40K-turnaus Pietarissa 2.-3.9.

Ilmoitukset tulevista turnauksista.
Jyrki
Fantasiapelit
Viestit: 16
Liittynyt: Ke 02.04.2003 15:40
Paikkakunta: Helsinki/Vantaa
Viesti:

40K-turnaus Pietarissa 2.-3.9.

Viesti Kirjoittaja Jyrki »

Erittäin asiallinen yhteistyökumppani Alex Mezhebursky Venäjältä halusi tuoda seuraavaa infoa tiedoksi suomalaisille. Sori, että foorumille tulee englantia, mutta jos turnaukseen osallistuminen kiinnostaa, niin tarvitset tuota kielitaitoa.
Here in Saint Petersburg we hold a tournament of Warhammer 40000 (1500 fully painted pts) at 2-3 of september. There will be lots of people from other cities as well (mostly Moscow). Maybe there are some players in Finland who could be interested in arriving and taking place in this tournament? We will certainly help with accommodation etc. After all Petersburg is closer to Helsinki than to Moscow :). I was in Poland recently on WHFB team tournament and met team Finland. But they said that they only play FB.

About tourney - the info for this is in Russian only for now. If the need arises we will certainly translate the rules etc on English.
Accomodation can vary depending on what the people will need. Hotel? Rent a small flat? People from Moscow for example are renting a flat for the whole company. It is not that expensive for 2 days and still lot of fun :)
There strictly no drinking During the tourney but what I saw in Poland it is quite important to have a good time in between :)

I should say that WH 40k is quite high level gaming in here. But still quite friendly.
We think that there will be about 40-50 participators. And the tourney will take place in the center of StPetersburg (near Nevsky Prospect actually not too far away from the bus arriving place - I mean the bus Helsinki-Petersburg which is the cheapest way to go). Train Helsinki-Spb cost about 50 euros one way but bus is about twice cheaper.

And for the start I think the tournament organizers can invite Finnish players with accommodations (so it will be free for them).
Alex ei halunnut sähköpostiaan näkyville, mutta jos surffaat http://www.artminiatures.ru/ ja klikkaat ArtMiniatures-tekstigrafiikkaa oikealla (se ainoa teksti, jonka osaamme lukea), niin saat sähköpostiosoitteen tietoosi. Kirjoittele englantia ja kerro Jyrkiltä terkkuja, niin eiköhän juttua tule.

En tietenkään ota mitään vastuuta turnaukseen tai matkaan liittyvistä vastoinkäymisistä.
Jyrki/Fantasiapelit
Avatar
saimon
Viestit: 515
Liittynyt: Ke 12.02.2003 16:08
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja saimon »

Joo, joku Venäjän joukkueesta meille mainostikin tätä tapahtumaa tuolla Puolassa. Hienoahan se olis, mutta 40k ei oikein oo miun juttu, maalattu armeijakin on ikuisuusprojekti. Mutta, sen mitä tuolla Puolassa noitten Venäläisten kanssa jutteli, niin mukavaa porukkaa oli, joten ei ton majoittumisen paikallisten luona pitäis olla mikään ongelma. Fabaa jos olisi, niin voisi vaikka lähteä. Täältä leprasta kun ei hirveen pitkää matkaa tonne Pietariin ole...
Mikke
Viestit: 935
Liittynyt: La 21.09.2002 11:11
Paikkakunta: Leppävirta

Viesti Kirjoittaja Mikke »

Itse ajattelin lähteä, jos saa asiat sovittua inhimillisesti Venäjän päässä (majoitus, kyydit) ja viisumin hommattua (pikaviisumi maksaa hunajaiset 70 egee, mutta elämä on).

Onko jollain kokemuksia Pietarissa käynnistä? Mikä on turvallisin, halvin tai muuten paras keino? Mitä kannattaa huomioida?
Avatar
Jackal
Viestit: 947
Liittynyt: Ke 24.08.2005 09:42
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Jackal »

