New Dark Elf FAQ
Re: New Dark Elf FAQ
Tuo assassinin ja scoutien ekan chargen viritys toimii varmaan myös Skavenien gutter runnereilla ja assassinilla. Niillä on kuitenkin M6, joten base-to-baseen pääsee mahdollisesti useampi model.
- Dark Elf69
- Viestit: 1008
- Liittynyt: To 18.01.2007 20:38
- Paikkakunta: Kauhajoki
Re: New Dark Elf FAQ
Eli meneekö assasiini nyt ykköseksi vai tappeleeko shadepoppoo yhden shaden voimin?[/quote]I Ride in a Dragon kirjoitti: [quote="BRB s.65 "charging""]If the skirmishing unit includes a banner, champion or musician, and any character that has joined the unit, such models are then moved to the fighting rank if there is enough space, swapping places with ordinary models.
No assassiinin voi paljastaa combatin alussa ja sen säännöissä ainakin on että se menee aina etu riviin joten luulisin asian olevan näin. Mutta jos sotakone poppoolla on 360 loss niin tuo ekan vuoron charge on aikasta vaikea tehdä jos ei mettä ole niin antoisassa paikassa. Mahdollista kyllä...
Lepakko siipiä maalarin teipistä ja rautalangasta, DE69:n Blogi
Through Hatred All Things Are Possible!
kynthuithalkein!
Through Hatred All Things Are Possible!
kynthuithalkein!
Re: New Dark Elf FAQ
No assassiinin voi paljastaa combatin alussa ja sen säännöissä ainakin on että se menee aina etu riviin joten luulisin asian olevan näin. Mutta jos sotakone poppoolla on 360 loss niin tuo ekan vuoron charge on aikasta vaikea tehdä jos ei mettä ole niin antoisassa paikassa. Mahdollista kyllä...[/quote]Dark Elf69 kirjoitti:Eli meneekö assasiini nyt ykköseksi vai tappeleeko shadepoppoo yhden shaden voimin?I Ride in a Dragon kirjoitti: [quote="BRB s.65 "charging""]If the skirmishing unit includes a banner, champion or musician, and any character that has joined the unit, such models are then moved to the fighting rank if there is enough space, swapping places with ordinary models.
Tässähän olikin pointtina paljastaa assassiini jo vuoron alussa eikä vasta close combatissa. Tällöin yhden scoutin saa asettaa siten, että se näkee kohteen ja on lähempänä kuin 10". Nyt on vain epäselvää pääseekö itse assassiini base-to-baseen.
Re: New Dark Elf FAQ
Miten monta kertaa se pitää sanoa, itsekin lainasit sääntiksen kohtaa tossa? Siis joo, kaikki charrut ja komentohahmot siirretään eturiviin, eli siis tässä tapauksessa vaan 1(1 nappi pääsi kontaktiin), se assasiini.
- Dark Elf69
- Viestit: 1008
- Liittynyt: To 18.01.2007 20:38
- Paikkakunta: Kauhajoki
Re: New Dark Elf FAQ
Sori sekoilin vähän =-
Lepakko siipiä maalarin teipistä ja rautalangasta, DE69:n Blogi
Through Hatred All Things Are Possible!
kynthuithalkein!
Through Hatred All Things Are Possible!
kynthuithalkein!
Re: New Dark Elf FAQ
Jees. Huono taktiikka huononi entisestään :P Toimiihan tuo varmaan ensimmäisellä kerralla, mutta sen kokemuksen jälkeen ei ole kauhean vaikeaa depota 10" siitä metsästä. Vaihtoehtoisesti voi myös pistää joukkoja vaikka kummallekin puolelle (minulla ainakin joku + halpa depobufferkotka) aivan metsän viereen niin vastustaja ei saa Shadejaan enää mihin. Sitten siellä onkin se 250pts seitsemässä T3 6+AS-woundissa. Ne nyt ampuu jousillakin, varsinkin kun eivät saa käyttää assan liippaa.
Diogenes kirjoitti:Mutta on ne ajat muuttuneet ... muistan sen ketjun missä IRIAD oli ketjun huonoin vitsi, ja nyt kaikki muut ovat niitä vitsejä IRIADiin verrattuna :P
Re: New Dark Elf FAQ
Mites tässä tuo displace käsitetään? Minä olen käsittänyt sen aina että Assain korvaa modelin, eli vanha modeli hiiteen ja assasin tilalle.
Eli meneekö assasiini nyt ykköseksi vai tappeleeko shadepoppoo yhden shaden voimin?[/quote]I Ride in a Dragon kirjoitti:Warseerissä on ollut mielenkiintoista tuhnua tuosta Shade + Assasiini = ykkösvuoron charge- hommasta.
Kalandros kirjoitti: Movement phase starts: Declare charge with that unit that can now see multiple enemy units, only 1 model can reach combat, so itll be a line of 10 shades + 1 assassin and by Skirmisher rules, Champions or characters may displace models in the front rank to be placed there. Since there is only 1 model to displace in the front rank, the assassin goes there. It can easily take out a Warmachine on turn 1, but is entirely dependant on Terrain placement.Chivalrous kirjoitti:Yes but then you have to move that shade. What is being proposed here is that that shade is moved closer to the enemy meaning that the shade unit is within charge range of the enemy. of course only the displaced shade model will be within charge range and if the shade unit charges only that model will be able to make it into contact.Mireadur kirjoitti:Arent you supposed to place the assassin exactly where the shade you sustitute him for was previously?
It seems pretty pointless until you take into account the bit in the rules that Kalandos has pointed out; the character models in a unit engaged in close combat can be moved to a fighting position if not already in one. The assassin who originally would have been outside charge range and would have been forced to line up with rest of gthe unit in single file behind the only model in ranged gets crowd surfed straight to the front. Down right sneaky indeed.Ilmeisesti kyseinen tekstinpätkä löytyy s.63 pikkukirjassa, Isossa Punaisessa se on sivulla 65. Sen mukaan yksikään nappi jolla ei ole tarpeeksi movementtia tai tilaa päästä tappelurankkiin menee taakse. Sitä seuraa kuitenkin:chivalrous kirjoitti:Alas it's true, bottom of page 63 in the rulebook for those who can't quite believe it :(decker_cky kirjoitti:But that means the shade can be moved within charge range. I don't think the assassin gets to go in the front rank though. The characters pushing to the front rank is just a beasts of chaos rule. If the assassin can't reach the combat (which by replacing a shade, it can't), then it won't be in the front rank. If you had a second assassin in the unit though, then you could reveal him in combat and have an assassin there. That makes for an expensive unit though. :P
[quote="BRB s.65 "charging""]If the skirmishing unit includes a banner, champion or musician, and any character that has joined the unit, such models are then moved to the fighting rank if there is enough space, swapping places with ordinary models.
Pantteri on paras!
- Dark Elf69
- Viestit: 1008
- Liittynyt: To 18.01.2007 20:38
- Paikkakunta: Kauhajoki
Re: New Dark Elf FAQ
ykköseksi tietenkin...
Lepakko siipiä maalarin teipistä ja rautalangasta, DE69:n Blogi
Through Hatred All Things Are Possible!
kynthuithalkein!
Through Hatred All Things Are Possible!
kynthuithalkein!