"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

7th edition

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Pahvi
Viestit: 368
Liittynyt: Pe 22.11.2002 21:11
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Pahvi »

MakeH kirjoitti:rankkaudutaanko normaalien skirmish sääntöjen mukaan neljän leveiksi?
Jep. Silloin kun vastassa on 50 mm leveä kärry ja itselläsi on 25 mm leveät ukkelit.

: P
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Yksi perätön kysymys tähän väliin: Jos pelaan peliä juuri sinä yönä kun edikkavaihtuu, niin koska kirja tulee HETI viralliseksi, niin vaihdammeko ruleseja kesken pelin?
Peril of Warp
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Lord Mikke kirjoitti:Yksi perätön kysymys tähän väliin: Jos pelaan peliä juuri sinä yönä kun edikkavaihtuu, niin koska kirja tulee HETI viralliseksi, niin vaihdammeko ruleseja kesken pelin?
GW:n ultramarinensiniset helikopterit partioivat koko yön valonheittimien ja kutosedikkahakuisten ohjusten kanssa. Aseistetut partiot tekevät lisäksi kotietsintöjä kohteisiin, joissa on syytä epäillä vanhentuneilla säännöillä pelaamista. Tämä ei ole leikin asia.
Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Dolmot kirjoitti:
Lord Mikke kirjoitti:Yksi perätön kysymys tähän väliin: Jos pelaan peliä juuri sinä yönä kun edikkavaihtuu, niin koska kirja tulee HETI viralliseksi, niin vaihdammeko ruleseja kesken pelin?
GW:n ultramarinensiniset helikopterit partioivat koko yön valonheittimien ja kutosedikkahakuisten ohjusten kanssa. Aseistetut partiot tekevät lisäksi kotietsintöjä kohteisiin, joissa on syytä epäillä vanhentuneilla säännöillä pelaamista. Tämä ei ole leikin asia.
Niin, minullakin on vähän pitkä päivä. Ymmärrän stressisi.
Peril of Warp
Varkku
Viestit: 16
Liittynyt: Pe 12.03.2004 20:01
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Varkku »

Mites tuo kahdenkäden lattarautojen sääntö on oikein muuttunut? En ole vielä nähnyt uutta ohjekirjaa ja olis kiva tietää. :)
"7.62 mm -One Size Fits All."
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Varkku kirjoitti:Mites tuo kahdenkäden lattarautojen sääntö on oikein muuttunut? En ole vielä nähnyt uutta ohjekirjaa ja olis kiva tietää. :)
Jos et sitä tietoa tältä foorumilta onnistunut löytämään (on taidettu postata tänne ainakin kolmesti), niin eiköhän tuo tieto malta sääntökirjan ostoa odottamaan.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Jes. 8 tuntia deadlineen. Sitten heitetään hyvästit rottasikailuille.
Peril of Warp
Karamazov
Viestit: 72
Liittynyt: Ke 06.09.2006 12:31

Viesti Kirjoittaja Karamazov »

Hittolainen, voi hemmetti jne. jne.

Olin varannut GW:stä uuden sääntökirjan, silloin rahaa löytyi, kyydit kunnossa jne. Eilen totesin: "Ei hitto, mul ei olekaan enää rahaa siihen kirjaan!" Hetken päästä GW:stä soitettiin ja kysyttiin onko varaus vielä voimassa. Jouduin haikein mielin sanomaan, "Ei". Hitto, nyt en saa sitä kirjaa pariin kuukauteen :-/
Avatar
Rautamaha
Viestit: 563
Liittynyt: To 29.09.2005 18:54
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rautamaha »

Enää 5 tuntia ja jtn 40 minuuttia.Eli klo:23.00 uusi edition tulee.Olkaa valmiina ;)
Fellows, there's a troll among us.
Karamazov
Viestit: 72
Liittynyt: Ke 06.09.2006 12:31

Viesti Kirjoittaja Karamazov »

Rautamaha kirjoitti:Enää 5 tuntia ja jtn 40 minuuttia.Eli klo:23.00 uusi edition tulee.Olkaa valmiina ;)
Tuleekos se jo silloin myyntiin, vai menettekö vain aamua varten jonottamaan GW:n ovelle?
Avatar
Rautamaha
Viestit: 563
Liittynyt: To 29.09.2005 18:54
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rautamaha »

Flazh Git kirjoitti:
Rautamaha kirjoitti:Enää 5 tuntia ja jtn 40 minuuttia.Eli klo:23.00 uusi edition tulee.Olkaa valmiina ;)
Tuleekos se jo silloin myyntiin, vai menettekö vain aamua varten jonottamaan GW:n ovelle?
Eikun silloin julistetaan 7 edition.Niinkuin uusivuosi.
Fellows, there's a troll among us.
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Lord Mikke kirjoitti:Jes. 8 tuntia deadlineen. Sitten heitetään hyvästit rottasikailuille.
Eh, ei tää uusikirja niitä rottasikailuja tapa. Kaavakuvassa näytetään vielä että jos ratling gun pysyy hengissä tarpeeksi kauan niin se on vielä munattomampi laite. Rottapelaajilta vaaditaan vain pientä teknistä taitoa. Meinaan pistää vuorolla 1. vihollisen ampujat veriseksi mössöksi. Ei muuten ole temppu eikä mikään.
Avatar
Rinkeli
Viestit: 261
Liittynyt: La 19.02.2005 19:38
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Rinkeli »

