27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Ilmoitukset tulevista turnauksista.
Avatar
AndreasH
Viestit: 125
Liittynyt: To 03.07.2003 19:43
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja AndreasH »

Amazing Slug kirjoitti:
AndreasH kirjoitti: 1) Max kolme beast herdiä 2500 pisteen listassa? Eivät ole pure play skirmaajia, joten ajattelin tarkistaa.
Eivät välttämättä ole pure skirmaajia, saattavat olla vaikka keltaisia kuukummituksia, mutta beast herd ei ole "ranked infantry without missile weapons", joka on avaintermi tässä. Eli max. 3 näitä.
2) Olen ollut skenestä sivussa vähän aikaa, joten kysyisin myös BoC liittolaisista nyt kun uusi Kaamoskirja on tullut. Eli meneekö niin että voivat liittoutua HoC ja DoC kanssa, ja jos voivat, niin meneekö se uuden HoC kirjan kanssa? Tämä ollut hieman hakusessa. Mun peruslista nimittäin sisältää aikalailla niitä allied osia (furrit, screamerit, knightit).
Kuten JasoX sanoi, kukaan ei enää liittoudu kenenkään kanssa uuden Warriors of Chaos kirjan jälkeen. Beastien kirja on täysin yksinään toimiva teos nykyään, eikä se voi tai saa käyttää mitään mistään muusta kirjasta. Poikkeuksena DoW- ja RoR-joukot, jotka on kuitenkin tässä turnauksessa erikseen kielletty.
Selvä homma, näin minä epäilinkin.

EDIT - jatkokysymys poistettu

Rgds,

A
Mun Oblit on Mossadin agentteja.
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Lue beastien faqqi, HoC kirjaa ei ole olemassakaan.

http://www.games-workshop.com/MEDIA_Cus ... Q_2008.pdf
popo
Viestit: 320
Liittynyt: To 07.10.2004 21:20
Paikkakunta: Espoo

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja popo »

Mites "2 units in 1 choice" tapaukset noiden rajoitusten suhteen. Lähinnä ajattelin Snotling Pump Wagoneita, jotka menevät siinä rajoilla että ovatko edes kärryjä ;) .
En saanut tuota faqi linkkiä toimimaan. Selittäkkäähän kädelle.
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

popo kirjoitti:Mites "2 units in 1 choice" tapaukset noiden rajoitusten suhteen. Lähinnä ajattelin Snotling Pump Wagoneita, jotka menevät siinä rajoilla että ovatko edes kärryjä ;) .
En saanut tuota faqi linkkiä toimimaan. Selittäkkäähän kädelle.
1 choice sallitu. "...1-2 snotling pump wagons count as only 1 rare unit choice". Eli saa kaksi.

Oho, tuo ETC faqqi on näköjään poistettu. No, sitten mennään arpomalla ja pelkillä virallisilla faqeilla. Sopikaa ennen peliä kaikki epäselvä ja/tai kysykää random mielipidettä vaikka multa sitten kun alatte tappeleen kesken pelin onko lampi difficult vai impassable.
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Onko gyrocopteri sotakone? Siihen toimii taiat ja muut jotka tehoaa sotakoneisiin, mutta se deplotaan eri aikaan ja muuten lasketaan lentäväksi monsteriksi.
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Oberon_ kirjoitti:Onko gyrocopteri sotakone? Siihen toimii taiat ja muut jotka tehoaa sotakoneisiin, mutta se deplotaan eri aikaan ja muuten lasketaan lentäväksi monsteriksi.
Gyro ei ole sotakone ainakaan "max. 5 sotakonetta" rajoituksen kannalta. Onko jotain muitakin efektejä?
Der Dexter
Viestit: 3734
Liittynyt: To 22.08.2002 22:54
Paikkakunta: Leppävaara

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Der Dexter »

ainoa yhtäläisyys gyron ja sotakoneen kanssa on se, että taiat jotka vaikuttavat sotakoneisiin voivat vaikuttaa myös gyroon, kaikissa muissa tapauksissa, and i quote "in all other respects it is treated as a flying monster"

kerrankin yksiselitteinen sääntö jota seurata. copypastettu riimusääntö koskien riimuja ja sotakoneita antaa harhaanjohtavan kuvan, mutta me fiksut ihmiset emme välitä siitä.
Aliquando Insanire Iucundum Est
Avatar
Oberon
Viestit: 9116
Liittynyt: Ke 02.03.2005 17:25
Paikkakunta: Loviisa

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Oberon »

Kunhan tarkistin, onpahan ainakin tosiselvää sitten että miten tää toimii. Tossa kuitenkin puhuttiin sotakoneista, gyro on vähän niinku 15% sotakone :P
MYYN CSM&DA-armeijaa!

