"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Jalokivet jne.

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Avatar
Jänkäkoira
Viestit: 350
Liittynyt: La 20.12.2003 13:23
Paikkakunta: Rovaniemi

Jalokivet jne.

Viesti Kirjoittaja Jänkäkoira »

Kuinka saada oikea kiiltävä effekti jalokiviin?taikka silmiin(esim:jonkun ison loharin?
Viimeksi muokannut Jänkäkoira, Ti 30.12.2003 08:48. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"That's when my people say oh,
we don't feel no contamination!"
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Oikeaa kiiltoa saat esimerkiksi kiiltävällä lakalla tai muovililiimalla. Jälkimmäisën kanssa saa olla äärimmäisen varovainen, sillä se tavallaan liuottaa maalia. Muoviliima toimiikin paremmin esimerkiksi alustoissa olevan veden tekemiseen.
Vastatkaa!!!!!
Ei näin.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Avatar
Day
Valvoja
Viestit: 1948
Liittynyt: Su 13.10.2002 11:23
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Day »

Yleensähän esim. GW:n maalausohjeissa jalokivi maalataan aluksi tummaksi, sen jälkeen väriä vaalennetaan useilla kerroksilla ihan vaaleaksi saakka siten, että jalokiven alaosassa on ohut valkoinen viiru (ja yläosa taasen on ihan tumma). Sitten yläosaan laitetaan pienenpieni valkoinen piste, joka kuvaa valon suoraa heijastusta. Lopuksi koko komeus lakataan kiiltävällä lakalla.

Tämä ja Jullevin kommentit kattavatkin luultavasti miltei kaiken, kysy jos jäi vielä jotain epäselvää.
Le coeur a ses raisons que la raison ne connaît point. - Blaise Pascal, Pensées, 277
Avatar
Jänkäkoira
Viestit: 350
Liittynyt: La 20.12.2003 13:23
Paikkakunta: Rovaniemi

hmmm...

Viesti Kirjoittaja Jänkäkoira »

eli tarkoitatko että esimerkiksi otetaan dark angels green ja sitte ruvetaaa vaalentaa sitä vaikka oikeaan ylä reunaa kohti(vai?) ja lopuksi siihe tulee esim.scorpion green ja sit viel vaaleempi ja lopux valakone?
"That's when my people say oh,
we don't feel no contamination!"
zakug_the_insane
Viestit: 778
Liittynyt: To 05.09.2002 15:50
Paikkakunta: Jyväskylän mlk

Re: hmmm...

Viesti Kirjoittaja zakug_the_insane »

*Slann Marine* kirjoitti:eli tarkoitatko että esimerkiksi otetaan dark angels green ja sitte ruvetaaa vaalentaa sitä vaikka oikeaan ylä reunaa kohti(vai?) ja lopuksi siihe tulee esim.scorpion green ja sit viel vaaleempi ja lopux valakone?
Ei, kun vaalennat alareunaa kohti. Ja se valkoinen piste on tarkoitus laittaa sinne tummalle alueelle, eli yläreunaan.
Avatar
Rune
Peliporukkavalvoja
Viestit: 6376
Liittynyt: Ma 06.01.2003 14:18
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rune »

Ainakin Eldarien codexissa ja Helffien armeijakirjassa on kuvallinen opas tähän. Todella helppo ja näyttävä. Minä ainakin sain todella helposti hyvän näköisiä gemejä laittamalla juuri ensin DA greenin, sitten snottia puolet silleen kaaressa, gobboa vähän vähemmän taas ja scorpion greeniä pienen viirun sinne alas. Sitten valkoinen piste keskelle sitä aluetta, joka jäi DA greeniksi. Ei siinä mitään ylivoimaisia blendejä tarvitse ruveta tekemään. Ja lopuksi kun laittaa kiiltävän lakan ja ottaa todella varovasti pyöreän blacklinen gemin ympärille, niin ihan kivan näköistä tulee. Jos on tarkka pensseli ja käsi, eikä välitä liian pahoista lipsahduksista blendivaiheessa, niin tämä toimii ihan hyvin jopa todella pieniin gemeihin. Minulla eldareissa jokainen vähänkään gemin näköinen on pistetty tällä lailla, ja minä itse ainakin tykkään niistä. :) Eikun kokeilemaan!
#Ostium
http://cabal-ostium.blogspot.fi/

For a Pessimist, I'm pretty Optimistic
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”