"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Imperial Guards VS Tyranids 1k

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Tamska
Viestit: 43
Liittynyt: La 02.05.2009 18:25
Paikkakunta: Tampere

Imperial Guards VS Tyranids 1k

Viesti Kirjoittaja Tamska »

Elikkä tälläisen listan minä olin tehnyt kaveriani vastaan, joka pelaa Tyraniideilla. Tämä on ihka ensimmäinen 40k listani :D Sen takia pyydän nöyrästi, että antaisitte minulle kommentteja :)


Company Command Squad 50
Carapace Armor 20

Granade Launcher 5
Medi Pack 30
105

Platoon
Platoon Command Squad 30
Commander
Bolt Gun 2
Guardsmen

Heavy Flamer 20
Greanade Laucnher 5

Infantry Squad 50
Sergeant
Power weapon 10
Guardsmen
Krak Grenade 10
Flamer 5


Infantry Squad 50

Krak Grenade 10

Heavy Weapon Squad 60
Heavy Bolter 5
Lascannon 15
Missile Launcher 10
282

Veteran Squad 70
Heavy Flamer 20
Sniper Rifle 5
95

Ratling Squad 50




Sentinel Squadron
Sentinel 55
Heavy Flamer 5
60

Leman Russ Battle tank 180
Heavy Flamer 20
Hunter Killer Missile 10
210

Leman Russ Battle tank 165
Heavy Bolter 20
Mounted Storm Bolter 10
195


YHT: 997

Kiitos


ps. Tämä on suoraan kopioitu Excelistä joten sommistelu on mitä on.
Telchar
Viestit: 105
Liittynyt: Ti 16.12.2008 18:19

Re: Imperial Guards VS Tyranids 1k

Viesti Kirjoittaja Telchar »

Miksi heavy weapon squadissa on pultteria ja lascannonia sekaisin? Ota sentinel pois ja ota sen tilalle veteraaneille transportti. Samon vaihda veteraanien sniperi vaikka flameriksi, jotta se ei jää hyödyttömäksi lähikontaktissa. Kun otat turhat upgradet pois (medipack, carapace, krak naatit) niin saat pisteitä revittyä paljon lisää vielä kun on kyseessä 1k lista, joka vaatii jonkinlaista maksimaallista tehoa.
The best close combat upgrade you can get for any Guardsman is another Guardsman. Seriously.

-Lord Cook
Sami Jumppanen
Viestit: 1946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:41
Paikkakunta: Joensuu

Re: Imperial Guards VS Tyranids 1k

Viesti Kirjoittaja Sami Jumppanen »

IG:n tapauksessa harkitsisin jotakin muuta kuin fleikkoja jalkaryhmissä. Tämä ei tarkoita, että fleikat eivät toimisi tyrkkyjä vastaan, vaan että niillä pitää päästä lähelle, mikä on huono idea. Joitakin fleikkoja kannattaa toki pitää valmiina hoitamaan tyrkyt, jotka justiinsa hotkaisivat viereisen ryhmän, mutta muuten koeta ampua ne kaukaa. Suosittelisin tähän Heavy boltereita. Tuo Sentinel on hyvä valinta, mutta vältä isoja mörköjä kuin ruttoa. Jotenkin veikkaisin tehokkaimmaksi IG:n horden niittäjäksi Hellhound-tankkia. Se on Fast ja ampuu tehokkaita templaatteja. Russeissa ehdottaisin heavy flameria keulaan ja kylkiin HB:t, tällöin kaikki aseet saisivat mahkun ampua. Heavy Stubberi torniin, eikä Stormboltteri tai HK-ohjus.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijalistat”