miten kaikki on paperia, kun lujaa napsahtaa, mutta toisaalta jaakot kestävät yllättävän kovaakin vahinkoa ennen kuin systeemit alkavat kosahdella. Boostattuna puolikuntoinenkin jaakko voi yllättää hyvinkin ikävästi tai ainakin sitoa vastustajia.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Hyviä vastauksia, kiitos teille, jotka kestätte mokomaa pahaista aloittelijaa!

Olin tosiaan käsittänyt, että focusta eli ei, niin jonkun pitää käskyttää se jakki chargeamaan, mutta sehän ei tosiaan siihen orderia tarvitse. Eli pers-erkki hyökkii oma-aloitteisesti - kaiketi myös autonomousina? Se on kumminkin veikeän näköinen vekotin, joten kaipa semmoinen on hommattava.

Kaikkiin matemaattisiin analyyseihin joudun kuitenkin huomauttamaan, että minun tapauksessani 2D6:n keskimääräinen tulos ei ole seitsemän, vaan neljä. Tämä on fakta. Siksi olen ihan paskat housussa heti, kun joku mainitseekin Cryxin jakkien Defencen ja yritän hakea boosteja kaikkiin mahdollisiin hyökkeihin.

Mikäs on Murheen kokemus Destroyerista, toimiiko marshalloituna (M-o-W kovnikia aioin marskiksi)? Meinaan vaan, että aim-bonuksen kanssa (tätä kai saa käyttää bombardinkin kanssa?) tuo antaa keskimääräiselle heavy jaakolle kuulan suoraan kupoliin, jolloin marshalli voisi antaa damage boostin. Otus ei kumminkaan ampuessaan käytä lisähyökkäyksiä yms., ja hankalampaan kohteeseen (esim. jalkaväki) marshalli voi ohjeistaa boostaamaan attack rollia. Lähiksessä marshalli voi boostauttaa lähisiskua ja parantaa amputaatiomahdollisuuksia, ja jos tuntee olonsa onnekkaaksi, voi koittaa antaa sille Drivella lisähyökkäystä. Lähisjaakot kaipaavat kumminkin enemmän focusta kuin marshall voi tarjota.

Devastator tulee ehdottomasti yhdeksi 'jackiksi - näyttää ainakin paperilla siltä, että rain of death sipaisee uhkaavan näköiset jalkaväkijoukot 3" päästä pois kuljeksimasta, ja base contaktiin erehtynyt jackikin saa melkoisen kuhmun. Vihollinen joutuu joko keskittämään siihen tosi paljon huomiota (ARM25, wtf?) tai se pääsee tekemään pahojaan. Tupla-open fist mahdollistaa myös power attackeilla kikkailun. Ja lisäksi se on pelin söpöin modeli. Onko tästä kokemuksia?

Kodiakkiakin harkitsen vakavasti. Liikkuvuus on vahvuus, jonka minäkin ymmärrän, muta kuinka olennaista maastossa liikkuminen on, eli minkä verran peleissä yleensä käytetään maastoa? Enemmän koristeena vai enemmän niin, että sillä on konkreettinen vaikutus pelin kulkuun?

Täytyy varmaan kohta splitata näitä omaan Khador-analyysiketjuunsa. Muutaman figunkin voisi pistää tilaukseen.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Tänään kokeilin MoW kovnikin käyttöä destroyerien kanssa ja kokemus oli, että tuntuvat toimivan. Warcasterina toimi Vlad, joka ajoittain heitti signs and portentsin korvaamaan boostausta.

Vladi tykkäsi MoW kovnikista oikein kovasti, koska vapautettu jaakkotaakka tarkoitti, että loitsuja pystyi heittämään vapaammin. Käytännössä siis joka vuoro irtosi Blood of the Kings ja Sings and Portents. Toisaalta riski Kovnikin menettämisen kanssa oli aika suuri. Kenties yhdistelmä yksi jaksa Vladilla ja yksi MoW miehellä olisi ollut parempi (jolloin molempien loitsujen jälkeen jäävä focus olisi vastannut täysin Kovnikin kykyä hallita jaakkoa).

