"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

NMM Gold, mitä maaleja?

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

NMM Gold, mitä maaleja?

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Joo eli nmm goldia olisi kiva maalailla ja olisi ihan mukava tietää värit, joilla sitä maalata. Ei riitä että "ruskeita ja sitten vähän keltaista lopuksi" Jos voisitte kertoa ihan maalien nimet niin olisi kivaa.
Avatar
Icecube
Viestit: 414
Liittynyt: La 10.08.2002 11:15
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja Icecube »

Itse olen Vallejo Model Color Goldbrown väriä käyttänyt NMM kullassa. Black - Goldbrown - White väreillä pitäisi saada hyvää NMM kultaa aikaiseksi.
Avatar
Drâyhèn
Viestit: 907
Liittynyt: Ke 23.03.2005 16:44
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Drâyhèn »

No snakebite leatheria, Scorched brownia ja skull whitea GW:ltä, Vallejolta Lemon lightia & shadea.

Tietty näissä voi improvisoida ties kuinka paljon, kunhan maalit ovat suurinpiirtein ruskeaa, keltaista ja valkoista, kukin tyylillään.
"I saw your precious Emperor. A handful of times, back in the age before he betrayed us all. And he was no god. Perhaps not a man. But never a god."
Avatar
Nilarakh
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1508
Liittynyt: Ma 11.04.2005 20:45

Viesti Kirjoittaja Nilarakh »

Jeps, lainataampas menneestä:
Cuchulainn kirjoitti:Kulta on aikalailla sama kuin mitä tein Priestess of Steel -figuun, eli pohjalle Graveyard Earth, tummennettu Graveyard Earthin ja mustan sekoituksella, sen jälkeen highlightit Graveyard Earthin ja Miniature Paintsin Hiekan sekoituksella ja sitten puhtaalla Hiekalla. Sitten olen glazennut (kuulostaa omituiselta suomenkielellä) erittäin ohuella kerroksella kellertävää ruskeata - tarkkaa väriä en osaa sanoa, mutta se on aika lähellä Vomit Brownia, johon on ehkä hieman Golden Yellow:ta sekoitettu - ja sitten tummat osat ohennetulla Brown Inkillä ja koko alue taas ohennetulla Purple Inkillä. Ja vielä lopuksi puhtaalla valkoisella kirkkaimmat pisteet, ensin enemmän ohennettuna, ja sitten vähemmän ohennettuna.
-Nilarakh
"ytimekäs ja hyvä *näyttää vaemman sormen peukaloa*" - Hovinarri

Cynae-aeaelioe
Avatar
Silveri
Viestit: 3554
Liittynyt: Pe 03.10.2003 14:10
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Silveri »

oma reseptini: VGC Dark Flesh, GW Snakebite Leather, GW Vomit Brown, VGC Golden Yellow, GW Skull White
Minä olen kalamies, minä olen kalamies, minä olen tursas! Ïa, ïa, fhtagn!
Tosimiehet käyttää pitsiä ja sukkahousuja!
Avatar
Corgimaster
Viestit: 445
Liittynyt: Su 09.01.2005 21:02
Paikkakunta: Lumijoki

Viesti Kirjoittaja Corgimaster »

Nàzgul wraith kirjoitti:No snakebite leatheria, Scorched brownia ja skull whitea GW:ltä
tossa aika pitkälti mitä mä käytän, sopii hyvin kullan maalaamiseen..

ainiin eikä saa unohtaa GW:n rotting fleshiä, se sopii kaikkeen!
"vi vi ***** dry dry drybr brushaa gob gob goblin gg greenillä"
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Silveri kirjoitti:oma reseptini: VGC Dark Flesh, GW Snakebite Leather, GW Vomit Brown, VGC Golden Yellow, GW Skull White
Tuo kuulostaa yksinkertaiselta ja suht koht toimivalta.


Cuchulainn kirjoitti:
Kulta on aikalailla sama kuin mitä tein Priestess of Steel -figuun, eli pohjalle Graveyard Earth, tummennettu Graveyard Earthin ja mustan sekoituksella, sen jälkeen highlightit Graveyard Earthin ja Miniature Paintsin Hiekan sekoituksella ja sitten puhtaalla Hiekalla. Sitten olen glazennut (kuulostaa omituiselta suomenkielellä) erittäin ohuella kerroksella kellertävää ruskeata - tarkkaa väriä en osaa sanoa, mutta se on aika lähellä Vomit Brownia, johon on ehkä hieman Golden Yellow:ta sekoitettu - ja sitten tummat osat ohennetulla Brown Inkillä ja koko alue taas ohennetulla Purple Inkillä. Ja vielä lopuksi puhtaalla valkoisella kirkkaimmat pisteet, ensin enemmän ohennettuna, ja sitten vähemmän ohennettuna.
Hiekkaa?!? :D

Kiitos kaikille vinkeistä! Eikun yrittämään... :P
Avatar
Silveri
Viestit: 3554
Liittynyt: Pe 03.10.2003 14:10
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Silveri »

Xenon kirjoitti: Hiekkaa?!? :D
Oletan tämän tarkoittaneen "edesmenneen" (maahantuonti loppunut) miniature paintsi "hiekka"-sävyä.
Minä olen kalamies, minä olen kalamies, minä olen tursas! Ïa, ïa, fhtagn!
Tosimiehet käyttää pitsiä ja sukkahousuja!
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Silveri kirjoitti:
Xenon kirjoitti: Hiekkaa?!? :D
Oletan tämän tarkoittaneen "edesmenneen" (maahantuonti loppunut) miniature paintsi "hiekka"-sävyä.
Ok. Kiitos vielä kerran tuosta reseptistä, se toimii. Laitan kuvia tänne sotuun tuotoksestani, kunhan saan sen valmiiksi.
Avatar
hullukoira
Viestit: 198
Liittynyt: Ti 01.03.2005 13:12
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja hullukoira »

Scorched brown pohjaksi. sitten layeriä snakebitella, sitten bubonic brownilla ja sitten bleached+bubonic, bubonic, valkoinen. pintoihin kannattaa vedellä heijasteviivoja maalaussuuntaa vasten, eli ////// tyyliiin erittäin ohuella bleached+bubo sekoituksella. Tässä on sitten eri tyylejä että joku tykkää maalata pinnat erittäin vaaleiksi, jotkut tekee osan alueesta erittäin tummaksi jne...

jos tulos näyttää liian keltaiselta, kannattaa edellisiin sekoituksiin lisätä aina ihan hiukkanen punaista. Paitsi tietty viimeisimpiin vaaleisiin sävyihin joilla tulee kirkkaimmat highlightit.
Ukkomiehet ovat sukupuolten välisen sodan sotavankeja!
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Siinä eka figu johon kokeilin tuota nmm goldia. Miltäs näyttää? Miten vois parantaa?

http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... 229#671229
Jake
Viestit: 154
Liittynyt: Ma 26.04.2004 10:04

Viesti Kirjoittaja Jake »

Xenon kirjoitti:Siinä eka figu johon kokeilin tuota nmm goldia. Miltäs näyttää? Miten vois parantaa?

http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... 229#671229
Ilme on kyllä priceless :D, sanomassa juuri jotain "You gotta be kidding me".
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”