"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

SW:lle Exterminator

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Rascal91
Viestit: 911
Liittynyt: To 24.02.2005 18:44
Paikkakunta: Oulu

SW:lle Exterminator

Viesti Kirjoittaja Rascal91 »

Eli siis kannattaako tuota ottaa exterminatoria ottaa spacee wolffeille?
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

No totta kai. TL autocannon ja 2 sponson HB:ta niittävät kaiken 4+ tai huonommalla armorilla varustetun kuin heinää vain.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Anaheim
Viestit: 3284
Liittynyt: Pe 21.01.2005 10:44
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Anaheim »

..ja seuraavaksi kohtaat kuitenkin hankinta ongelman.tilaat joko order directistä turretin ja etusponsonin ja ostat muovisen lemanin,tai sitten paljon(minun mielestäni)parempi vaihtoehto,eli rajusti konversiota kehiin ;)

AnEdit:Ja itse kysymykseen daiderin linjoilla,se kannattaa aina :)
Avatar
Nólimon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 438
Liittynyt: Ma 29.12.2003 22:24
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Nólimon »

Mellävä tankki todellakin joka varsinkin Marineiden BS:llä vaikuttaa oikein muikealta. Tietenkin pisteitä maksaa aika paljon joten en tiedä tuleeko olemaan pisteidensä arvoinen muuta kuin hyvin pelattuna mutta onhan se ainakin kivan näköinen ja munakas peli pöristelemässä pitkin kenttää tykit laulaen.

Ja saahan tätä helposti myös eräältä toiselta firmalta vieläpä erittäin komeana versiona...
Sopor Aeternus
Anaheim
Viestit: 3284
Liittynyt: Pe 21.01.2005 10:44
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Anaheim »

Nólimon kirjoitti:Mellävä tankki todellakin joka varsinkin Marineiden BS:llä vaikuttaa oikein muikealta. Tietenkin pisteitä maksaa aika paljon joten en tiedä tuleeko olemaan pisteidensä arvoinen muuta kuin hyvin pelattuna mutta onhan se ainakin kivan näköinen ja munakas peli pöristelemässä pitkin kenttää tykit laulaen.

Ja saahan tätä helposti myös eräältä toiselta firmalta vieläpä erittäin komeana versiona...
komeana,joskin kalliina,ja kun PKP:kin lopetti forgen tuonnin,niin siihen vaaditaan pankkikortti.
Avatar
Nólimon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 438
Liittynyt: Ma 29.12.2003 22:24
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Nólimon »

Jos mielestäsi muutama euro enemmän kuin perus russi on kallista niin tietenkin sitten nuita voi pitää kalliina. Varsinkin kun mukana tulee myös tavan Russin turretti niin itse en kovinkaan kalliina pitäisi kun voit mielesi mukaan kumpanakin käyttää.

Miten vain...
Sopor Aeternus
Anaheim
Viestit: 3284
Liittynyt: Pe 21.01.2005 10:44
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Anaheim »

Nólimon kirjoitti:Jos mielestäsi muutama euro enemmän kuin perus russi on kallista niin tietenkin sitten nuita voi pitää kalliina. Varsinkin kun mukana tulee myös tavan Russin turretti niin itse en kovinkaan kalliina pitäisi kun voit mielesi mukaan kumpanakin käyttää.

Miten vain...
muutama euro..?Nojoo.
Täppi modeli:27£= n.43,2e+postikulut
Konversio setti,joka sisältää käisttääkseni resiinisen turretin ja vähän muuta pikkusälää:12£=n.19,2e + postikulut.

Kiitos ei,kun directistä saat PKP:n kautta tykin muutamalla eurolla,maximissaan 10e.Vielä parempi:käytä muoviputkea villattuun turretin kiinnikkeisiin,ja heavyboltter keulan lascannonin tilalle.
Tuulos
Viestit: 154
Liittynyt: Ma 25.12.2006 20:34
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuulos »

Ulkonäöllisesti sitten voikin verrata vanhaa Mersu 200D -dieselmersua uuteen S-sarjalaiseen. Eli jos komean haluat, Forgeworld on hyvä vaihtoehto, jos taas mielestäsi Mariineille sopii hyvin romun nähöinen tankki, mikäs siinä sitten :P

Ja Anaheim, laske omiin laskuihisi mukaan vielä se Leman Russ -tankin hinta. Päästäänkin noin 45€ summaan, jolloin Forge ei vaikuta ollenkaan pahalta.

