OGRYNS
Kaartin parasta vastapalloa. Siis counter-chargeejia /tms... Kilpailevat tehtävästä commandsquadien ja rough ridereiden kanssa... Itse en ole kokenut tarpeelliseksi näiden ostoa mutta kovasti olen kaivannut. Kyllä niille käyttöä on mutta kannattaa laskea myös että ne tarvitsevat chimeran joka tapauksessa (kuten myös commandit).
-Touko "Squirrel" Kästämä
-Touko "Squirrel" Kästämä
...to crush your enemies, to see them driven before you, and to hear the lamentations of their women.
kohtuullinen vastapalloyksikkö IG:lle. Kuitenkin esim. marojen lähitaistelijayksikkö fistillä tai kahdella pätkii suht vaivattomasti kymmenen pistettä kalliimpia ogryneja, kun näillä on T4 (Str 8 autokillaa) ja save 5+. Mieluummin uhraa yhden n. 70 pisteen guardsmanyksikön (tai vielä halvemman conscript yksikön) ja ampuu seuraavalla vuorolla vastustajan atomeiksi. Jos kuitenkin haluaa jonkun vastapalloyksikön kannattanee turvautua demoninmetsästäjiin, piirun verran paremmat statit, sama hintaluokka.
- Amazing Slug
- Viestit: 4112
- Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
- Paikkakunta: Espoo
Conscript uniitin minimihinta = 80.JiVe kirjoitti:Mieluummin uhraa yhden n. 70 pisteen guardsmanyksikön (tai vielä halvemman conscript yksikön) ja ampuu seuraavalla vuorolla vastustajan atomeiksi.
Ogrynit ovat aika pellejä, koska ne eivät juurikaan powerarmoreita läpäise (nothing else matters...). Jos joku kämänen banshee tulee huitomaan guardsmanneja, niin ei paljoa pelottaisi.
Mutta on miulla Ogryneita, olen jopa käyttänyt kallisarvoisen doktriinipisteen niihin kampanjassamme (samat doktriinit koko kampanjan ajan). Aattelin että laitan ne johonkin keräilemään lascannoneiden ja blast mastereiden tulta, sitten kun voin ottaa tankkeja. Ogrynit on niin tyhmän näköisiä, että pitäähän niilläkin viuhua.
-J
-
Badruk ´eadsplitta
- Viestit: 488
- Liittynyt: To 03.04.2003 17:39
- Paikkakunta: Parola
Käsittääkseni doktriinit ovat virallisia, eli saat tehdä niiden avulla oman virallisen armyn.
Esim: Steel legionin ratlingit vaihdat Ogryneihin joten sinulla on Steel Legion mk2 ja ihan on virallinen. Fluffiksi laitat vaikka että heidän toiminta-alueen maasto sopi paremmin pieneen lähis nahisteluun eikä snipuiluun... joten Ratlingit korvattiin Ogryneillä (siis ne mitkä kerettiin)
Esim: Steel legionin ratlingit vaihdat Ogryneihin joten sinulla on Steel Legion mk2 ja ihan on virallinen. Fluffiksi laitat vaikka että heidän toiminta-alueen maasto sopi paremmin pieneen lähis nahisteluun eikä snipuiluun... joten Ratlingit korvattiin Ogryneillä (siis ne mitkä kerettiin)
-
Nakkikauppias
- Viestit: 2
- Liittynyt: Su 19.10.2003 10:22
- The Captain
- Valvoja
- Viestit: 12979
- Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
- Paikkakunta: Kouvola
Doktriinit ovat imperial guardin erikoissääntö, jolla omaan armeijaan saa valita tiettyjä erikoisjoukkoja, erityisiä kykyjä tai lisävarusteita.Nakkikauppias kirjoitti:mikä toi doktriini on (kerään fb:tä, mutta alan kerään 40k)?
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
-Niillä on suvussa halogeenejä.