"Tervetuloa Orivedelle pelaamaan. Täällä sorsankin saa piiloon."
Avatar
Chaoslord
Viestit: 238
Liittynyt: Ti 17.06.2003 16:49
Paikkakunta: Espoo

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Chaoslord »

Maalausarvostelusta & maalauspisteistä:

Conin teemaa kopipastaten maalauspisteet jaettaneen erittäin tod.näk. seuraavaa mukaillen rasti-ruutuun-taktiikalla. Hienoimmalle armeijalle lienee myös tiedossa palkinto, tälläkertaa varmaankin örkeistä muodostettu
valvontakomissio jakaa sen joukkiolle mikä nyt sattuu turneessa kollektiivista silmää eniten miellyttämään.
Maalausarvostelu lauantaina ekan kiekan jälkeen ruokatauon aikana joten jättäkää joukot esille paraatimuodostelmassa nimellä varustetun armeijalistan kera tuolloin.

_ 1pts Armeija on beissattu.
_ 1pts Armeija on beissattu hienosti (2+ eri materiaalilla).

_ 2pts Armeija on kokonaan maalattu -> jokaisessa jannussa on 3+ väriä
_ 5pts Armeija on maalattu hyvälle pelipöytätasolle eli ukot ovat siististi maalattuja, yksityiskohtiakin erottaa
ja jonkin verran löytyy varjostuksia yms. tavalla tai toisella toteutettuna (drybrushattu,dipattu jne).

_ 5pts Armeija on maalattu erinomaisesti, melkeinpä jokainen ukko on varjostettu huolella, kaikki yksityiskohdat on
huolella poimittu esiin ja muutenkin armeija on erittäin viimeistellyn ja tyylikkään näköinen.

_ 1pts Armeijassa on onnistuneita konversioita.
_ 2pts Armeijassa on runsaasti hienosti onnistuneita konversioita.
_ 1pts Armeijan ollessa näytillä siinä on vieressä pelaajan nimellä varustettu armeijalista.
_ 1-2pts Tuomarin henk.koht."wau, onpa hieno armeija"-bonus,jos hän sen aiheelliseksi näkee.

maalauspisteen tai pari voi menettää pääosin seuraavista syistä:
_ -X pts Armeijassa on huomattavasti valujälkiä ja/tai taisteluvaurioita näkyvillä.
_ -X pts Armeija ei selvästi ole yhtenäinen joukkio vaan maalausteema yms vaihtelee räikeästi yksiköiden välillä.
(taisteluvaurio=ukkojen runsas chippaantuminen & miekat ja puikot katki yms., yhtenäisyyden saattaapi rikkoa esim
muutoin vihreässä örkkiarmeijassa yksikkö naapurin TeuvoEinarin maalaamia turkooseja kaaosogreja)

0-20 tyrkyllä, pisteet siis kumulatiivisia
...silence...
blackmetalsiili
Viestit: 740
Liittynyt: Pe 24.11.2006 15:54
Paikkakunta: Kouvola

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja blackmetalsiili »

Jos perjantaina halusi tulla paikanpäälle nukkumaan, niin mihinkä osoitteeseen pitäisi tunkea (ei varmaankaan pelipaikalle)?
Osku
Peliporukkavalvoja
Viestit: 532
Liittynyt: Ke 25.12.2002 20:16
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Osku »

Oskari Kulmala
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

blackmetalsiili kirjoitti:Jos perjantaina halusi tulla paikanpäälle nukkumaan, niin mihinkä osoitteeseen pitäisi tunkea (ei varmaankaan pelipaikalle)?
Me ollaan askartelemassa ja ehkä pelailemassa pelitilassa, osoitteessa Jämeräntaival 3 A. Se on turnauspaikkaa vastapäätä tien toisella puolella. Sinne voi suunnata. Kun löydät 3A:n osoitteen, soita vaikka mulle. 040-8670501.