Pietarissa en ole käynyt mutta Viipurissa kylläkin. Huomioida ei mitään perstaskuun se on absolute NO. Toinen jos joku tulee kerjään älä anna yhtään mitään koska kohta niitä on lauma kaupalla ympärillä. Jonkin sortin kimppa kyyti varmaan olis halvimpia vaihto ehtoja matkustaa. Majoituksesta en osaa sanoa itse kun olin vain päivän reissulla. Mutta joku keski tason hotelli voisi olla kaiketi ihan ok tuskin se kovin kallista on, kun ruplan kurssi nyt on mitä on.
Nothing to see here move along noob.
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Muistakaa pitää passista hyvä huoli(sitä tarvii rautakaupan ovellakin), siitä ei luovuta. Pitäkää mukana kamaa(esim aurinkolaseja) joilla sitten lahjotaan miliisit(kokemus puhuu, toimii), rahhaa ei kannata kuletella kauhiasti, auton ei kantsi olla mitenkään hieno, jne jne.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Mikke
Viestit: 935
Liittynyt: La 21.09.2002 11:11
Paikkakunta: Leppävirta

Viesti Kirjoittaja Mikke »

Selvittelin vähän matkan hintoja ja totesin, että aika kalliiksi tulee, jos junalla menee. Matkasta ei saa opiskelija-alennusta (eli meno-paluu n. 110 egee) ja pitää hommata pikaviisumi (n. 70 egee). Lisäksi allekirjoittaneen pitäisi matkustaa Oulusta Helsinkiin (n. 60 egee). Hinta rupeaa jo hieman hirvittämään. Olenkin siis lähdössä siinä tapauksessa, että Suomesta järjestyy jonkinlainen kimppakyyti. Jo kolmella ihmisellä hinnan pitäisi olla melko huokea ja pääkaupunkiseudulta lähtevillehän matkakustannuksiksi tulisi lähinnä bensat ja se viisumi. Pikaviisumin saa vajaassa parissa viikossa, joten asialla olisi hieman kiire. Onko halukkaita lähtijöitä Suomen kamaralta? Kokemushan voisi olla melko ikimuistoinen ja Pietari on varmasti oikein kaunis paikka noin muutenkin. Tässä ketjussa voisi ruveta pohtimaan, löytyykö halukkaita lähtemään. Itse voin luvata olevani mukana, mikäli homma järkevästi luontuu. Luonnolisestikin vain tosissaan olevien kannattaa vaivautua, "voisin ehkä lähteä, jos mamma antaa luvan" postaukset lähinnä sotkevat touhua. Nyt kasaan pari-kolme innokasta 40K:n pelaajaa lisää ja auto, niin voidaan käydä opettamassa vähän pelailua Venäjänmaalla!

Allekirjoittanut osaa muuten kyrilliset aakkoset ja Venäjän kielen perussanastoa jossain määrin. Lisäksi löytyy sanakirja ja matkaopas aluelle, joten uskoisin voivani olla jotenkin hyödyllinenkin seurueelle, mikäli porukka saadaan kasaan. Yritetään kasata jokunen halukas tästä ketjusta ja hoidetaan homma sitten kasaan s-postilla, PM:llä ja/tai puhelimella. Mars, mars!

Mikael Palojärvi
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Bagemono kirjoitti:Pietarissa en ole käynyt mutta Viipurissa kylläkin. Huomioida ei mitään perstaskuun se on absolute NO. Toinen jos joku tulee kerjään älä anna yhtään mitään koska kohta niitä on lauma kaupalla ympärillä. Jonkin sortin kimppa kyyti varmaan olis halvimpia vaihto ehtoja matkustaa. Majoituksesta en osaa sanoa itse kun olin vain päivän reissulla. Mutta joku keski tason hotelli voisi olla kaiketi ihan ok tuskin se kovin kallista on, kun ruplan kurssi nyt on mitä on.
Kannattaa huomioida, että Pietari on tyystin eri kaupunki kuin Viipuri. Hiljattain olleen G8 maiden kokouksen jälijltä kaupunki lienee aika siistissä kunnossa. Myöskin viimevuotiseen voitonpäivän juhlaan kunnostettiin kaupunkia kovalla kädellä. Kerjäläiset siis luultavasti on ainakin ydin keskustasta (nevski prospekt ympäristöineen) pienemmässä roolissa kuin Viipurissa.
Hintatasollisestikin kannattaa varautua siihen, ettei se välttämättä ole Suomea juurikaan alhaisempi, kyseessä kuitenkin on eräs Euroopan suurimmista kaupungeista.

Tämä tietenkin paljolti mutua, viime käynti omalla kohdalla Pietarissa ajoittuu tuonne kymmenen vuoden taakse, vanhemmat kävivät pari vuotta sitten.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Turnaukset”