Ei se sitä woundia ota ilman sitä demonimiekkaa, ja jos sillä se on niin se saa perus 3, mark of Khornen 1, charge 1 ja Khornen demononweaponin 2d6 eli n. 17 hyökkäystä maksimissaanMugler kirjoitti:S4 hyökkäyksiä, ja mahdollisuus on että se ei lyö ollenkaan ja ottaa vielä Woundin siitä hyvästä. Lord on Siis olin laskenut siihen lordin normi isku määrän eli 3 ja mark of khorne 1 ja sen jonka se saa clawsta 1 ja lähis hyökkiin menon eli 1. Oho siitä tuli 5-6.Kurimus kirjoitti:Mugler kirjoitti:[Ok.
Mutta eikös lentävä lordi olis vieläkin parempisiis hyökkinen määrässä, olin laskevani että se sais 6-7 hyökkäystä per vuoro.
Lucius Kharn & Typhus
Re: Lucius Kharn & Typhus
Tietyntyyppisten sotilaallisten ajattelijoiden parissa on kauan ylläpidetty perinnettä, jonka mukaan valtavat miestappiot ovat tärkein asia sodassa. Lisäbonusta saa siitä, jos ne ovat vastapuolella.
Re: Lucius Kharn & Typhus
Selvennäs nyt Mugler vähän mitä oikein tarkoitat, ja korjaa quotesi niin ymmärtää helpommalla. Jos nyt oikein tulkitsin, tarkoitat Lordia siivillä, Khornen merkillä ja Lightning Claweilla? Tällä siis tosiaan olisi se 5 hyökkäystä ja 6 chargessa. Mutta edelleenkin ne ovat S4 hyökkäyksiä, eikä sillä edelleenkään paljon juhlita vaikka saat rerollit woundauksiin. Ja tämä lysti maksaa 150p. Samaan hintaan saat lentävän prinssin joka lyö kerran vähemmän, mutta kovempaa, ja saa kaikkia jänniä Psychic Powereita (esim LoS, Warptime) jotka tekevät siitä vielä paljon kovemman. Lordi nyt ei yksinkertaisesti pärjää vertailussa. Se on valitettava tosiasia.
"Silmitön väkivalta on vilpittömin ja läheisin ihmiskontaktin muoto."
-Sörkan Sika-Harri-
-Sörkan Sika-Harri-
Re: Lucius Kharn & Typhus
Ihan oikein olet ajatellut hyvä kun vähän korjasit tuota minun viestiäni.Kurimus kirjoitti:Selvennäs nyt Mugler vähän mitä oikein tarkoitat, ja korjaa quotesi niin ymmärtää helpommalla. Jos nyt oikein tulkitsin, tarkoitat Lordia siivillä, Khornen merkillä ja Lightning Claweilla? Tällä siis tosiaan olisi se 5 hyökkäystä ja 6 chargessa. Mutta edelleenkin ne ovat S4 hyökkäyksiä, eikä sillä edelleenkään paljon juhlita vaikka saat rerollit woundauksiin. Ja tämä lysti maksaa 150p. Samaan hintaan saat lentävän prinssin joka lyö kerran vähemmän, mutta kovempaa, ja saa kaikkia jänniä Psychic Powereita (esim LoS, Warptime) jotka tekevät siitä vielä paljon kovemman. Lordi nyt ei yksinkertaisesti pärjää vertailussa. Se on valitettava tosiasia.
Pitää sitten repiä joskakin siivet, mutta mistä ?
Ne petturi marsut menivät kaaoksen puolelle.
Necronit ovat tulossa sotaan.
Necronit ovat tulossa sotaan.
Re: Lucius Kharn & Typhus
Itse olen ainakin miettinyt, että vois hommata Lord of Change modellin ja ottaa siitä pään siivet ja kätöset. Paljon Tzeentchinpi kuin gw massa prinssi. Muita paikkoja, joista siivet, ois hive tyrantilta, bloodthirsteriltä tai tehdä itse greenstuffista jonkin näköiset palikat rinssille selkään.
Topiciin liittyen, itse ottaisin kyllä Ahrimanin, jos pitäisi kaaoksen spessuista valita, koska armeijani koostuu enimmikseen Tuhka pälleistä. Normaalisti tulee ulkoilutettua kylläkin Sorkkua kiekolla, warp timellä ja wind of c:lla/bolt of Changella raptori ryhmän turvassa luonollisesti. (Kyllästyin nakkelemaan onnistuneita saveja kuutta invua/vuoro insta killaavia aseita vastaan.) Sitten vaan nopeasti lähikseen pilkkomaan neljästä viiteen mariinia/kaartilaista/grey knightiä/bansheeta/etc. per vuoro. (oma tai vastustajan)
Topiciin liittyen, itse ottaisin kyllä Ahrimanin, jos pitäisi kaaoksen spessuista valita, koska armeijani koostuu enimmikseen Tuhka pälleistä. Normaalisti tulee ulkoilutettua kylläkin Sorkkua kiekolla, warp timellä ja wind of c:lla/bolt of Changella raptori ryhmän turvassa luonollisesti. (Kyllästyin nakkelemaan onnistuneita saveja kuutta invua/vuoro insta killaavia aseita vastaan.) Sitten vaan nopeasti lähikseen pilkkomaan neljästä viiteen mariinia/kaartilaista/grey knightiä/bansheeta/etc. per vuoro. (oma tai vastustajan)
- Viral Infection
- Viestit: 101
- Liittynyt: To 07.02.2008 19:18
Re: Lucius Kharn & Typhus
Lisä kysymys: Onko Typhuksella enää armeija rajoitetta (esim. Plaguet) Kun Codexissa ei lue mitään?
Oberon_ kirjoitti:No se on voivoi sitten. Paskan möivät, mitäs läksit, kikkeliskokkelis.
- Z7-852
- Taisteluraporttikilpailun voittaja
- Viestit: 3568
- Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
- Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää
lue näkymätöntä tekstiä (eli polta codex)
Jos ei lue mitään rajoitetta niin ei ole mitään rajoitetta (paitsi fluffillinen, joka taas ei vaikuta peliteknisesti mitenkään).