Selvää haittaa kuitenkin havaitsin siitä, etten pystynyt boostaamaan sekä osumista, että vahinkoa. Perinteisesti, kun olen tykännyt boostata sekä osumista, että vahinkoa. Nyt kovnikin piti jatkuvasti olla huutamassa, että osuosuosu.

Destroyerien kanssa tähtäämisbonus on aika tyhjän kanssa, sillä RAT 3 on niin onnettoman huono. Tähtäys bonuksenkin kanssa 7+ heitto vaaditaan DEF 12 laitteille. Ihan surutta olen siis liikuttanut destroja ellen ole jäänyt kykkimään maaston suojaan.

Automaattisesti toimivat destrot pystyvät taistelemaan kohtuullisesti signs and portentsin voimalla Menothia vastaan.

Muista loitsijoista ei ole kokemusta, mutta kuvittelisin, että ainakin Butcher hyötyisi kovnikista kovasti. Vanha noita pystyisi myös Kovnikin avulla irrottautumaan täysin jalkaväen eliminoimiseen ja kikkailuun ympäri pelialuetta.

Tuntumaksi parin pelin kokeilun jälkeen tuli, että Vladin peliteho kasvoi (Blood of the Kings jatkuva päällä pitäminen teki tästä paljon sitkeämmän), kun pystyi keskittymään paremmin vihollisen iholle käymiseen ja loitsimiseen. Destroyerien teho heikkeni vähän, lähinnä paljonko vahinkoa sai murjottua sisään (toisaalta huti menneen laukauksen seurauksena käyttämättä jääneet focukset katosivat pelistä).

Draivia en päässyt kokeilemaan, mutta kovnikin CMD 9:llä pitäisi tuon onnistua riittävän usein. Kahdella lähitaistelussa olevalla jaakolla sen käyttäminen näyttäisi kannattavan ehdottomasti (toisen olisi melkein pakko onnistua).
Avatar
Teräratas
Valvoja
Viestit: 3713
Liittynyt: La 03.08.2002 13:48
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Teräratas »

Maastosta ja osumisesta, jotta aika runsaasti meillä ainakin on maastoa koetettu mukaan haalia. Minä olen ainakin tunkenut surutta perus 4'x6' FB maastot 4'x4' alueelle, ja koettanut vielä mahduttaa mukaan vähän lisääkin, jos vain onnistuu.

Tästä taas seurausta on, että ne DEFencet on yleensä ainakin sen +2 maaston takia, mihin on sitten syytä osumaanalyyseissään mielestäni varautua. Ainoastaan seuraavalla kierroksella chargea suunnitteleva modeli yleensä päättää vapaaehtoisesti liikkeensä ilman mitään suojaa.

Lisäksi pelit tuppaavat päättymään erittäin usein Casterin kuolemaan, joten on syytä harkita potentiaaliaan osua sinne 16-20 DEFiin pari kertaa peräkkäin luotettavasti. Harvemmin siis käy niin, että vastustajalta tuhotaan edes kovin merkittävässä määrin raskasta kalustoa, yleensä vain sen verran, että tie warcasterin sakottamiseen on auki.

Ja tosiaan, maaston poikki esteetön liikkuminen mahdollistaa mahdollistaa sen vähäisenkin maaston tehokkaan hyödyntämisen, joten kyllä se on kova juttu oikeastaan aina.

Devastatoria tosiaan pidetään ihan kelpo jaskana yleensä, sen ainoa ihan oikea ongelma tuntuisi olevan se, ettei M4 warjack välttämättä saa ketään semmoista kiinni, kenet se oikeasti haluaisi saada. Eli sen toimittaminen suljettuna sinne missä sattuu voi olla vaikeaa. Loitsuilla ja feateilla voi toki tätäkin auttaa, mutta kun mikä tahansa jalkaväki voi juosta sitä karkuun ja jaakot kumminkin pieksevät kovempaa toisiaan normaalisti, niin lähinnä tämä sitten rikkoo sen, minkä kaveri antaa sen rikkoa. Näkisin että se on ommimmillaan vastustajan melee jalkaväen eliminoinnissa, niiden toiminnan kannalta kun on oleellista kumminkin tulla devastatorin suuntaan ihan omatoimisesti.

