Tulevaisuudessa voisi kyllä olla kiinnostavaa järjestää turnaus jossa laivastot rajoitettaisiinn puhtaasti peruskirjaan, ehkä jopa Kaaokseen ja Keisarillisiin ilman mitään myöhemmin lisättyjä laivoja. Mutta nyt ei ole vielä ihan sen aika, tehdään nyt 'vain' tämä kamppanjaturnaus.
Mietiskelin tässä tuota ld-kysymystä vähän lisää, ihan siltä kantilta että onko se mitenkään erikoisen perusteltua pitää se pysyvänä. Sille olisi vahvojakin perusteita jos tapahtuma todella olisi kamppanja, eli siis laivat esim. tuhoutuisivat ajan kuluessa pysyvästi ja saisivat kokemusta, mutta nythän näin ei ole. Pysyvä heitto on oikeastaan vain lisämaustetta, joka kyllä toisaalta tukee kamppanjamaista tunnelmaa jos ei nyt ihan kamppanjamaista peliä olekkaan.
Pelitasapainoon pysyvän heiton ei pitäisi pahemmin vaikuttaa, ainakaan joukkuetasolla, vaikka se voi kieltämättä aiheuttaa päänsärkyä yksittäistapauksissa. Keinotekoisesti tasapainoahan voi palauttaa, mutta on eri asia kuinka fiksua se on.
Mistä päästäänkin muuten seuraavaan tuotekehittelyn probleemaan.
Maastogenerointi ja skenaarioiden luonti. Pelit varmasti ovat aina vähän mielenkiintoisempia jos mukana on jotain vaihtuvia tavoitteita tai lähtöasetelmia suoran törmäilyn sijaan.
Vaihtoehdot mitä olen pyöritellyt ovat sattumanvarainen skenaario jostain taulukosta (tähänhän on suorat mallit ihan valmistajalta) tai sitten jonkinlainen ''Etu/Haitta''-metodi jossa pelaajat valitsevat olosuhteita ja kikkoja jotka vaikuttavat jotenkin peliin.
Jälkimmäinen on jo tässä vaiheessa itsestäni vähän mielenkiintoisempi koska se mahdollistaa enemmän erilaisia tilanteita valintojen yhdistelmänä. Se myös liittyy osin maaston tuottoon. Maaston tuotanto tulee tapahtumaan pistepohjaisella maastonpalojen valinnalla (käytännössä kaikki palat pisteytetään siis kokonsa ja tyyppinsä mukaan), ei noppaa heittämällä.
''Etu/Haitta''-valintoihin on melko helppo sisällyttää maaston valintaan vaikuttavia optioita, eli lisää variaatiota.
Tätä ''Etu/Haitta''-ajatusta en ole vielä hionut loppuun asti, mutta se kiehtoo sikäli että se tuo perinteisen, jäykän pakettiskenaarion tilalle eminentisti peliä muokkaavan lähtökohdan.
Se kuitenkin tulee vaatimaan aivan helvetisti mietintää ja arviontia, koska vaarana on luonnollisesti jonkinlaisten tappajakombinaatioden syntyminen jos prosessia ei vahdita. Tässä kuitenkin pyritään pitämään homma mahdollisimman simppelinä ja edes nimellisesti tasapainoisena.
''Etu/Haittalla'' voisi jopa tasapainottaa mahdollista huonoa Ld:ia, antamalla vaikka taistelun aloitteen jossain tilanteessa huonomman keski-Ld:n omaavalla laivastolle(?).
Jos on jotain ideoita, tai edes vain nimiä joillekkin olosuhteille voisi heitellä tähän, se helpottaisi ja varmasti monipuolistaisi prosessia. Ainakin sellaiset Edut ja Haitat ovat omissa luonnostelmissani vilahtaneet kuin ''Radiohäirintä'', ''Väijytys'', ''Hyökkäys valmistautumattoman laivaston kimppuun(=yllätyshyökkäys?, jos, niin miten eroaa väijytyksestä?)'', ''Polttoainepula'', ''Sabotaasi(?)'', ''Valmisteltu taistelukenttä''(=massiivien etu maastovalinnassa?).
Nämä ovat vielä aika karkeita, mutta hienovaraisempiakin valintoja tietysti tulee kehitellä. Vaikutusten säätäminenhän näissä on se keskeinen työ, ei niinkään nimi mutta nimien keksiminen luppoajalla on hyvää puuhaa.
Oleellista on myös käydä läpi kaikki mahdolliset yhdistelmät ja vuorovaikutussuhteet, varsinkin kun valintoja tekevät molemmat puolet. Onko esim mahdollista suorittaa molemminpuolinen väijytys? Kieltämättä huvittava ajatus, ja ehkä jopa toimiva jos väijytys esim. antaa pelaajan ''kätkeä'' aluksen johonkin maastonpalaan. Tämähän toimii molempiin suntiiin; kumpikin kuvittelee huijanneensa vastustajaa. Peli voi tosin olla melkoista kyräilyä asteroidien seassa, niin kuin oikeastaan pitääkin
Varmasti tästä jonkunlainen jälkipyykki käydään, viimeistään kun kaikki on ohi voidaan alkaa osoitella mikä ei toiminut ja mikä toimi. Systeemiä saa kyllä lainatakin mikäli se osoittautuu toimivaksi. Sen perustava ajatus jo suunnitteluvaiheessa oli juuri pelisysteemivapaus. Tämä lähti ihan siitä että Iiconiin tulee myös FB-turnaus joka ilmeisesti käyttää pääasiassa samaa sääntösettiä.Murhe kirjoitti:Muistakaahan antaa raporttia miten kampanjapohjainen turnee toimi. Itse en ole päässyt tälläiseen osallistumaan, mutta suurella mielenkiinnolla olen ketjua seurannut. Säännöt vaikuttivat toimivilta ja suurelta osin siirrettäviltä myös muihin ympäristöihin.
Ja voi olla että Taisteluraportit täyttyy maaliskuun alussa BFG-reportaaseista
Se on itse asiassa tavoite
Huh, siinäpä oli taas vähän mietteitä, vielä kun saisi jotain paperille.
-Pyry V.