Kaiken kaikkiaan, säästää voi joko oikeassa paikassa tai väärässä paikassa ;) Jos osaa taidokkaasti konvertoida, mikään ei estä tekemästä itse. Ei tosin myöskään silloinkaan jos yksikköjen ulkonäkö ei kiinnosta.
Avatar
Iron-Father
Viestit: 563
Liittynyt: Su 15.05.2005 00:50
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Iron-Father »

Tuulos kirjoitti:jos taas mielestäsi Mariineille sopii hyvin romun nähöinen tankki, mikäs siinä sitten :P
Itse näkisin tuon kyllä niin yksinkertaisena itse tehdä, että ei siitä romun näköistä saa vaikka yrittäisikin. Sitäpaitsi itse tekemällä siitä saa sen "oman näköisensä". ;) Tietenkin jos on sellainen isukki joka maksaa tilaukset niin siitä vaan.
"Taisi erehtyä, syökää minut sitten..."
Tuulos
Viestit: 154
Liittynyt: Ma 25.12.2006 20:34
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuulos »

Taidoista se riippuu :D Mutta hintaero ei loppujen lopuksi niin suureksi muodostu, koska itsetehtäessä kuitenkin suurin osa tarvinnee Leman Russin pohjaksi. Joten ei tarvita edes "pappa betalar" -perhettä, onneksi.
Avatar
Vesihiisi
Viestit: 1292
Liittynyt: Ma 06.03.2006 23:48
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Vesihiisi »

Jos sattuu olemaan ylimääräisiä muovi Autocannoneita, tai saa niitä helposti kaverilta niin saisi konvertattua hyvän Exterminaattorin. Forgeworldin mallissa on toki yksityiskohtaisempi tykkitorni ja runko, mutta sivut ja telaketjut lienevät ihan tavalliset.
Avatar
Nólimon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 438
Liittynyt: Ma 29.12.2003 22:24
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Nólimon »

27£= 41,0459e tämän päivän kurssilla joten maksanee suunnilleen saman verran kuin GW:n vastaavaa jos piippu pitää jostain saada Russin lisäksi. Postikulut eivät huoleta kun kimpassa tilaa niin tulee helposti lisäkuluitta.

Itse olen nähnyt useammankin konvatun Exterminatorin varsinkin nuista IG:n heavy weaponeista tehtyid tykein jotka eivät ole näyttäneet lainkaan hyviltä. Tämä ei tietenkään ole välttämättä aina tilanne itse tehtyjen kohdalla.

Jos topiciin palataan niin mietiskelimme tuossa vielä tutun kanssa tuota kärryn käyttöä SWolveseilla ja tulimme siihen tulokseen että voi olla vähän kallis täyttämään paikkansa pienemmissä peleissä ja turnauslistoissa mutta isommalla pistemäärällä ja tavan peleissä joissa ei ryppy otassa väännetä on melko näppärä valinta. Joten huoletta voinet hommata mutta sinun täytyy opetella sitä pelaamaan jotta pisteille löytyy käyttöä.
Viimeksi muokannut Nólimon, Ti 06.02.2007 20:14. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Sopor Aeternus
Anaheim
Viestit: 3284
Liittynyt: Pe 21.01.2005 10:44
Paikkakunta: Tre

Viesti Kirjoittaja Anaheim »

kannattaaa myös pitää mielessä predator exterminator ;) kyseessä on siis "proxy" exterminatorille.Kyseessähän on ihan normi predator,johon on läimäisty boltterit,ja twin lascannon muutettu kärjet suoristamalla autocannoniksi,itse näkemässäni versiossa heavyboltter oli laitettu kattoluukkuun.

Jos armeijassa on enemmän tankkeja tai haluaa pitää muuten vaan jääkäri lookin, tuo kannattaa pitää mielessä ;)
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

Harmillista kun en hoksannut ottaa useampaa noita tankkeja talteen kun olivat fantsussa poistossa, vissiin nyt voisi noita myydä jopa pienellä voitolla.
Rascal91
Viestit: 911
Liittynyt: To 24.02.2005 18:44
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Rascal91 »

Kiitoksia vastauksista. Päätin ostaa forge worldilta turretin. Kyllähäbn noita on Russeja. 1500 pts tulee käyhee lössi blood claweja, russi ja anhhilattori. Niin ja tietenkin ne pakolliset ostot.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”