Vahinkoa tuottamaton töniminen voi myös olla ihan kiva kyky, saattaisinpa hyvinkin käyttää tätä esim. siighen, että lataisin warcasterillani täyslaidallisen ja tuuppaisin sen sitten ohikulkiessa devastatorilla maaston taakse piiloon vastaiskulta. Arc nodettomalle khadorille tämä voisi olla ihan kivakin optio toisinaan. Ja voihan sillä töniä omiin sitä 2" lisäliikettä ennen aktivointia muutenkin, saattaa sotkea vastustajan chargelaskelmat sekin. Kumminkin käyttäisin tätä lähinnä vastaiskuun, eli omilla linjoilla häärääminen tuntuu ihan sopivalle jutulle jokatapauksessa.
hotsauceteddy

Viesti Kirjoittaja hotsauceteddy »

dodih, nyt on sitten superiorityn kansi näemmä julkistettu:

Piczor

hammersmithin ja stormguardin ainakin tunnistan kuvasta, mutta mikä on tuo manowarin näköinen ratsastaja? spekulaatioita spekulaatioita...
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

Eli ne ratsut mitä nähtiin jo aikaisemmin olivat kevyttä...? :O

*AVATARIN kokoinen LOL* (siis menothin avatarin)


...Mitähän pirua muut saa jos Pohjolan poijjat saa ratsastavaa Manovaria...?
Viimeksi muokannut Morhgoz, Pe 04.08.2006 17:20. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
hotsauceteddy

Viesti Kirjoittaja hotsauceteddy »

no khador tuntuu aina muutenkin pistävänsä sooloissaan vähän lisää kokoa :)

mitä nyt PP:n foorumeilta on tullut luettua ohimennen niin muita mahdollisia sooloja olisi esim. reclaimer-solo mentokselle ja mahdollisesti tämä MoW-ratsastaja, muista en sitten osaa sanoa. mut sen näkee sitten syyskuun puolella varmaankin kun tuo superiority tännekin rantautuu
Avatar
Murhe
Valvoja
Viestit: 3640
Liittynyt: Pe 13.09.2002 09:33
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Murhe »

Ratsullakin näyttää oleman steampowered haarniska, joten eipä ihme, että man-o-war pysyy selässä. Kuva ei minua kuitenkaan aivan täysin vakuuta. Jotenkin luonnottomalta tuo tuntuu. Pitää nyt katsoa millaisesta juustosta saa lopulta vainun.
Avatar
Attila
Viestit: 1015
Liittynyt: La 12.02.2005 17:35
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Attila »

Murhe kirjoitti:Kuva ei minua kuitenkaan aivan täysin vakuuta. Jotenkin luonnottomalta tuo tuntuu.
Ehkä siksi, että hepoisella ei ole minkäänlaista panssarointia jaloissaan, jotka normaalisti kantavat painon? ;) Määtsik.

On se kyllä niin väärin, ensin julistavat Skornen, sitten julistavat Vinterin ja nyt tuli eMagnus. Miten minun oletetaan pystyvän ostamaan kaikki?
Taktiikka? Minä olen täällä heittämässä noppaa.
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

NQ seiskassa oli statit Vinterille ja Letolle...
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Avatar
karhu
Viestit: 648
Liittynyt: Ma 01.09.2003 17:23

Viesti Kirjoittaja karhu »

PP julkaissut taas uusia figuja:

WM:
Cygnar Trencher Grenade Porter
Khador Winter Guard Rocketeer

Hordes:
Skorne Amcestral Guardian

Ihan tyylikkäitä kaikki.
Avatar
Attila
Viestit: 1015
Liittynyt: La 12.02.2005 17:35
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Attila »

Morhgoz kirjoitti:NQ seiskassa oli statit Vinterille ja Letolle...
Löytyvät ne PP:n sivuiltakin. ;) Sanoisin, että Vinter on aika älytön kovis.