Helpoiten paikalle pääsee ottamalla Kampista bussin 102 ja ajamalla päätepysäkille, se on käytännössä ihan JMT:n vieressä.
Róbó-Tónó
Viestit: 1557
Liittynyt: Ma 03.07.2006 23:41
Paikkakunta: Lahti

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Róbó-Tónó »

Mikä on turnauksen kanta Steam Tankista, antaako pisteet kuin sotakone vai monsteri? Eri turnuaksissa eri käytännöt joten katsotaan mikä on täällä.
Mitä todennäköisemmin nopista pyörii mitä epätodennäköisempiä lukuja.
Avatar
Isompi Arska
Viestit: 1406
Liittynyt: Ke 21.03.2007 22:34
Paikkakunta: Helsinki

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Isompi Arska »

Ari Kaukiainen vielä mukaan, liskoilla... Maksu tuli veljen (Antti) tililtä.

Miten tuo "kaikki näkee keikki" termi pelataan? kaikki näkee ihan oikeasti kaikki, niinkuin assassinnit ja magiaesineet? Onhan tuo lause tietty selvä, mutta Turun FTC:ssä näytettiin ymmärtävän lause niin että listat ovat kuitenkin suljettuja noiden osalta (sekä tietty giftit ja powerit). Piti vaan kysyä että miten menetellään täällä?
Hepta
Viestit: 204
Liittynyt: Ti 28.03.2006 21:40
Paikkakunta: Turku

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Hepta »

Isompi Arska kirjoitti:Miten tuo "kaikki näkee keikki" termi pelataan? kaikki näkee ihan oikeasti kaikki, niinkuin assassinnit ja magiaesineet? Onhan tuo lause tietty selvä, mutta Turun FTC:ssä näytettiin ymmärtävän lause niin että listat ovat kuitenkin suljettuja noiden osalta (sekä tietty giftit ja powerit). Piti vaan kysyä että miten menetellään täällä?
Ei kannata vetää yhtäsuuruusmerkkejä eri turnausten välille ihan suoraan, vaikka armeijarajoitukset ovat samankaltaiset. FTC:n sääntöpakettiin ei copy-pastattu ETC:n kompositioehdotusta suoraan, muutoksena esim. puoliavoimet listat.
Rizky
Viestit: 1140
Liittynyt: Ke 01.08.2007 23:35
Paikkakunta: Turku

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Rizky »

Ricky Helenius mukaan.
Avatar
Isompi Arska
Viestit: 1406
Liittynyt: Ke 21.03.2007 22:34
Paikkakunta: Helsinki

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Isompi Arska »

Hepta kirjoitti:
Isompi Arska kirjoitti:Miten tuo "kaikki näkee keikki" termi pelataan? kaikki näkee ihan oikeasti kaikki, niinkuin assassinnit ja magiaesineet? Onhan tuo lause tietty selvä, mutta Turun FTC:ssä näytettiin ymmärtävän lause niin että listat ovat kuitenkin suljettuja noiden osalta (sekä tietty giftit ja powerit). Piti vaan kysyä että miten menetellään täällä?
Ei kannata vetää yhtäsuuruusmerkkejä eri turnausten välille ihan suoraan, vaikka armeijarajoitukset ovat samankaltaiset. FTC:n sääntöpakettiin ei copy-pastattu ETC:n kompositioehdotusta suoraan, muutoksena esim. puoliavoimet listat.
no ei niin? siksi kysynkin...
Róbó-Tónó
Viestit: 1557
Liittynyt: Ma 03.07.2006 23:41
Paikkakunta: Lahti

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Róbó-Tónó »

Taneli Hämäläinen mukaan, kuulemman maksettu jo eilen.
Näistä pelipaikoista vielä sen verran että ensimmäisessä viestissä sanotaan että paikkoja on 34, mutta listassa on 30. paikkaa. Kumpi on oikeassa, vai onko nämä 4 ylimääräistä paikkaa niitä paikkoja jotka voidaan suuren kysynnän tultaessaan ottaa mukaan?
Mitä todennäköisemmin nopista pyörii mitä epätodennäköisempiä lukuja.
Avatar
pasaldur
Viestit: 29
Liittynyt: Su 27.02.2005 10:58

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja pasaldur »

.
Viimeksi muokannut pasaldur, Ti 26.10.2010 14:47. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Re: 27.12-28.12 FB-turnaus Espoossa

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Meikä vois tulla läpäl kans paikanpäälle kattomaan, vaik' kiinnostus on about nollassa fabaa kohtaan atm.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Turnaukset”