"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Lotr: Taistelu pusikossa

Voit lähettää oman kertomuksesi omista sotakokemuksistasi. Kuvat taistoista ovat raporteissa aina ehdottoman suotavia.
Avatar
miQ
Viestit: 995
Liittynyt: Su 24.09.2006 13:20
Paikkakunta: loimaa

Lotr: Taistelu pusikossa

Viesti Kirjoittaja miQ »

No taas tällainen reportti. Tämä tulee taas kahdessa osassa. Ekassa kerron listat jotka eivät kaikissa osioissa noudata Lomea ja toisessa itse raportti:

Good

Radagast the Brown 150

Legolas 95
-Armour

18x Rangers of Arnor 154
-10x Spears

=399pst

Evil

2x Spider Queen 150

Cave Troll 80

Durburz 60

12x Moria goblin 60
-8x Shield
-4x Spear

Ringwraith 55 (M0 W7 F0)

=405pst

Suunnitelmat:

Hyvä: Listani tarkoitus on ampua kovaa ja pitää pakka kasassa. Radagastilla pyrin eliminoimaan hämähäkit. Názgul varmaan tuo päänvaivaa, mutta eiköhän Legolas hoida homman kotiin. Toivon ettei tule juoksu skenua (skenaario arvotaan. Kumpikaan ei tiedä mitä on tulossa) sillä sitten olen pulassa.

Paha: Radagast tulee olemaan vastustajan armeijan runko. Peikko/Durburz/ Nazgul- kombo tekee siitä selvää jälkeä muutamassa vuorossa. 21 nuolta vuorossa on kyllä ihan liikaa minun makuuni. Jos hämähäkit pääsee vahingoittumattomina lähikseen niin saa kyllä vastustajan noppa tuuri olla todella huonoa. Juoksu tehtävää toivon jotta saan vastustajan armeijan erilleen.

Skenu arvonta: Meeting engagement
Avatar
miQ
Viestit: 995
Liittynyt: Su 24.09.2006 13:20
Paikkakunta: loimaa

Re: Lotr: Taistelu pusikossa

Viesti Kirjoittaja miQ »

Noniin.

1-4 Vuorot. http://www.galtsu.net/kuva/3337/

Hyvä jää paikalleen ja ampuu odottaen pahis armeijan etenemistä.http://www.galtsu.net/kuva/3338/
Pahat yrittävät juosta mahdollisen nopeaan kiinni. Hämähäkit kiertää kentän. Nuolisateessa kuolee 3 goblinia ja peikolla yksi wound vähemmän.

5. vuoro

Hyvä voittaa prion. Radagast tekee Immobilisen Nazguliin ja heitää 6. Nazgul ei resistoi ja jää paikoilleen. Hyvä ampuu targettinaan peikko ja tappavat sen. Legolas ampuu Nazgulia. Legolas käyttää 2 mahtia ja surmaa sormusaaveen. Taustalla Spider queen menettää woundin 3 ampujan kädestä/jousesta.
http://www.galtsu.net/kuva/3342/

6. vuoro

Hyvä voittaa priorityn ja Radagast tekee Aura of dismayn. Spider queen päästää broodlingit taiasta huolimatta. http://www.galtsu.net/kuva/3341/Broodling sitoo Radagastin. Goblinit pääsevät ensi vuorolla lähikseen, mutta paha on broken. Durburz pitää goblinit taistelussa Stand fast!- sääntönsä avulla. Hyvä ampuu ja 5 goblinia on maassa. Tehtävän kriteerit täyttyvät ja paha on hävinnyt. Kaikesta huolimatta Broodling tekee Radagastiin woundin. Spider queen tekee heroic combatin, mutta 4 maassa olevaa rangeria on liian vähän. Major victory hyville!

Kommentit:

Hyvä: Velho näytti miten tätä peliä pelataan. 3 Aura of Dismayta ja kaikki onnistui. Legolas hoiteli Nazgulin kuten aikaisemmin sanoin. Tämä peli avasi minulle paljon ovia, ja kyllä näillä tullaan Turkuun!

Paha: Damn! Taas se kävi näin. No nyt kaaduttiin kyllä huonoon taktiikkaan. Goblinit oli turhia. Hämähäkit olis pitänyt heittää heti peliin eikä kiertää. Nazgul ei sitten taian taikaa tehnyt. Durburz piti hyvin goblinit kentällä. No ensi kerralla olen varustautunut!