Esko unohti Alten Ashleyn. Ei mitenkään paha, saattaisinpa jopa investoida tuohon, jotteivät isot pahat peikot ja sudet syö Magnusta.

Ja pakko se on taas harmitella sitä, miten ihanan näköisiä nuo Cygnarin trencherit oikein ovatkaan. Joku osaa hommansa.
Taktiikka? Minä olen täällä heittämässä noppaa.
Avatar
Thelacan
Viestit: 2011
Liittynyt: Ma 03.05.2004 17:59
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Thelacan »

Näin nyt kun Roipeconi on takana päin ja saanut käytyä pienet recovery phaset läpi niin voisi jotain paskaa jauhaa tänne 'conin masiina-meiningistä.

Demotus oli varsin onnistunut, vaikka olikin varmaan historian kaaottisin demopöytä. Sillä ainakin nyt on tuntunut tulleen esiin monia uusia halukkaita kokeilemaan 'masiinaa.
(Mm. jopa oma velipoikakin! :))

Conissa tuli hyvin paljon vietettyä aikaa masiinan parissa ja toimittua ensivastuksena toveri Attilalle, toivottavasti oli ainakin jotain hyötyä niistä useista peleistä. ;)
Savon jengin kanssa tulikin ensimmäistä kertaa sitten nähtyä ja turistua oikein kunnolla, harmillisesti ei vain tosiaan ehditty oikein olusella käymään kunnolla.

Turnaus meni miten meni, siihen en nyt pahemmin perehdy kun kumminkin sinne turnausketjuun jotain jo vuodattanut.

Sunnuntaina pidetty nelinpeli masiinaa oli kyllä varsin hupaisaa Etenkin kun kolmannella kierroksella otettiin kaksi pelaajaa vielä lisäksi mukaan. :) Tosin kello eteni niin vilkkaasti joten moninpeli jäikin sitten kesken kun piti poiskin päästä.
Mutta oli se varsin mukava häsellyspeli.

Pistetään nyt vielä kiitokset demo-crewille ja taholle joka järkkäsi tosiaan 'coni-turnauksen. :)
- Kynä-ääliö
Avatar
Teräratas
Valvoja
Viestit: 3713
Liittynyt: La 03.08.2002 13:48
Paikkakunta: Varkaus

Viesti Kirjoittaja Teräratas »

Jeps, AT (vai pitäisikö oikeastaan käyttää termiä Anti-Warjack) joukkoja pöydälle unit attachmentteinä. Ihan mielenkiintoinen lisä kyllä, saattaa jopa tulla ajankohtaiseksi hankkia trencher yksikkö jossain välissä.

Monster Hunter vaikuttaa ihan kivalta, joskin taidan edelleen turvautua Seth Alkot figuuni.
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

http://www.tabletopgamingnews.com/?p=2814

Superiorityn tiivistelmää...

Cryx saa opultakin nuo merirosvo ogrunit!
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Avatar
Attila
Viestit: 1015
Liittynyt: La 12.02.2005 17:35
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Attila »

Ja Magnus saa viimeinkin Trenchereitä tai Longgunnereita! Jiiiihaa!
Taktiikka? Minä olen täällä heittämässä noppaa.
Avatar
Elmo et elvood
Viestit: 39
Liittynyt: Ke 16.08.2006 17:15

Viesti Kirjoittaja Elmo et elvood »

Hmm.. nuo uudet ( ? ) Cygnar stormlancet ( Ne ratsastajat ) näyttävät huvittavilta... Ei nuo hevoset / eläimet kovin hyvin warmachinen teemaan sovi.
Tämän allekirjoituksen idea on se, että kun ymmärrät ettei se sano mitään oleellista, niin on liian myöhäistä lopettaa lukeminen.
Lukittu

Palaa sivulle “PP: Yleiset keskustelut”