"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Men at arms ja marauderit

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
rebiler
Viestit: 217
Liittynyt: Ti 23.11.2010 17:47

Men at arms ja marauderit

Viesti Kirjoittaja rebiler »

Elikkäs siis, alkoi tuntua siltä, että teki mieli jälleen kerran aloittaa figujen maalaus, 5 vuoden tauon jälkeen. Joten tulipa necrottua tämäkin harrastus. Löytyi kaaosukkoja 40k:n että fabankin puolelta, mutta erityisesti teki mieli aloittaa faban kaaos. Hommat on muuttuneet sen verran 6. -> 8. edikkaan, että päätin aloittaa armeijan kasaamisen täysin puhtaalta pöydältä. (Osa figuistani oli beastmenejä, osa ihmisiä). Se tarkoittikin siis sitä, että uusi armeijaprojekti voitiin julistaa alkaneeksi.

Väreinä toimivat punainen ja musta, kaaoslogot valkoisella (tarkoitus siis ei ole olla khorne. Lippu osoittaa minkä jumalan bonarit on milloinkin yksiköllä päällä). Tarkoituksena on tehdä yhdenmukainen ja kurinalainen poppoo, variaatiota riviukkojen välillä ei paljoa ole (esim. handwepa+kilpimiehille kaikilla miekka kädessä jne, ei överiposeja vaan jätkät kiltisti riviin jne.).

Ja siis, pidän kyllä figuista mitä nykyään maraudereina myydään, mutta haluaisin kokeilla jotain erilaista. Pidän erityisesti brettien men-at-armseista, joten ehkä niitä voisi käyttää maraudereina konvertoituina.

Kysymys kuuluukin, miten hyvin ne tähän tarkoitukseen sopii? Olen lukenut, että menien koko on hieman pienempi kuin kaaosukkojen yleensä. Ovatko esim. marauderien osat käytettävissä yhdessä menien kanssa, vai näyttääkö esim. marauder-päät liian suurilta meneillä? Entäpä jos menin sahaisi keskeltä kahtia, sopisiko marauderin yläruumis siihen, vai onko se liian suuri?

Saa siis laittaa kuvia, joissa on esim. meni ja marauder vierekkäin kokovertailuna, tai warrior tjsp. Tai ihan vaan muista vaihtoehtoisista marauder-vaihtoehtomalleista tai konversioista. Tai linkkiä aikaisempiin keskusteluihin (en löytänyt haulla).

Entäpä toimisiko menien halberdit kaaoswarriorien halberdeina? Omasta mielestäni ne olisivat sopivan siistit tähän tarkoitukseen, mutta mittakaava saattaa jälleen olla ongelma (kuvia saa jälleen laittaa). Itse en pidä uusista kaaosknighteista, liian övereitä ovat. En oikein pidä niistä lanceistakaan warrukäytössä. Toki, jos olet eri mieltä, laita vaikka kuvia, niin ehkä mieleni muuttuu. Ne gw:n metallihalberdit näyttää kyllä aika herkulta, mutta saatavuus suomesta kai melko heikko?

Kiitoksia etukäteen jo paljon!

Ja näin palkinnoksi lukemisesta, kuva ensimmäisestä maalatusta yksiköstä, 12 miekkamiestä kilpineen! Kuva on huono, tiedän. Mutta maalauksen lopputulokseen olen itse tyytyväinen.
Kuva
Nopat & Taktiikka PK-seudun pelikerho
http://www.nopat.fi/
Avatar
thamus
Viestit: 730
Liittynyt: Ke 16.07.2008 15:25

Re: Men at arms ja marauderit

Viesti Kirjoittaja thamus »

Hyvinhän tuo tuo lähti liikkeelle vaikka 5 vuotta seisonu;)
Kyllä ne maalaus jutut nousee mieleen kun vähän aikaa istuu pensselin kanssa.
Mulla oli muuten sama homma, monta vuotta että en maalannut. Siitä se lähtee.
Kivan värisiä, tuossa pinkki näyttää hyvältä. Ei se nuuten..
Hyvin onnistuneet maistro.
Keep going, you can do it.
When i see basilisk i say; For the Emperor.
When i see Slaanesh Demonettes i say; Fuck the Emperor, Hurray the Slaanesh.
rebiler
Viestit: 217
Liittynyt: Ti 23.11.2010 17:47

Re: Men at arms ja marauderit

Viesti Kirjoittaja rebiler »

Se on oikeestaan punasta, mutta kamera vääristää. :/ Laitan parempia kuvia kunhan saan kameran hommattua tonne galleria-osioon sitä mukaan sit kun alkaa hommat edistyä. Täl hetkellä työn alla sankari mahtavalla aseella.
Nopat & Taktiikka PK-seudun pelikerho
http://www.nopat.fi/
Avatar
thamus
Viestit: 730
Liittynyt: Ke 16.07.2008 15:25

Re: Men at arms ja marauderit

Viesti Kirjoittaja thamus »

Aha. No mulla on värinäkö aika huono muutenki, mie nään aika haalena kaiken.
Siksi tuo maalaaminen on sellanen "no mitä mieltä olette", emäntää pitää häiritä et miltä näyttää?
Mutta siisti silti vaikkei pinkkiä olekaan.
When i see basilisk i say; For the Emperor.
When i see Slaanesh Demonettes i say; Fuck the Emperor, Hurray the Slaanesh.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”