Brettien lancet saavat vielä rank-bonuksen 3:n riveistä?
Tällästä tänää,
Huomenna jotain muuta.
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Rinkeli kirjoitti:Brettien lancet saavat vielä rank-bonuksen 3:n riveistä?
Kyllä. Brettien armeijakirjassa lukee, että bretit saavat rivibonuksen kolmen riveistä. Petokirjassa taasen ei lue, että pedot saisivat rivibonuksen neljän riveistä.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Avatar
Rautamaha
Viestit: 563
Liittynyt: To 29.09.2005 18:54
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rautamaha »

Käytiin kaverin kanssa ostamassa tuo uusi aloitusboksi ja mentiin kamun luo kokeilee.
Hyvinhän se onnistu vaikka aloittelijoita oltiin, mutta tykillä ampuesas meni sormet suuhun.
Minun kääpiöni voittivat :)
Fellows, there's a troll among us.
hotsauceteddy

Viesti Kirjoittaja hotsauceteddy »

boxin sisältö on nyt koottu. erittäin jees fiilis tulee boxista, vaikka valut eivät ehkä parasta laatua ole, mutta nopeasti "koottavia" ovat figut ja suurimmaksi osin ihan siistejä skulptejakin

lemppareina dwarf minerit, gobbo bossi ja spider riderit
Ironman
Viestit: 482
Liittynyt: To 05.09.2002 00:18
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ironman »

Tjooh, tulipa minunkin heti tänään tuo uusi kirja hommattua. Säännöt tuntuvat pääosin varsin selkeästi kirjoitetuilta ja uusi flee / pursuit mekaniikka tuntui mielenkiintoiselta. Vähän muuttuu pelin luonne ainakin tuolta osin.

Negatiivisena uudesta kirjasta silmääni pisti heti se, että kirja ei käytännössö ole visuaaliselta asultaan kehittynyt lainkaan sitten edellisen (tai edellisten) editioiden. Samat kaaviot kierrätetään kuin edellisessäkin edikassa ja vieläkin joutuu mustavalkoisia valokuvia pällistelemään sääntö-osioissa. Minusta olisi ainakin kiva lukea sääntökirjaa joka on kokonaan väreissä tyyliin privateer pressin tai rackhamin uusimmat opukset. Tällä osastolla GW tuntuu kyllä jäävän pahasti jalkoihin ja osittain minulla jäi ainakin pienoinen rahastuksen maku 50 euron opuksesta, jossa kierrätetään samoja vanhoja mustavalkokuvia.

No ehkä ensi kerralla sitten. Kovat kannet ovat onneksi positiivinen lisä edelliseen kirjaan verrattuna.
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Kyllä siitä edellisestäkin oli kovakantinen versio.

Totta on, että kahden viime eidition aikana GW on mennyt visuaalisesti alaspäin. Onneksi tämä uusi ei ole kuitenkaan sellainen pohjanoteeraus, kuin kutonen. Uudessa kirjassa on hyödyetty osaavasti miniatyyrien kuvia, sekä värejä.

Silti kyllä jää onnellisesti 5th edikan koko-värillisen kirjan taakse. Varsinkin ne huumorrilla tehdyt alareunojen piirrustukset olivat kyllä aivan mahtavia. Varsinkin se kuva, jossa Snotlingien pumpwagon on kaatumassa brettiampujien päälle. Pmpwagonissa snotlingit heiluttelevat valkoista lippua ja puhaltelevat torviin. *Snif* Voi niitä aikoja. Sitä kirjaa jaksaa selailla vieläkin.

Oli muuten mielenkiintoista huomata, että seiska-edikan kirjassa kummittele viläkin joukko vanhoja nelos-ja vitoslaitoksen miniatyyrejä. Oli hauska löytää vanha Teclis, sekä dark elf armeija, jossa oli ylivanha sorsa, vanhat coldikset ja vanhat noitahaltiat.

Ei mikään paha asia, Kaiken kaikkiaan olen oikein tyytyväinen uuteen kirjaan.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Avatar
Datsi
Viestit: 1966
Liittynyt: Su 16.10.2005 19:10
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Datsi »

tänään hautaamme kutosedikan sääntökirjan tunteellisesti kirajhyllyn perälle ja selailemme juuri syntynyttä seiskaedikan sääntökirjaa... :(

tulee jotenkin mieleen feeniks-lintu, joka kuollessaan palaa tuhkaksi ja syntyy uudelleen...

pitkä jono siellä ainakin oli, olin paikalla kymmentä yli 11 ja silti siellä oli noin kymmenen metrin jono...
Viimeksi muokannut Datsi, La 09.09.2006 18:57. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"Kun netti on poissa, figut tanssivat pöydällä."
Avatar
Pannukakku
Viestit: 514
Liittynyt: La 17.12.2005 14:53

Viesti Kirjoittaja Pannukakku »

Hmpf, kaikki Battle for skull pass paketit vietiin nenän edestä, vaikka yli 100 niitä taisi Helsingin GW:ssä olla. Onpas paljon ''uusia'' harrastajia...

No opinpahan sen, että kannattaa tehdä varaus sitten 8. edikan aloitusboksin kanssa.
Viimeksi muokannut Pannukakku, La 09.09.2006 21:45. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”