Ja kommentteja! Lisää on tulossa jossain välissä.
Avatar
ScoopArt
Viestit: 141
Liittynyt: La 24.03.2007 20:24
Paikkakunta: Rantasalmi

Re: Lotr: Taistelu pusikossa

Viesti Kirjoittaja ScoopArt »

En itse pelaa LOTRia mutta pystyn selvällä järjellä päättelemään seuraavan: Onko pahoilla mitään mahdollisuutta voittaa kun kävelevät 5 ensimmäistä vuoroa nuolisateessa? Toisessa kaksiosaisessa raportissasi hyvillä oli taaskin murskaava jousiylivoima. Tasoittakaa listoja jousten suhteen että saadaan aikaan kunnon tasaväkinen vääntö. Nyt jäi teurastukseksi.
"To secure peace is to prepare for war"
Metallica - Don't tread on me
Avatar
miQ
Viestit: 995
Liittynyt: Su 24.09.2006 13:20
Paikkakunta: loimaa

Re: Lotr: Taistelu pusikossa

Viesti Kirjoittaja miQ »

No se on sitten ihan sama onko goblinarcher vai ei kun niillä ei osu sitten mihinkään. Ainakaan näin pienissä peleissä ei ole tarpeellista. Ja pahojen lähistely joukot olivat kolme kertaa parempia.
Elrohir
Viestit: 1569
Liittynyt: Ti 24.08.2004 19:16
Paikkakunta: Helsinki (=Suomen Los Angeles)

Re: Lotr: Taistelu pusikossa

Viesti Kirjoittaja Elrohir »

ScoopArt kirjoitti:En itse pelaa LOTRia mutta pystyn selvällä järjellä päättelemään seuraavan: Onko pahoilla mitään mahdollisuutta voittaa kun kävelevät 5 ensimmäistä vuoroa nuolisateessa? Toisessa kaksiosaisessa raportissasi hyvillä oli taaskin murskaava jousiylivoima. Tasoittakaa listoja jousten suhteen että saadaan aikaan kunnon tasaväkinen vääntö. Nyt jäi teurastukseksi.
Kyllähän niillä pahiksilla on ihan hyvät mahikset, mutta tällä kertaa vastustaja oli maksimoinut ampumisen rankalla kädellä, harvemmin lista ampuu läheskään noin paljoa.

Raportti oli ihan hyvä, mutta voisit kertoa enemmän tarinamaisesti ja pitemmin sekä kuvat voisit ottaa yläviistosta, etkä suoraan ylhäältä (tämä olisi ainakin minun mielestäni parempi).
Loppiainen hyvin, kaikki hyvin
Avatar
ScoopArt
Viestit: 141
Liittynyt: La 24.03.2007 20:24
Paikkakunta: Rantasalmi

Re: Lotr: Taistelu pusikossa

Viesti Kirjoittaja ScoopArt »

miQ kirjoitti:No se on sitten ihan sama onko goblinarcher vai ei kun niillä ei osu sitten mihinkään. Ainakaan näin pienissä peleissä ei ole tarpeellista. Ja pahojen lähistely joukot olivat kolme kertaa parempia.
Lähistelyjoukoilla tuskin tekee mitään jos lähitaisteluun saavutaan neulatyynynä. (=Kuolleina)
Elrohir kirjoitti:Kyllähän niillä pahiksilla on ihan hyvät mahikset, mutta tällä kertaa vastustaja oli maksimoinut ampumisen rankalla kädellä, harvemmin lista ampuu läheskään noin paljoa.
Niinpä, harvemmin ammutaan noin paljon. Minkäköhän takia pahoilla ei ollut mahdollisuuksia? Ja kyllähän pahoilla on yhtä hyvät mahdollisuudet voittaa kuin hyvilläkin, mutta nyt puhuttiinkin tästä pelistä. Siinä pahat olivat alakynnessä heti kättelystä lähtien.
"To secure peace is to prepare for war"
Metallica - Don't tread on me
Avatar
miQ
Viestit: 995
Liittynyt: Su 24.09.2006 13:20
Paikkakunta: loimaa

Re: Lotr: Taistelu pusikossa

Viesti Kirjoittaja miQ »

Ja todennäköisesti paha olisi voittanut jos olisi tullut joku juoksemis skenu (esim. Take and hold). Kommenttia lisää!
Avatar
Pikku-Make
Viestit: 114
Liittynyt: Pe 07.05.2004 18:59

Re: Lotr: Taistelu pusikossa

Viesti Kirjoittaja Pikku-Make »

Minusta tuossa ei ollut mitään järkeä... :/ Anteeksi vaan(ei mitään henkilökohtaista...). Tehkää jousirajoitusten mukaiset listat niin olisi mukavampaa luettavaa... Kun siis pahikset ovat jo kuolleita kun pääsevät lähietäisyydelle, eli pahoille ei annettu mahdollisuuttakaan. Paitsi niin ehkä take and holdissa tai Dominationissa. Mutta pienessä pelissä 21 nuolta on aivan liikaa riippumatta skenusta. Mutta siis hyvin kirjoitettu raportti, tajuaisi mitä tapahtuu vaikkei olisi kuviakaan. Eli kirjoitus kunnossa mutta pelatkaa oikeilla armeijoilla! Pyydän anteeksi kovaa kritiikkiä...
Gmail kutsuja tarjolla!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Taisteluraportit”